218 Shares 1036 views

Największe katastrofy w ZSRR: historia, opis i lista statystyk. Kobieta, która przeżyła katastrofę samolotu w ZSRR

wywala powietrze stało stosunkowo rzadko, ale każdy z nich w sposób szczególny zakłócanie publicznej. Nie jest to zaskakujące, ponieważ w nich w krótkim czasie zginęło dziesiątki i setki ludzi. W tym względzie nie był wyjątkiem i Związek Radziecki. Spójrzmy na największej katastrofie w ZSRR, ich dane i statystyki ofiar.


lista katastrof

Ile samolotów wypadki w ZSRR? Jeśli wziąć pod uwagę nawet najmniejsze, bez kosztów dla ofiar, ich liczba jest bardzo duża, i jest mało prawdopodobne, aby zrobić nieobliczalne. skupimy się na najbardziej znanych i największych wraku. Lista katastrof lotniczych w ZSRR przedstawia się następująco:

 • katastrofa w Tbilisi (1925);
 • krach na lotnisku Centralnej w Moskwie (1935);
 • śmierć dowodzenia Sił Powietrznych w Swierdłowsku (1950);
 • Katastrofa lotnicza w Vurnarsky dzielnicy (1958);
 • katastrofa w pobliżu Krasnojarska (1962);
 • Wypadek Swierdłowsku (1967);
 • Zderzenie samolotów nad Kaluga Region (1969);
 • katastrofa w Svetlogorsk (1972);
 • załamanie Charkowskaja (1972);
 • Katastrofa lotnicza w Nerskaya River Lake (1972);
 • Wypadek w Leningradzie (1974);
 • śmierć zespół "Pakhtakor" (1979);
 • spieraja Zavitinsk (1981);
 • katastrofa na lotnisku Omsk (1984);
 • trzask Lwowie (1985);
 • katastrofa w pobliżu Uchquduq (1985);
 • katastrofa w lotnisku Kurumoch (1986);
 • Zawieszenie w regionie Irkucka (1989).

Na liście obejmuje nie tylko największy wrak liczby ofiar, ale także najbardziej rezonansowy. Oczywiście, liczba katastrof lotniczych w ZSRR było znacznie więcej, ale skupimy się głównie na zaledwie powyższych tragedii.

Pierwsza katastrofa

Największą katastrofą w ZSRR otwiera katastrofie samolotu pasażerskiego Junkers F 13, która odbyła się w Tbilisi w Gruzji w 1925 roku. To tutaj można rozpocząć liczenie tragedii lotniczej w państwa radzieckiego.

Ten następnie lot gruzińskiej stolicy Sukhum. Na pokładzie samolotu było dwóch członków załogi i trzech pasażerów, latanie na oficjalnej zadania. Po upływie 15 minut po starcie Junkersów F 13 nagle zapalił. Dwóch pasażerów wykonane desperacki krok, ale spadł do jego śmierci. Pozostali pasażerowie zginęli w wybuchu zderzenia samolotu z ziemią.

Dokładna przyczyna pożaru tak, aby zainstalować i nie powiodła się, ale według jednej wersji, to się stało ze względu na fakt, że jeden z pasażerów rzucił spalania meczu na podłodze.

Oczywiście, skala przypadku liczba ofiar jest znacznie gorsze od tych katastrof, które omówimy później, ale mimo to jest to katastrofa jet można nazwać pierwszą w ZSRR.

Katastrofa na lotnisku w Moskwie

Największe katastrofy w ZSRR nadal tragedii, która miała miejsce w maju 1935 roku w strefie końcowej Moskwie, który znajdował się w wiosce Sokół. To było wtedy, że pilot Nikolay Balagin, niosąc na jego lotu samolot myśliwiec rozbił się w ANT-20 „Maxim Gorki”. Z wyjątkiem samego siebie, 11 osób zmarło z powodu zespołu załogi samolotów pasażerskich i 38 pasażerów. Chociaż istnieją także alternatywne dane pasażerów było 50. Tym samym łączna liczba ofiar wynosiła od 49 do 62 osób.

Werdykt dochodzenia był jednoznaczny – błąd pilota.

Śmierć zespołu BBC

Omawiając katastrofie lotniczej w Rosji i ZSRR, nie można zapomnieć o śmierci Air Force graczy drużyny hokeja na początku stycznia 1950 roku, lecąc z Moskwy do Czelabińska na spotkanie z miejscowym zespołem. Lot odbył się w dość ciężkich warunkach pogodowych, które było jedną z przyczyn tragedii. Inną przyczyną problemów w organizacji o nazwie usługi dyspozytora, głównie przegap „ich” lądowanie samolotu, a Li-2, który przyleciał do zespołu Air Force, od dawna w powietrzu, czekając na pozwolenie na lądowanie.

Zatem, statystyki wypadków w ZSRR uzupełniane o kolejne dziewiętnaście ofiar, z których 8 były członkami załogi i 11 – gracze w drużynie.

Wykolejenie Vurnarsky Rejonowy

Podobnie jak inne poważnej katastrofie lotniczej w Rosji i ZSRR, tragedia w Vurnarsky dzielnicy na długo pozostanie w pamięci ludzi, zwłaszcza żałobie krewnych. Stało się to w październiku 1958 roku w pobliżu wsi Bulatov Chuvashkoy ASRR.

Tu-104A niósł delegację chińskich przywódców partyjnych z Omsk do Moskwy, ale z punktu przyjazdu z powodu złych warunków atmosferycznych załoga samolotu została odmówiono przyjęcia na pokład. Podobna sytuacja powtarza się w Gorkiego. Dlatego załoga zdecydowała się lecieć do Swierdłowsku. Ale decyzja ta przewiduje radykalnej zmiany kursu. Wykonując ten trudny manewr, samolot znajdował się w silnym strumieniu powietrza, dlatego udał się do nurkowania, i to było przyczyną zderzenia z ziemią.

W rezultacie katastrofy zginęło dziewięciu członków załogi i 71 pasażerów.

Tragedia w pobliżu Krasnojarska

Oczywiście, to wszystko stało się w katastrofie lotniczej w Rosji i ZSRR – wielkie nieszczęście, ale wśród reszty mogą być identyfikowane przez tragedii Krasnojarsku w czerwcu 1962 r. To różni się od innych w tej przyczyny nie był błąd pilota lub menedżer, a nie usterka statku powietrznego, a warunki pogodowe, i pocisk przeciwlotniczy uderzyć zainstalowania.

Warto zauważyć, że przyczyną awarii z Tu-104 było połączenie z Irkutsku do Omsk pozostała tajemnicy. Dopiero gdy badający części samolotu na miejscu katastrofy był w stanie wykryć uszkodzenie skóry kadłuba. A dziura była z zewnątrz. Dopiero później okazało się, że w pobliżu były prowadzone ćwiczenia wojskowe, z powodu złych warunków pogodowych jest jednym z missiles've przeciwlotniczych stracił swój pierwotny cel i skupić się na Tu-104.

Efektem tej tragedii była śmierć ośmiu członków załogi i 76 pasażerów. Ponieważ liczba ofiar nie była aż tak dużej katastrofie w ZSRR.

katastrofie lotniczej w Swierdłowsku

Kolejny tragiczny rekord został ustanowiony w 1967 roku w pobliżu Swierdłowsku, gdzie rozbił się samolot Ił-18. W katastrofie zginęło 99 pasażerów i 8 członków załogi danej osoby. I znowu, wszystko o katastrofie w ZSRR, co wydarzyło się tak długo nie mógł dopasować liczbę wypadków z tego.

Przyczyną tragedii i nie udało się ustalić wiarygodne. Samolot z dużą prędkością uderzył w ziemię, powodując podzielone na wiele kawałków. Jednak nie zostały podniesione wersja awarii technicznej.

Katastrofa w Kaluga Region

Oczywiście, odnosząc się do największej katastrofy w Rosji i Związku Radzieckiego, nie może być zaniedbana przez zapadnięcie się Juchnowie w 1969 roku. Po tym wszystkim, to był najbardziej dużą skalę katastrofy w ZSRR, w zależności od liczby ofiar tych, które miały miejsce w wyniku zderzenia dwóch samolotów. Oprócz tego był upadek z najbardziej znanych w regionie Kaluga.

Do wypadku doszło w wyniku zderzenia samolotu Ił-14M i wojskowego samolotu transportowego An-12BP. Wynikiem tego tragicznego zdarzenia była śmierć 24 osób na pokładzie pasażerów i 96 osób na pokładzie samolotu wojskowego. Łącznie zginęło 5 członków załogi obu statków powietrznych.

Przyczyną wypadku uznano obu parametrów naruszeń wagony określonej wysokości.

Tragedia w Svetlogorsk

Wśród innych wypadków lotniczych, które miały miejsce w ZSRR, podświetlić tragedii 1972 roku w mieście Svetlogorsk, kaliningradzkiego. To wtedy wojskowy samolot transportowy An-24T, wykonane planowane krążył rozbił. Tragedią tego wydarzenia jest to, że w upadku samolot spadł na przedszkola. W efekcie stracił nie tylko wszystkie 8 członków załogi, ale także trzech pracowników placówek przedszkolnych i 24 dzieci. Łączna liczba ofiar było 34 osób.

Choć tym tragicznym incydencie władze starały się ukryć, ale mimo to wydarzenie tej rangi nie mogą być podane do wiadomości publicznej. Dochodzenie prowadzono w tajemnicy, a jego wyniki zostały podane do wiadomości publicznej dopiero w 2010 roku, czyli po upadku Związku Radzieckiego. Według raportu, przyczyną tragedii był biedny szkolenie pilotów. Ale nie jest to pojedynczy przypadek karnej w związku z imprezą i nie był otwarty, choć zostały one usunięte ze swych stanowisk kilkadziesiąt wysokiej rangi wojskowych.

Biorąc pod uwagę, że przyczyną tragedii stał się samolot wojskowy, to zdarzenie może być rejestrowane w katastrofie samolotu wojskowego w ZSRR.

Katastrofa w regionie Charkowa

Innym ważnym katastrofy doszło w 1972 roku w regionie Charkowa w pobliżu wsi rosyjskiej Lozova. To właśnie tam, że rozbił się samolot pasażerski An-10, latające na trasie Moskwa – Charków. Konsekwencje katastrofy były dość tragiczny – 122 osób zginęło, w tym: – 7 członków załogi.

W dochodzeniu ustalono, że przyczyną wypadku zaczął niedociągnięć technicznych konstrukcji samolotu. Dlatego wkrótce samoloty An-10 został wycofany z eksploatacji.

Katastrofa lotnicza pod Moskwą

Kolejna poważna katastrofa, która miała miejsce w tym samym 1972 roku, był upadek z IL-62, jechał z Paryża do Moskwy, od Nerskaya River Lake podczas lądowania w punkcie docelowym lotu. Efektem tej tragedii była śmierć 164 pasażerów i 10 członków załogi. W tym czasie był to najbardziej ambitny katastrofy lotniczej, która miała miejsce na terytorium Rosji. W chwili obecnej, liczba zmarłych mogłyby przewyższyć jej tragedii tylko w Omsku w 1984 roku.

Dochodzenie nie wykazało dokładnej przyczyny katastrofy, ale jednym z głównych wersji jest uważany za nieprawidłowe ustawienie wysokościomierza.

Załamanie Leningradzie

Statystyki katastrof lotniczych w ZSRR i Rosji byłaby niepełna bez wspomnienia o upadku samolotu Ił-18B w Leningradzie w 1974 roku. Nawiasem mówiąc, stało się największym katastrofy lotniczej, która miała miejsce w pobliżu drugiego co do wielkości miasta w Związku Radzieckim.

Samolot zmierzał na lotu Leningrad – Zaporoże i tylko odstąpił od punktu wyjścia, jak znalazł się silnik. Załoga próbowała wrócić samolotem do lotniska, ale ogień tylko nasiliły się podczas lądowania, piloci stracili kontrolę i samolot rozbił. Przyczyną awarii wypadków w silniku został nazwany. Jednocześnie, profesjonalne działania załogi pilotów stwierdzono, że działali dokładnie zgodnie z instrukcją i zrobili wszystko co możliwe, aby zapobiec tragedii.

W wyniku katastrofy zginęło 102 pasażerów i 7 członków załogi. Łączna liczba ofiar liczyła 109 osób.

Śmierć drużyny piłkarskiej „Pakhtakor”

Wszelkie awarii powoduje znaczną odpowiedź, ale jest szczególnie ekscytuje publiczność, kiedy to zginęło sławnych ludzi, artystów, sportowców. Stało się to w 1979 roku, kiedy w wyniku zderzenia dwóch Tu-134 na Dneprodzerzhinsk zabił prawie wszystkich członków zespołu piłkarskiego ZSRR mjr „Ligi” Pakhtakor Taszkient. Ale nawet bez tego nie było ani jednej awarii w ZSRR, tak dużą skalę w zależności od liczby poszkodowanych. W wyniku tej tragedii zginęło łącznie 178 osób, zarówno samolotów, w tym 17 „Pakhtakor” graczy z zespołu i 13 członków załogi samolotu. Żaden z upadku w historii Związku Radzieckiego nie widziałem tak dużej liczby ofiar. Ponadto, katastrofa jest wciąż drugie miejsce w świecie w liczbie zabitych w zderzeniu dwóch samolotów.

Według ustaleń oficjalnego śledztwa, przyczyną takiej tragedii na dużą skalę stała wina menadżera.

niedobitek

Oczywiście, zderzenie dwóch samolotów nad Zavitinsk w 1981 roku jest mało prawdopodobne, aby umieścić na liście: „Największe katastrofy ZSRR” Zadziwiające jest inna. Jest to związane z tym zdarzeniem tylko jednej wszystkim kobiety pasażerów, ocalały z katastrofy lotniczej w ZSRR. Że zrobiła tę tragedię znany na całym świecie.

Larissa Savitskaya, mianowicie tzw ocalały z katastrofy lotniczej w ZSRR, wraz z mężem wróciliśmy z naszej podróży poślubnej w rodzinnej Blagoveshchensk na samolocie An-24. Do tragedii doszło na wysokości wyższej niż 5000 metrów, gdy samolot zderzył się z samolotu wojskowego Tu-16. Następnie urzędnik przyczyną wypadku zostanie nazwany niespójność usług kontroli cywilnych i wojskowych.

Podczas zderzenia Savitskaya samolot spał, ale obudziła się z silnym prądem i oparzeniami od zimna z powodu dekompresji obudowy. Częścią samolotu, gdzie kobieta była ocalały w katastrofie lotniczej w ZSRR, spadł w brzozy ziemi, która w jakiś sposób złagodzić upadek. Ponadto, miała szczęście, że była tylko w części ogonowej samolotu, najmniej dotkniętych katastrofą.

Jednakże, z powodu upadku Larissa Savitskaya otrzymał poważny wstrząs mózgu, stracił prawie wszystkie zęby, dostał kilka urazów kręgosłupa i złamania kończyn i żeber, ale wciąż jeszcze żyła i była nawet w stanie się poruszać. Ale skoro upadek miejscu samolotu jest dość daleko od obszarów zamieszkanych, a następnie znaleźć ratownicy Larissa tylko na dwa dni.

Tak więc, jest – jedyny ocalały w katastrofie. W ZSRR informacja ta kolizja przez długi czas ukrywał. Larisa Savitskaya zasłynął na całym świecie tylko w 2000 roku, kiedy wszystkie szczegóły incydentu zostały ujawnione.

Był tylko jeden przypadek jak ten. W 1972 roku, człowiek odzyskano po spadku z wysokości powyżej 10 000 metrów, po eksplozji samolotu. Ten człowiek był Jugosłowiańska Vesna Vulovic – stewardessa, przeżył katastrofę. Jak na razie ZSRR z Savitskaya, upadku z wysokości przekraczającej 5000 metrów, nie wiedzieli o takich przypadkach. Ta kobieta była tylko jedna z 38 osób na pokładzie dwóch samolotów, które były w stanie przetrwać w katastrofie na Zavitinsk.

Tragedia w Omsku

Tragedii które miało na lotnisku Omsk 1984 ma wiele szczegółów, które odróżniają je od liczby takich zdarzeń. Co ona nie odbywają się w powietrzu i na ziemi, jest to charakterystyczna cecha tej katastrofie. W ZSRR, stało się to często. Ponadto, liczba ofiar tej tragedii jest skala tych, które miały miejsce na terytorium Rosji.

Samolot Tu-154 kolizji lądowania, z odśnieżające, zabijając 169 pasażerów i 4 członków załogi. Jeden pasażer i pięciu członków załogi przeżył.

Katastrofa pod Lwowem

Wyliczanie główną katastrofie samolotu ZSRR, należy wspomnieć o tragedii 1985 roku w obwodzie lwowskim na Ukrainie. Po katastrofie w Charkowie i Dneprodzerzhinsk było na dużą skalę katastrofy samolotu na liczbę ofiar, które miały miejsce na terytorium Republiki Radzieckiej.

Przyczyną wypadku było zderzenie z wojskowego samolotu transportowego An-26 i Tu-134A samolocie, leciał z Tallina do Kiszyniowa z międzylądowaniem we Lwowie. W wyniku wypadku, do którego doszło w pobliżu miasta Złoczów Lwowskiego, zabijając 79 cywilnych pasażerów samolotów i 9 – wojsku, a także sześciu członków załogi z każdego samolotu. Nikt nie przeżył, a całkowita liczba ofiar wyniosła 94 osób.

W wyniku dochodzenia ustalono, że przyczyną katastrofy był błąd menedżer.

Tragedia w pobliżu Uchquduq

Jak widać, głównym katastrofy samolotu w Rosji i ZSRR zdarza się dość często, ale najważniejsze w liczbie ofiar powinny być traktowane jako zapadnięcie się Uchquduq na terytorium Uzbekistanu. Stało się to w 1985 roku, w ostatnim okresie istnienia Związku Radzieckiego. Ani wypadek w ZSRR nie miał tak dużej liczby osób, które zginęły. Łączna liczba ofiar liczyła 200 osób, z czego 191 pasażerów i 9 członków załogi.

Przyczyną tragedii był fakt, że w czasie lotu z Karshi do Leningradu załogi samolotu Tu-154 stracił kontrolę, w wyniku samolotu wpadł korkociągu i upadł. Według oficjalnej wersji śledztwa, główną część winy za to, co się stało spoczywa pilotów, którzy odbiegała od normy wymagań, zyskując wysokość limitu, a następnie nie mógł poradzić sobie z zarządzaniem w sytuacji awaryjnej.

Załamanie w Kujbyszewie

Innym ważnym katastrofa na zachodzie słońca Związku Radzieckiego był katastrofie samolotu Tu-134 na lotnisku w mieście Kujbyszewie – Kurumoch. Tragedią tego wydarzenia jest wzmocniona przez fakt, że stało się to z powodu zaniedbania pilota do swoich obowiązków. Przekonywał z członków załogi, aby móc umieścić samolot ślepo. Ta próba zakończyła się bardzo źle. zaniedbanie Karny załogi Aleksandra Klyueva twierdzi 70 mieszka dowódca. Przetrwał tylko 24 osób z 94 członków załogi i pasażerów.

Pilot przeżył i został skazany na 15 lat więzienia. Ale po tym okresie został skorygowany i zastąpiony przez sześć lat więzienia.

Katastrofa w irkucki

Ostatni poważny wypadek lotniczy, który wydarzył się na terytorium ZSRR, można uznać, że do tragedii doszło w 1989 roku w regionie Irkucka. Wtedy nie było zderzenie samolotu pasażerskiego Jak-40 latający z Irkucka do Zheleznogorsk, helikopter wojskowy Mi-8. W rezultacie katastrofy zginęło 33 osób na pokładzie samolotu, a 7 wojsko, latające w helikopterze.

Dochodzenie wykazało, że przyczyną wypadku, jak działo się więcej niż jeden raz, był brak koordynacji między dyspozytorów cywilnych i lotnictwa wojskowego.

Był to ostatni poważny krach lotnictwa w kraju, który już przez czas cierpiała największą geopolityczną katastrofą.

wniosek

Oczywiście, wszystkie katastrofy w Rosji i Związku Radzieckiego we własnym tragiczne, ale staraliśmy się skupić na największej lub rezonansie z nich. Ale, oczywiście, pełen obiektywizm liście osiemnastu tragedii nie twierdzi, a każdy czytelnik może ewentualnie dodać katastrofy samolotu, który miał miejsce w ZSRR, są uważane za godne tego.

Jednocześnie, nie powinniśmy zapominać, że pomimo faktu, że w tej chwili taki stan jak ZSRR nie istnieje, samolot katastrofy nadal brać życie naszych rodaków. Pamięć każdej takiej tragedii, niezależnie od jego wielkości, powinien zawsze żyć w sercach ludzi.