752 Shares 4797 views

Czym jest oratorium w muzyce?

Co to jest głośnik? Określenie to oznacza dużo muzyki, która jest napisana na orkiestrę (w tym narządzie), na chór, a także poszczególnych śpiewaków-solistów. Najczęściej historia oratorium jest oparty na motywach biblijnych.


Historia wystąpienia

Aby zrozumieć, co oratorium w muzyce, trzeba spojrzeć na historię tego pojęcia. Uważa się, że ten produkt pojawił się pod koniec XVI wieku Oratorium zgromadzenia, który został założony przez św Filipom Neri we Włoszech. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „oratorium”, czyli specjalny pokój przeznaczony do modlitwy i spotkań członków zgromadzenia.

„O duszy i ciała”, Emilio De Cavalieri – jest pierwszym produktem, który pozwala zrozumieć, co oratorium w muzyce. Stwierdziliśmy, że była to nowa forma muzyki, ponieważ składa się z oddzielnych fraz solowych, które były bardziej zróżnicowane, ale także towarzyszyć instrumenty muzyczne i chór.

Oryginalnie napisane oratoria na biblijne i ewangeliczne głównego tematu i często były wykorzystywane do wykonywania bezpośrednio w świątyni w dni wielkich świąt religijnych. W związku z tym nie było Boże Narodzenie, Wielkanoc, namiętny, i inne podobne typy muzyki. Sama definicja tego słowa, zwrócił uwagę, że jest to przede wszystkim modlitwa, jednak z czasem kawałek muzyki staje się coraz bardziej świecka i przeniósł na scenę teatru.

Tendencje rozwojowe we Włoszech

Włochy – kraj, w którym urodził się mówca. Kompozytorzy Benedetto Ferrari Agostino Agatstsari Loreto Vitoria, Dzhakomo Karissimi i wiele innych sprawiły, że utwór muzyczny, jaki jest dzisiaj, w tym struktury, na przemian chórów, numerów instrumentalnych, jak również tradycyjne odwołania do tekstów biblijnych.

Prace tych autorów wyróżnia się obecnością jasnych kolorach, lekkości i czystości. Szczególną rolę są także Alessandro Scarlatti, którego prace były szczyt kierunku muzycznym.

Oratorium w Niemczech

Aby zrozumieć, co oratorium w muzyce, nie wspominając o roli Niemiec. Jest w tym kraju przechodzi do ołowiu w rozwoju tego utworu w XVII wieku. Początek tego okresu stanowi praca „Pasja” Heinrich Schütz, że złożone poza terytorium Włoch jest coś takiego jak oratorium. Przykłady prac w Niemczech w okresie następuje: "Bethulia Liberata" Ignaz Holtsbauera Jacob, "La Conversione di S. Agostino" Johann Adolf Hasse, i pracować Antonio Kaldara, Nicola i wsp Yomelli uwagę zasługuje sztuka Ioganna Mattezona który niesie głośnik od katolika. kościół w protestanckich. Pisał 24 utworów muzycznych, historie, które zostały wzięte z Biblii, jednak miał powiązania z teraźniejszością. Pozwoliło to na kolejny koncert, co oratorium.

Haendel, Bach i Haydn

Ta tendencja muzyczny osiągnął swój szczyt w twórczości takich geniuszy jak Haendla, Bacha i Haydna. kompozytorzy ci byli w stanie tchnąć nowe życie w gatunku i zabrać go ze świątyń w salach teatralnych i koncertowych.

Iogann Bah całkowicie zaktualizowane tradycyjnego głośnika niemieckiej, dając świecie takich arcydzieł jak „Oratorium na Boże Narodzenie”, „Oratorium na Wielkanoc” i działa „St. John Pasja” i „St. Matthew Passion”. Prace te są do dziś uważane za wyjątkowe i często pojawiają się na scenach.

Yozef Gaydn napisał dwa wielkie dzieła w tym gatunku, „Stworzenie świata” i „Seasons”. W swojej pracy, użył tekstów świeckich, tworząc w ten sposób oratorium, pełna życia zwykłego człowieka, jego radościach i smutkach. Udało mu się połączyć bogactwo tekstów i muzyki dokładności.

Fridrih Gendel inaczej wykazały, że taki oratorium. Definiowanie gatunek według kompozytora – połączenie tradycji i specyfiki włoskich i niemieckich. W górnej części swojej pracy uczynić takie utwory jak „Mesjasz”, „Izrael w Egipcie”, „Samson” i innych.

XIX wieku

Od połowy zmian struktury oratorium XIX wieku i zaczyna wracać do swoich korzeni. Grafika przewiduje udział w oglądalności w wykonywaniu różnych hymnów i chorały. Same teksty są pewne medytacji i refleksji. Kościół katolicki w inny sposób pokazał, że tego oratorium. Dało to impuls do Feliksa Mendelssohna, który stworzył takie arcydzieła jak „Eliasza” i „St. Paul”, a także Ferenc List z dziełami „The Legend of St. Elizabeth” i „Chrystus”.

Zmiany idą do Francji, gdzie pomimo powszechnej miłości do opery, publiczność staje się zainteresowany i oratorium. W tym okresie nie były takie nazwiska jak Charles-Fransua guno, Camille Saint-Saëns, Zhyul Massne, G Pierne i innych. Praca tych kompozytorów cieszył się dużą popularnością nie tylko w Europie, ale także w Ameryce.

W XX wieku, a nasz czas

XX wskazuje, że inaczej to oratorium. Praca charakteryzuje się wykorzystaniem tradycyjnych motywów biblijnych, ale z głębszym interpretacji, co wiąże się z poważnymi problemami naszych czasów.

Również termin ten charakteryzuje zbieżności oratorium z innych gatunków, w tym podobnych opera i walcowany. Jest to szczególnie zauważalne w pracach Artyura Oneggera, Dariyusa Miyo, Igorya Fodorovicha Stravinskogo i in. Pojawia się i nowy kierunek – oratorium-opera. W naszych czasach, ten gatunek muzyki jest wciąż popularne i można je znaleźć na najsłynniejszych scenach świata.

Różnice między operą i kantaty

W XVI-XVII wieku równocześnie z głośnika, były też inne gatunki muzyczne, w tym opery i oratorium. Takie prace charakteryzują się podobnymi ról dla solistów i wystarczająco podobnych gatunków na chór i orkiestrę. Mimo to, mają też charakterystyczne cechy.

Jeśli mówimy o operze, to jest blisko do oratorium gatunek ma jednak widoczną akcję sceniczną, a zwłaszcza zestawów, kostiumy. Elementy te są brakujące w oratorium. Ponadto Opera umożliwia korzystanie z różnych przedmiotów bez konieczności koncentracji tylko w tekstach religijnych. Inną ważną cechą jest to, że chór dominuje oratorium, podczas gdy opera każdy aktor ma możliwość wykazania ich zdolności i talent. Różnice składa się również w czasie trwania pracy. Oratorium trwa około jednej godziny (maksymalnie dwa), podczas gdy operator dłużej.

Co do kantaty, oratorium solowy przewiduje większą liczbę i więcej dramatyzmu. Kantata posiada również krótki czas, więc czasami może nawet działać jako część oratorium. Taka cecha Bacha.

struktura

Oratorium charakteryzuje następujący zestaw części składowych:

  • Uwertura instrumentalny;
  • Recytatyw. Używane do wyjaśnienia tekstu i wykresu;
  • Choral arie. Najczęściej ten element jest odpowiedzialny za elewacji Pana. Arias towarzyszy trąb i kotłów.

W zależności od sceny i charakterystyki składu, głośnik może mieć inne dodatkowe komponenty. To zależy od celów oddziaływania na publiczność i osobistych poglądów autora.

Oratorium – głównym dziełem muzycznym charakterze, co wiąże się z udziałem chóru, solistów i orkiestry. Tradycyjnie podstawą fabuły tego gatunku są teksty biblijne.