531 Shares 2343 views

Niedobór witaminy B12 – objawy u dorosłych, możliwe przyczyny i funkcje obróbki

O tym, jak ważne jest, aby uzyskać wystarczającej ilości witamin, wiemy niemal od dzieciństwa. Biorą one udział w wielu procesach, które wpływają na jakość i długość naszego życia. Szczególną uwagę zwrócono na witaminę B12, która ma złożoną strukturę chemiczną. Co to za rzeczy? W jaki sposób brak witaminy B12 – Objawy u dorosłych i dzieci, wskazując na możliwy problem?


cyjanokobalamina

Pod nazwą witaminy B12 w połączeniu z grupy substancji zawierających jony kobaltu. W ogóle, mówiąc o tej witaminy, cyjanokobalamina sugerować, choć w grupie są hydroksykobalamina, Metylkobalamina i inne formy. Często te substancje biologicznie czynne określane po prostu jako kobalaminy.

B12 – substancje rozpuszczalne w wodzie. Kolor – jasny czerwony. Witamina ta może gromadzić się w tkankach. schowek – wątroba, nerki, płuca, śledziona. Rachunki maksymalne stężenie w tkance wątroby. Pozostaje aż 80% zasobów.

Dlaczego ciało B12

Cyjanokobalamina zapewnia normalne tworzenie krwi, białka zaangażowanego w metabolizm, reakcje enzymatyczne, katalizator konwersji aminokwasu zapobiega stłuszczenia wątroby, zwiększa zużycie tlenu na poziomie komórkowym.

Z brakiem objawów witaminy B12 u osób dorosłych oraz u dzieci może objawiać się w postaci obniżonej odporności. Na przykład, u pacjentów z AIDS jest zawsze niski poziom witaminy B12, to co prowokuje i przyspiesza rozwój choroby.

Jeżeli rozważymy dokładniej regulacji funkcji układu krwiotwórczego, należy przeznaczyć część B12 w procesach syntezy zasad purynowych i pirymidynowych, jak również przetwarzanie kwasu nukleinowego. Ponadto, jest on zaangażowany w tworzeniu czerwonych krwinek.

Jednak najważniejsze funkcje cyjanokobalamina to wpływ na układ nerwowy. Substancja pomocnicza jest tworzenie otoczki mielinowej nerwu. Ponadto bierze udział w przemianie karotenu do retinolu.

Organizm sam syntetyzuje B12?

Niewielka ilość kobalaminy wytwarzane mikroflory jelitowej. Dzieje się w jelicie grubym, ale ciało nie może dostać rzeczy, ponieważ nie był w stanie być wchłaniane przez ścianę jelita. W procesie wchłaniania tej witaminy zaangażowany jest mukoproteinov które wytwarzają raka żołądka. W ten sposób organizm jest konieczne, aby uzyskać witaminy B12 z pożywienia, proces ten nazywany jest czynnikiem zewnętrznym Zamek. Oraz wpływ fundic gruczołów żołądka do „żywność” cyjanokobalamina nazywany jest nieodłącznym czynnikiem Zamek.

Dlaczego istnieje niedobór: niewydolność egzogenne

Spójrzmy bliżej objawy i przyczyny niedoboru witaminy B12.

W medycynie, identyfikuje kilka kluczowych obszarów w stosunku do braku witamin B. Zostali oni podzieleni na grupy egzogennych i endogennych. W pierwszej grupie uważa się, że głównymi przyczynami braku witaminy B12 – niedobór go z pożywienia podczas odrzucenia pokarmu zwierzęcego lub nieprawidłowo sporządzoną diety.

Ten problem często do czynienia przez wegetarian, szczególnie ścisłej diecie. Muszą nadrobić lekarstwa witaminy B12 lub stosowania suplementów diety.

Jest udowodnione, że jeśli wegetariańskiej matka-dziecko karmienia piersią, dziecko cierpi również z powodu braku witaminy B12. Jego ciało nie może utworzyć zapas cyjanokobalamina, a szybki wzrost zwiększa zapotrzebowanie na tą substancją.

niewydolność endogenny

Endogenny niewydolności związanej ze złym wchłanianiem substancji procesu z jelita. W tym przypadku również występuje niedobór witaminy B12, a objawy w tym przypadku najbardziej aktywnie przejawia się u osób starszych. Proces ten nazywa się zespół złego wchłaniania, wiąże się ze zmniejszeniem wydzielania kwasowości żołądka.

Wielu pacjentów z zaburzeniami wchłaniania wynikać z zespołem ślepej pętli, gdzie wzrost bakterii. Bakterie chorobotwórcze są podawane przez wprowadzenie jelita witaminy B12.

Wchłanianie niezbędnych substancji wpływają na zapalenie jelita krętego. Organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości cyjanokobalamina jeśli jelito kręte częściowo usunięte.

Jeśli przyczyny niedoboru witaminy B12 – Tasiemiec

Robaczyca w tym przypadku – tasiemca, może również powodować niedobór witaminy B12. Objawy u dorosłych mogą pojawić się w postaci nudności, osłabienie, bóle brzucha, zmniejszenie masy ciała i biegunka. Dzieci na obecność tego pasożyta reagują znacznie ostrzejsze. Oprócz ogólnego złego samopoczucia, mogą spowolnić rozwój fizyczny i emocjonalny.

Dla jasności, powiedzmy, że duża pas zwany tasiemiec pasożyt, którego długość ciała może osiągnąć 10-15 m. Pasożyt jest ustalona w jelitach i mieszka z powodu składników odżywczych i witamin gospodarza. W rezultacie człowiek jest bardzo mało żywotnych substancji. Przede wszystkim brakuje witaminy B12. Objawy u dorosłych będzie objawiać się inaczej niż u dzieci. Inne objawy kontrastowe opisano powyżej.

Rzadsze przyczyny niedoboru witaminy B12

Istnieje kilka przyczyn, które powodują oznaki braku witaminy B12. Powody te są trzustki, chirurgia o nadaniu żołądek kwaśność soku żołądkowego i metforminą, AIDS, chorobę genetyczną – zespołem Imerslunda-Grosberg.

Objawy

W większości przypadków, ludzka wątroba zapasów kobalaminy, która wystarcza na 2,5-3 lat. Wtedy następujące objawy zaczynają się pojawiać:

 • Nagłe zmęczenie, ogólne osłabienie;
 • często zawroty głowy;
 • blada skóra;
 • biegunka bez wyraźnej przyczyny;
 • zmniejszenie masy bez zmiany diety;
 • zaburzenia pamięci, zaburzenia koncentracji;
 • drętwienie palców;
 • depresja;
 • oznaki paranoi;
 • niedokrwistość;
 • kobiety zakłócony cykl menstruacyjny, niepłodność występuje.

Jasne objawy obserwowane u osób starszych. Niszczą one charakter, istnieje tendencja do skandali, istnieje ciśnienie skokami, często ból głowy, zwiększone ryzyko zawału serca, miażdżycy i udaru mózgu.

anemia złośliwa

Choroba czynności układu krwiotwórczego, zwane anemia złośliwa z brakiem witaminy B12. Jak niebezpieczne jest stan potwierdza, że pierwsze ekspozycje są szpik kostny i układ nerwowy. Obecnie proces ten jest znany jako choroba Addisona, a wcześniej był nazywany niedokrwistość złośliwą.

W przypadku braku wczesnego leczenia możliwe jest nieodwracalne zwyrodnienie nerwów i szpiku kostnego.

diagnostyka

Główną metodą diagnozy – wspólne badanie krwi. To było wtedy i nadal jest dzisiaj. Ale bardziej zaawansowanych klinik oprócz przepisowych poziomach testów aktywnej witaminy B12 w surowicy krwi.

W wielu przypadkach konieczne będzie zbadanie stanu żołądka i jelit.

Jak leczyć

Podstawą leczenia jest naprawienie brak witaminy B12. To może być potęgą korekta i otrzymywać leki. Ale samo to nie do przyjęcia, ponieważ nie wszystkie kompleksy witaminowe są w stanie poradzić sobie z zadaniem. Na kompleks witamin są często dodawane do B1 i kwasu foliowego. Zasysania pod zmniejszonym Kompozycje podawane w postaci iniekcji.

Jeśli korekcji mocy zaleca się jeść jajka, ser, produkty mleczne, nerek i wątroby.

W przypadku problemów z przewodu pokarmowego dodatkowo przepisać gastroenterologa i testowane pasożytów jelitowych.