883 Shares 3162 views

Produkcja drewna: charakterystyka i proces technologiczny

Obróbka drewna jest jedną z szybko rozwijających się sfer w przemyśle Rosji. Nowoczesna produkcja drewna pozwala na obróbkę drewna, dzięki czemu można uzyskać drewno, kłody, meble oraz wiele innych produktów.

Jak poprawić efektywność?

Tartak jest tradycyjnym rzemiosłem dla naszego kraju. Ale w porównaniu z przeszłości nowoczesny sprzęt umożliwia cięcie, suszenie i obróbkę drewna nie tylko lepiej, ale także szybciej. Produkcja drewna dzisiaj ma na celu poprawę wydajności tartacznictwa poprzez wprowadzenie nowych technologii przetwarzania i innowacyjnych urządzeń. W rezultacie wiele procesów staje się zmechanizowane, stare maszyny są zastępowane nowymi modelami, linie automatycznego przetwarzania drewna są wprowadzane z odrzuceniem i sortowaniem.

Cechy piłowania

Wyroby z drewna są wykonane z drewna i poddawane obróbce na różne sposoby, w zależności od tego, co jest specjalnie związane z obróbką drewna: rejestrowanie, produkcja mebli i masy papierniczej, produkcja papieru, kartonu i produktów z nich itd. Na ogół etapy procesu technologicznego można opisać następująco:

 1. Zbiór drewna. Prowadzi się je w specjalnie wyselekcjonowanym miejscu do ścinki.
 2. Piły i piły drewna ścięte drzewa na kłody.
 3. Ubijanie w celu sortowania dużych i małych kłód o różnych średnicach.
 4. Już w tartaku głównym przetwarzaniem kłód w tartaku przy użyciu piły tarczowej lub piły taśmowej. Tutaj trzeba powiedzieć, że produkcja sprzętu do obróbki drewna jest obecnie prowadzona w aktywnym tempie, a zatem obróbka drewna odbywa się szybciej i lepiej.

Bardziej szczegółowo omówimy wyżej opisane etapy technologiczne.

Cięcie i suszenie

Te dwa procesy są ściśle powiązane i mogą śledzić przedsiębiorstwo w różnych sekwencjach. Najczęściej drewno jest suszone bezpośrednio na deskach, a tarcica jest pocięta na pustaki już w suchej postaci. Jak zauważają specjaliści, jeśli w deskach jest suszenie, to produkcja wynosi 2-3% więcej drewna. Ponadto, cięcie już wysuszonych desek pozwala na szybkie zauważenie wad i wad drewna oraz odrzucenie nieodpowiednich elementów.

Technologia przemysłu drzewnego wymaga suszenia na kilka sposobów, ale najczęściej – zarówno atmosferycznych, jak i specjalnych. Suszenie atmosferyczne jest długim procesem, polegającym na przechowywaniu drewna na świeżym powietrzu. Użycie sprzętu suszącego umożliwia przyspieszenie procesu pozyskiwania drewna. Warto pamiętać, że jakość ostatecznej konstrukcji zależy od stopnia wysuszenia drewna.

Jakie technologie?

Nowoczesna obróbka drewna wymaga różnego rodzaju obróbki drewna zbieranego. Zwróć uwagę, że mechaniczne przetwarzanie drzewa jest trudnym krojeniem. Ale w zależności od celów technologicznych proces obróbki drewna można zredukować do trzech działań:

 1. Drewno i materiały drzewne podlegają rozszczepieniu.
 2. Wszystkie elementy są obrabiane powierzchniowo, w ramach których usuwane są technologiczne uprawnienia.
 3. Materiały są poddawane głębokiemu przetwarzaniu, podczas których gotowe kęsy są przekształcane w gotowe części produktów.

Podział drewna może wystąpić z powstawaniem wiórów – odpadów lub bez nich. Podczas obróbki powierzchni, frezowania, szlifowania i toczenia wykonywane są głębokie prace przy wierceniu, głębokim frezowaniu i dłutowaniu. Każdy z tych procesów ma swoje własne cechy charakterystyczne. Piły, frezowanie, szlifowanie, szlifowanie, toczenie, wiercenie – wszystko to są technologiami, na podstawie których pracuje przemysł drzewny. Na drodze, jest pierwszym produktem stworzonym przez uczniów podczas lekcji technologii w czwartej klasie. W tym wieku dzieci są wprowadzane do procesu obróbki drewna.

Środki ochronne

Drewno jest materiałem, który nie różni się odpornością na zewnętrzne czynniki środowiskowe. Dlatego w każdym przedsiębiorstwie, które pracuje z drewnem, konieczne są środki ochronne. Ich zadaniem jest zapobieganie zniszczeniu drewna i ochrona przed ogniem, grzybem, pleśnią. W ramach tych działań przeprowadza się nie tylko dokładne suszenie materiału, ale również obróbkę chemiczną przy użyciu środków antyseptycznych. W większości przypadków przemysł tartaczny i drzewny stosują antyseptyki z olejową bazą, lakiery, które w tym celu nie rozpuszczają się w wodzie. Przetwarzanie odbywa się przy użyciu smoły drzewnej, oleju kreozotowego, karboleum.

Co jest produkowane?

Nowoczesne przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem drewna starają się zoptymalizować swoje technologie, aby uzyskać większą ilość produktów końcowych przy mniejszej ilości drewna. Produkcja drewna umożliwia uzyskanie różnych produktów końcowych:

 • Płyty MDF. Do ich produkcji wykorzystuje się produkty odpadowe, które są uziemione i poddawane obróbce parą pod wysokim ciśnieniem – masa jest wytarta, a następnie suszona i klejona.
 • Drewno szkieletowe. Ten półprodukt uzyskuje się poprzez przyklejenie listew z już wysuszonego drewna.
 • Płyta wiórowa. Są to płyty o jednolitej grubości, w oparciu o wiórki, zmieszane z lepiszczami.
 • Sklejka. Jest to arkusz drewna o różnej grubości, które klejone są specjalnymi klejami.

Jakie maszyny?

Maszyny do obróbki drewna są produkowane w ogromnej różnorodności i mogą wykonywać różnorodne prace związane z przetwarzaniem materiału. Wśród popularnych urządzeń można zidentyfikować:

 • Kombinowane maszyny są urządzeniami wielofunkcyjnymi zdolnymi do cięcia, strugania, wiercenia, skrawania itp. Maszyny te są wykorzystywane do kompleksowego przetwarzania pustaków z naturalnego drewna lub jego odpadów.
 • Tokarki przetwarzają obrabiany przedmiot poprzez cięcie i obracanie, wycinanie nici, obróbkę końców, wiercenie otworów.
 • Piły taśmowe umożliwiają proste lub ukształtowane piłowanie materiałów. Ostrzem w takim sprzęcie jest metalowa taśma ciągła z zębami.
 • Frezarki wykonują prace na prowadnicach, podczas gdy materiał jest podawany ręcznie. Użycie takiego sprzętu jest wskazane w profilu, płaskiej i ukształtowanej obróbce kęsa drewna.
 • Wiertnica pozwala na obsługę otworów, usuwanie wiórów;
 • Maszyny do formatowania umożliwiają częściowe lub seryjne wycinanie materiałów płytowych.
 • Piły tarczowe są to narzędzia, które mają twarde zęby, które mogą obsłużyć drewno.

To tylko niewielka część maszyn używanych w obróbce drewna. Z ich pomocą można tworzyć drewno, półfabrykaty, półfabrykaty, które znajdują dalsze zastosowanie w budownictwie, meblach i innych miejscach.

Wnioski

Należy zauważyć, że co roku zarówno technologia i wyposażenie, które są wykorzystywane do obróbki drewna, stają się coraz doskonalsze. To z kolei umożliwia tworzenie różnorodnych produktów z tego naturalnego materiału. Zauważmy, że nawet w szkole, iw podstawowej obróbce drewna badano. Produkt "Rusztowanie wspierające rośliny" jest pierwszą rzeczą, którą dziecko może utworzyć w czwartej klasie. To pozwala nawet w dzieciństwie nauczyć dzieci traktować drewno i naturę w ogóle i zwrócić uwagę na drewno i drewno jako jedna z najbardziej aktywnie rozwijających się sfer w Rosji.