271 Shares 1841 views

Medal „Za Obrony Kaukazie”. Medal „Za Obrony Kaukazie” – nagroda Związku Radzieckiego

Już w pierwszych latach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, radzieckie kierownictwo zrozumieli potrzebę docenić wyczyn obrońców Ojczyzny. W tym celu ustalono, że medale zostały przyznane najbardziej zasłużonych żołnierzy i cywilów, którzy wykazali odwagę i odwagę w walce z hitlerowskim najeźdźcą. Jednym z tych nagród był medal „dla obrony Kaukazu” (1944). Dziś jest ona przechowywana w wielu rodzinach jako przypomnienie o bohaterstwie swoich ojców i dziadów.

prehistoria

Zanim powiesz nam o medal „dla obrony Kaukazu”, warto powiedzieć kilka słów o tym, jak walka o tym ważnym regionie geopolitycznym i jak ważne zwycięstwo wojsk rosyjskich w tym kierunku miały na wynik wojny.

Wybuch działań wojennych kontrolę nad Kaukazem jest uważana za 25 lipca 1942. Jednak niemiecki sztab generalny postanowił zawładnąć terenie przyległym do Don, w poprzednim miesiącu. Aby to zrobić, Czwarta Armia Pancerna Wehrmacht musiał przebić z przodu w miejscu pomiędzy Charkowie i Kurskiem, a następnie został zabrany przez miasta Rostów nad Donem, który jest ważnym punktem strategicznym.

Bitwa na Kaukazie

W sierpniu 1942 roku wojska hitlerowskich Niemiec zajętych „jedenaście Shelter” – najbardziej wysokogórskie wspinaczki zdjęcie ZSRR znajdujący się na wysokości 4130 metrów, który bohatersko broniły oddziały NKWD (wiele z ocalałych z tych walk były następnie odznaczony medalem „Za Obrony Kaukazie”). Im było flagi Trzeciej Rzeszy. Wydarzenie to zostało objęte w prasie światowej jako koniec zdobyciu Kaukazu i Gauptman Haynts Groth, który przeprowadził tę operację, Hitler został odznaczony Krzyżem Rycerskim.

Miesiąc po dramatyczne wydarzenia opisane siły niemieckie podbił większość miasta Noworosyjsk, a po jakimś czasie i Sancharsky Marukh przechodzi z gór Kaukazu. Jednak od tego momentu ich postępów zwolnił, a następnie całkowicie zatrzymany przez wojska radzieckie. Do końca 1942 roku pozostawała na froncie równowagi sił, które zostało naruszone na skutek sukcesów wojsk radzieckich pod Stalingradem. W rezultacie, nie było zagrożenia dla środowiska sił Wehrmachtu na Kaukazie, co wywołało obawy niemieckiego sztabu generalnego.

Radziecki kontrofensywa

Działania wojskowe na dużą skalę w Kaukazie zostały rozpoczęte od początku stycznia 1943 r. W rezultacie, żołnierze Wehrmachtu zostali zmuszeni do odwrotu, nie dostać się do środowiska. Kilka tygodni później sowieccy żołnierze zdołali upuść żołnierzy Wehrmachtu zachodzie Rostów nad Donem, a pierwsza połowa lutego cechował lądowania w rejonie Noworosyjsk. W ten sposób powstał przyczółek „Small Earth”, która odegrała ważną rolę w wyzwoleniu Noworosyjsk, pojedynki na które trwało aż do połowy września. Nawiasem mówiąc, nie są rozróżniane L. I. Breżniew, a później otrzymał medal „Za Obrony Kaukazu”, których koszt można teraz znaleźć w faleristov.

Równolegle do tego, w kwietniu na niebie powyżej Kuban miała miejsce jedna z największych antenowego bitwy w historii wojen, w którym radzieccy piloci zmienić tę sytuację na swoją korzyść i pokonał oddziały Luftwaffe.

3 września Hitler był zmuszony nakazać natychmiastowe wycofanie wojsk niemieckich na Półwyspie Krymskim. Tak więc, do 9 października 1943 jednostek RSC pełni opanowane Taman, t. E. Zdarzenie historycy wojskowi uważają najbardziej rzeczywisty koniec krwawej i zaciętej walce na Kaukazie. Taki wynik bitwy odegrała dużą rolę w losie Zakaukazia republik ZSRR. W szczególności, mają uciekł okupację. Ponadto sukces armii radzieckiej uniemożliwił wejście w wojnie z Turcją, od dawna pielęgnowane marzenie, aby poszerzyć swoje granice kosztem Związku Radzieckiego.

Nagrody: medal „dla obrony Kaukazu” (informacje ogólne)

Autor szkicu jest artystą NI Moskalev. Nagroda została założona w maju 1944 roku. Medal powinny być noszone na lewej piersi, a jeśli nie to nagroda i inne nagrody ZSRR, jest umieszczona po medal, przyznany uczestników Kijowa obrony. Według danych, które istniały w czasie obchodów 40. rocznicy Wielkiego Zwycięstwa, we wszystkich jego dostali 870,000 obywateli radzieckich.

Przepisy na medal

Nagroda ta została przyznana do wszystkich żołnierzy Armii Czerwonej, NKWD i marynarce radzieckiej, a także przedstawicieli ludności cywilnej, którzy brali bezpośredni udział w obronie Kaukazu. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ustalenia jej przyczyny są to dane, które są certyfikowane przez rzeczywisty udział w operacjach bojowych w regionie. Nagrody wręczono w imieniu Naczelnego Prezydium Radzieckiego.

Medal „Za Obrony Kaukazu” były przeznaczone dla żołnierzy, którzy faktycznie uczestniczyli w obronie Kaukazu przez co najmniej trzy miesiące, jak również w okresie od lipca 1942 do października 1943 roku. Jak dla cywilów, nagroda została podana do ludzi, którzy brali udział w walkach, a także tych, którzy budowali obronne i fortyfikacje, od jesieni 1941 roku. Podobnie jak inne nagrody WWII, medal „Za Obrony Kaukazu” nie jest już produkowany. Faktem jest, że prawie wszystkie z tych, do których powinny być podawane, otrzymał go, w tym pośmiertnie.

Medale za obronę Kaukazu: opis

Ten wielokrotnie pod względem wielkości i kształtu (okrąg o średnicy 3,2 cm) jest identyczny dla większości innych generowane podczas drugiej wojny światowej, i jest wykonana z mosiądzu.

W górnej części awersu przedstawia Elbrus u jego podnóża – platform wiertniczych, w wyniku której grupa ruchomych zbiorników na szczytach gór – sylwetki latających samolotów. Nagroda graniczy obręcz przedstawiający girlandy z winogron i kwiatów w środku którego, na samej górze jest mała pięcioramienna gwiazda. Na dole medalu jest napis „ZSRR”, a między literami – sierp i młot. Pod girlandą w kręgu drukowanej w wypukłych liter, składanym wyrażenie „dla obrony Kaukazu”. Jak na odwrocie, jest on wykonany w tradycyjnym stylu i jest możliwe, aby zapoznać się z hasłem „Dla naszej sowieckiej ojczyzny”, nad którym obecny wizerunek sierpa i młota, górujący nad powierzchnią.

taśma

Medal ma mały okrągły zaczepowe, poprzez nią i cienki metalowy pierścień połączony z pięcio bloku, który jest pokryty mory jedwab taśmą oliwek szerokości 2,4 cm na brzegach taśm wykreślono na niebiesko, a w środku. – dwa białe paski (szerokość pasma – 2 mm).

Medal „Za Obrony Kaukazu”, cena która waha dziś od 700 do 2000 rubli, może stać się ozdobą każdej faleristov zbiórki.