797 Shares 6362 views

Wskazówki doświadczone: jak leczyć oparzenia w domu

Zostało już udowodnione, że większość oparzeń dostaje osoba w domu. Wszyscy możemy sparzyć wodą, spalić dłoń na żelazku lub uderzyć za rondel z wrzącą wodą. I, niestety, większość takich incydentów występuje u dzieci. Dlatego każdy dorosły musi być w stanie określić stopień i stopień uszkodzenia oczu, aby wiedzieć, jak i jak leczyć oparzenia skóry oraz kiedy zadzwonić do pogotowia.

Stopień oparzenia i jak go określić

W medycynie są cztery stopnie poparzeń. Zacznijmy od kolejności: pierwszy stopień charakteryzuje się zaczerwienieniem skóry. Może być albo mały albo wyraźny. Jest możliwe, że w miejscu wypalania pojawią się małe, wodniste pęcherzyki. Jest to najłatwiejszy i nieznaczny stopień oparzenia.

Drugi stopień

Charakteryzuje się obrzękiem i zaczerwienieniem skóry, a także obecnością pęcherza otwartego lub pęcherza moczowego i powstaniem plamki w miejscu zapalenia.

Trzeci stopień dolegliwości

Uszkodzenie termiczne tego stopnia nasilenia charakteryzuje się spoparciem nie tylko skóry, ale także mięśni, a nawet kości. Oczywiście, nie ma pęcherzyków. Rozeszły się. Poza tym, sąsiednie części ciała mogą mieć uszkodzenie zarówno drugiego, jak i pierwszego stopnia ciężkości. Ale jak traktować stopień trzeciego stopnia? W każdym razie w domu – pilnie trzeba zwrócić się do eksperta!

Czwarty stopień oparzenia

Tutaj skóra i ciała są już zwęglone. Ale najczęściej występuje kombinacja najcięższych, czwartych, stopień szkody termicznej z lżejszymi. Jak wiadomo, jedna osoba może otrzymywać naraz wszystkie te stopnie poparzenia na różnych częściach ciała. Ale diagnoza zostanie przeprowadzona pod kątem najgłębszych i najbardziej rozległych uszkodzeń. Obszar uszkodzenia oka można określić za pomocą palca – jego powierzchnia wynosi 1% powierzchni ciała. Więc ta metoda jest najbardziej dokładna.

Jak traktować oparzenia w domu

Nie wszystkie termiczne zmiany skórne wymagają leczenia w szpitalu. Ale tylko wtedy, gdy te rany nie mają rozlanych odcinków skórnych i są małe. Oznacza to, że spala się 1-2 stopnie o powierzchni nie większej niż 1%, która może być utwardzana niezależnie. Najważniejsze jest to, że nie powinno być żadnych problemów. W najmniejszym odstępie w gojeniu ran – natychmiast skontaktować się ze szpitalem. Więc niż leczyć oparzenia skóry w domu? Musisz przechowywać maść i żel "Solcoseril" lub "Dermazin", z bandażami sterylnymi, medycznymi, tamponami i nadtlenkiem wodoru.

Co musisz zrobić

Musisz wiedzieć, jak prawidłowo leczyć oparzenia w domu . Po pierwsze, należy zapewnić całkowitą sterylność podczas rany. Sterylne powinny być bandaże, serwetki, tampony; Na rąk jest to obowiązkowe – gumowe rękawiczki. Po drugie, powierzchnia rany musi być całkowicie zdezynfekowana. W tym celu albo słaby roztwór furacyliny, albo specjalny żel, który nie zawiera alkoholu. Wreszcie stosuje się specjalną maść. Potem rana jest zamykana jałową chustką medyczną i bandażowana. Zmień bandaż kilka razy dziennie, powtarzając wszystkie procedury.

Jak leczyć oparzenia w domu: nie popełniaj błędów

Nie przebij żadnych pęcherzyków, które tworzą się na spaleniu. I więcej: nigdy nie wymazuj palenia mydłem lub tłuszczem, jak niektórzy polecają. Może to prowadzić do infekcji i stwardnienia rany.

Metody ludowe

Zadając pytanie: "Jak leczyć oparzenia w domu?" – bardzo często stosujemy przepisy kulinarne. Mogą być przypisane i sprawdzone metody – to aloes i witamina E. Pierwsza pomaga nawilżać skórę na powierzchni rany i jej dezynfekcji. Z liści należy obrać skórę i przyłożyć do napoju kruche ciasto. Procedura ta powinna być wykonywana kilka razy dziennie. A witaminę E można uznać za prawdziwy panaceum w leczeniu nawet najgorszych oparzeń. Zapobiega powstawaniu blizny na skórze i przyspiesza gojenie. Stosuj je dopiero po ochłodzeniu rany, w przeciwnym wypadku zabieg może przynieść szkodę, nie przynosi korzyści.

Wyniki

Teraz wiesz, jak traktować oparzenia w domu i co, ale nadal nie należy zaczynać samodzielnego leczenia. Lepiej od razu zwrócić się do specjalisty. Więc jest mniej problemów i nie będzie szkody.