900 Shares 7650 views

Margarita z Nawarry: biografia żony Henry IV

Historia znana jest wiele znanych i wspaniałych kobiet. Wśród nich są władcy, naukowcy, aktorki, pisarze i niesamowite piękno. Margarita z Nawarry nie robiła wielkich rzeczy, ale wiele o niej wie. W historii pod tą nazwą znanych jest kilku przedstawicieli sprawiedliwego seksu. Dzisiaj porozmawiamy o pierwszej żonie króla Henryka IV.

Dzieciństwo i młodzież

Małgorzata z Nawarry należała do dynastii francuskich królów. Była najmłodszym dzieckiem w rodzinie. Jej matka jest znaną królową Francji i jedną z najbardziej wpływowych kobiet Europy XVI wieku – Catherine de Medici. Ojciec – Henryk II z Valois.

Od dzieciństwa Margarita została zauważona za piękno i urok. W tym celu została nazwana perłą Francji. Urzekła się nie tylko przyjemnego wyglądu, ale także dowcipnego. Sprytna nie przez lata przyszła królowa studiowała literaturę, filozofię, medycynę i posiadała kilka języków: starożytny grecki, włoski, hiszpański.

Małżeństwo

Rodzice zaplanowali mężów za Margaritę jednego z kilku kandydatów: króla Portugalii, hiszpańskiego dziedzica i przyszłości króla Nawarry. Pogłoski o wietrze panny młodej zniszczyły plany małżeńskie z Hiszpanią i Portugalią, a Marguerite ożenił się z Henrym Bourbonem. Małżeństwo było wymuszoną unią polityczną, a uczucia nie nadeszły.

XVI wiek we Francji – czas walki między protestantami a katolikami. Na dwa lata przed małżeństwem Margarita de Valois zaczęła się poważnie z księciem Heinricha de Guise. Była gotowa poślubić go, ale jej rodzice zabronili jej rozważać tego małżeństwa. To małżeństwo mogłoby zaszkodzić delikatnej równowadze, która powstała między dwoma przeciwnymi grupami, ponieważ książę był nieoficjalnym szefem katolików we Francji.

W 1572 r. Dziewiętnastoletnia Małgorzata została żoną Henryka z Nawarry, jednego z przywódców protestantów (Huguenotów). W tym czasie miał 18 lat.

"Krwawe ślub"

Wielu hugenotów przybyło do Paryża, w tym ich przywódców. To było wykorzystane przez Henry de Guise i jego zwolenników. Wydarzenie, które nastąpiło w dniu 24 sierpnia 1572 r., Zeszło w historii jako Noc Bartłomieja, kiedy katolicy atakowali i zabili protestantów, którzy przybyli na wesele. Historycy uważają, że inspiracja i organizator tej masakry to Catherine de 'Medici. Najwidoczniej Margarita Navarre, której biografia jest pełna tragicznych i strasznych wydarzeń, nie zdawała sobie sprawy z planów matki i de Giza. Niektórzy naukowcy są nawet pewni, że Królowa Francji miała nadzieję, że jej córka umrze z Henrym, a to dałoby jej dodatkowe atuty w walce z znienawidzonymi Hugenotami. Ale Margarita wykazywała niesamowitą odwagę i ochotę. Nie pozwalała mężowi zabijać, odmawiając rozwodu z nim, jak twierdziła rodzina. Królowa Nawarry uratowała kilku jego ludzi. Bez względu na ich relacje Henry IV nigdy nie zapomniał o tym, kogo stracił w tej strasznej nocy.

Margarita – królowa Nawarry: życie pod nadzorem

Po wydarzeniach z 24 sierpnia Henry został zmuszony uciec z Paryża. Margarita pozostała praktycznie zakładnikiem swojej rodziny. Ona była podejrzana o pomoc jej mężowi uciec. I to było tak naprawdę. Dopiero po 6 latach była w stanie zjednoczyć się z mężem, kiedy doszło do tymczasowego pokoju między protestantami a katolikami. Do 1582 roku mieszkała w Nawarra, gdzie stworzyła genialny dziedziniec. Po naleganiu matki wróciła do Paryża, ale po kłótni z królem Henrykiem III, który wierzył, że jest zajęty sobą i niewiele pomaga rodzinie w sprawach politycznych, Margarita udała się do Navarre do swojego męża. Ale Henry został już zabrany przez drugą, a królowa nie miała pracy.

Poszła do swojego hrabstwa Agen. Margarita Navarre ponownie zaczęła stosunki z księciem de Guise i brała udział w intrygach przeciwko mężowi i bratu, królowi Henrykowi III. Kolejne 18 lat spędził w zamku Husson, w którym początkowo nie była długo więźnia. Z pomocą księcia de Guise zdobyła wolność i stała się kochanką twierdzy.

Rozwód z Henrym IV i ostatnie lata życia

W 1584 r. Henry IV został ukoronowany w katedrze w Chartres. Po kłótni z Margaritą w 1585 roku, ich związek był w rzeczywistości złamany. Bezdzietny król musiał zadbać o dziedzica. Za wielką rekompensatę otrzymał rozwod w 1599 m. Pomimo faktu, że związek małży Margarita i małżeństwa był złożony, po jego śmierci królowa Nawarry (ten tytuł zostawiła jej) poparła drugą żonę jej byłego męża, Marii Medici.

Margarita z Nawarry, której biografia jest niezwykle interesująca, zmarła w 1615 roku w zaawansowanym wieku. W zeszłym roku spędził w Paryżu i do końca życia aktywnie uczestniczyć w życiu politycznym Francji.

Margarita z Nawarry i jej wizerunek w sztuce

W życiu była zafascynowana pięknem i dowcipem, po śmierci biografii niesamowitej kobiety stała się inspiracją dla wielu dzieł sztuki. Margarita z Nawarry (Margot) stał się głównym bohaterem powieści Aleksandra Dumasa. Jej wygląd jest wysoce romantyczny, wiele faktów biografii jest zniekształcone na rzecz twórczego zamiaru pisarza lub po prostu wymyślić. Ale obraz okazał się wyjątkowo żywy. "Królowa Margot" jest słusznie uważana za jedną z najlepszych powieści Dumasa.