459 Shares 6855 views

Jaki jest czas życia płytek? płytek cyklu

W procesie degeneracji komórek szpiku kostnego utworzyło się płytek krwi. Są komórkami odpowiedzialnymi za krzepnięcia funkcji krwi i dla przywrócenia ścianach naczyń.


stan dojrzały

Mówiąc o tym, co żywotność płytek, większość ekspertów pod uwagę tylko okres, kiedy są one identyfikowane jako odrębna struktura z megakariocytów. Czas, kiedy były one właśnie tworzą i starsze, nie brane pod uwagę.

Średnio są one w krwiobiegu przez około tydzień. Ale średnia długość życia ludzkiego płytek może wynosić od 5 do 12 dni. Eksperci zidentyfikować kilka gatunków: młody, stary, dojrzały i forma podrażnień. Nie zależy od wieku komórek oraz charakterystyki pracy układu krwiotwórczego.

Cykl rozwoju

Wszystkie płytki są utworzone w szpiku kostnym. Zaczyna się jednostki tworzące kolonie megakariocytów, jest nazywany „CFU-Meg”. Jest on podzielony przez mitozę. Ponieważ jest on wstępnie uformowana promegakarioblast który przechodzi do megakaryoblasts.

Przez 4-5 dni w szpiku dojrzałe specjalnych komórek – megakariocytów, których średnica wynosi około 60-120 mikronów. Poprzedzone specjalnej postaci ziarnistości zasadochłonnej cytoplazmie i jądrze skłonność do polimorfizmu. To się nazywa „promegakaryocyte”. Dojrzała megakariocytów cytoplazma jest dużych rozmiarów i dostępności pokarmu w jej fioletowo-różowy kolor. Rdzeniem tego surowca, może być różne dziwaczne kształty.

Jest on oddzielany od cytoplazma megakariocytów małych komórek krwi, przypominający kształt dysku. Od tego momentu możemy mówić o tym, co czas życia płytki. Ocenić, co do zasady, jedynie dojrzałych formach. Są one w organizmie zdrowego człowieka powinna wynosić około 90%.

Liczba komórek

Aby zrozumieć, dlaczego takie stężenie we krwi komórek innych niż jądrowe, konieczne jest, aby wiedzieć nie tylko o tym, co czas trwania życia płytek, ale także o tym, jak szybko i jak bardzo się one pojawią. Na każdy kilogram masy ciała muszą być rzędu 15×10 6. Z każdego megakariocytów w procesie rozszczepienia otshnurovyvaetsya około 3000 płytek. Jeszcze około 7-17% całkowitej ilości tworzy się w płucach. To dlatego, że jak prothrombocytes dostają się do krwiobiegu. Są niezależnie dotrzeć microcircular kanał światła. I występuje w nim proces uwalniania płytek.

Każdego dnia w organizmie człowieka wytwarza około 66 ± 14,6 tys. Płytki na fil każdej krwi. W krwi dorosłego człowieka powinien liczyć od 180 do 9 320h10 te krwinki, dzieci mogą wynosić od 150 do 450h10 9. Ale przy obliczaniu kwoty ich życia powinny być brane pod uwagę. Na przykład dzieci, które nie mają jeszcze 10 dni, mogą być od 99 do 420h10 9.

płytki wygląd

Wszystko dojrzały byk mają taką samą strukturę. W tym przypadku, żywotność płytek krwi może różnić. Każda z płyt tarczowych nie zawiera rdzeń, ale ma centralnie umieszczony granulomer, który składa się z azurofilnych granulek. Mogą one być nawet od 5 do 20. Ponadto, dojrzałe płytek charakteryzują się obecnością i liliowy gialomeru wyraźnych granic.

Średnica pełnego ogniwa wynosi około 3-4 um. Charakteryzują się one owalnym lub okrągłym kształcie dysku. Powierzchnia w spoczynku są gładkie. Ale gdy w kontakcie z innymi organami lub obcej powierzchni w komórkach natychmiast pojawiają się nitkowate wypustki, które dają im w kształcie gwiazdy.

struktura

Oprócz informacji, że średnia długość życia płytek wynosi około 7 dni, ważne jest, aby wiedzieć, że w każdej komórce istnieją trzy warstwy. Strefa obwodowa zawiera nadmembrannoy obszarze, który leży w celu aktywacji płytek krwi. Po to jest membrana, która jest odpowiedzialna za odpowiedniego i terminowego reakcji komórki i czynniki krzepnięcia krwi. Jest to tak zwana matrycy fosfolipidowej. Że tworzy koagualyatsionnye kompleksów. Jest również odpowiedzialny za przyleganie i agregacji płytek krwi.

W strefie zolu-żelu w mitochondriach. Ponadto istnieją specjalne kanały, które łączą się z warstwy zewnętrznej błony komórkowej. Strefa zol-żel zawiera trombostein odpowiedzialny za płyt tarczowych.

Oddzielnie, eksperci odróżnić organelli witrynę. Są 4 rodzaje granulek. W nich jest proces akumulacji czynników krzepnięcia krwi. Działają one w każdej chwili, niezależnie od faktu, że okres żywotności płytek krwi wynosi 5-12 dni.

Wspomniany strefy rozdzielania można uznać w wielu powiększeniu pod mikroskopem komórek.

płytek cyklu

Po Płytki krwi wydzielono z megakariocytów się do krwiobiegu. Należy zauważyć, że regulacja tego procesu został trombopoetyną. Jest to niezbędne dla prawidłowego tworzenia płytek i pełnego dojrzewania cytoplazmy megakariocytów.

Około 1/3 całkowitej ilości osadzonej w śledzionie. Pozostałe 70% całkowitej krwi krążącej. Taki skład jest tworzony w śledzionie ze względu na fakt, że są one poruszającego się w organizmie powoli. Przejście proces trwa około 8 minut. W rezultacie, gdy płytki są uwalniane do krwiobiegu i przenieść się do miejsca, gdzie są one potrzebne. Wszystkie problemy ze śledzioną są natychmiast wyświetlane na liczbę płytek krwi. Jednak to nie wpływa na czas życia płytek krwi, a zmienia się tylko ilość krwi. Tak więc, w usunięcia śledziony, ich stężenie jest znacznie wyższe. Ale ze śledziony (powiększenie ciała), te małe komórki poruszać się powoli. Prowadzi to do znacznego zmniejszenia ich liczby we krwi.

Należy zauważyć, że procesy związane z przebudowy naczyń, rany tkanek i koagulacji krwi, jedynie niewielka część płytek. Drugi umierają w szpiku kostnym, śledzionie i wątrobie pod wpływem makrofagów.