838 Shares 6368 views

Polityk i biznesmen Kakha Bendukidze: biografia, osiągnięcia i ciekawostki

Kaha Avtandilovich Bendukidze – biznesmen i polityk, który stał się architektem liberalnych reform gospodarczych w Gruzji i rygorystycznych środków antykorupcyjnych.

Putin ciężki przeciwnik

15 listopada 2014, tysiące demonstrantów zebrało się w centrum Tbilisi, aby dostarczyć wiadomość Vladimiru Putinu. Chcieli mu powiedzieć, że on sam i Ukrainy i Gruzji, gdzie w opinii wielu, prezydent Rosji przygotowuje się do aneksji prowincji Abchazji. Przybyli również domagać się, że rząd przestał reorientacji kraju do Zachodu do Rosji. Wreszcie dotarli do uczcić pamięć człowieka, który był znaczący ideologicznym przeciwnikiem Putina.

„Walka staje się znacznie trudniejsze” – mówi młoda kobieta, gdy zdjęcie Bendukidze – gruziński miliarder, reformator i pedagog, który zmarł w pięćdziesięciu ośmiu lat 13 listopada 2014 z powodu niewydolności serca (jego operacji serca w Zurychu poczyniono ostatnio) – wypełnione giganta ekran. Kacha Bendukidze, który podjął wolnościową restrukturyzacji gospodarki Gruzji, miał silne zwolenników i przeciwników w całym byłym ZSRR. Big człowiekiem wielkiej inteligencji i odpowiedniej osobowości, był wzorem dla wielu liberalnych reformatorów zmagają się z trudnościami gospodarczymi w regionie.

życiorys

Kacha urodził się 20.04.56 w Tbilisi w rodzinie matematyki i Avtandila Domentevicha Bendukidze kulturoznawca i historyk Julia Akakievny Rukhadze.

Studiował biologię w Tbilisi (1977) i Moskwie (1980) uniwersytety państwowe. Prace rozpoczęły się w laboratorium biologa Kakha Bendukidze. Biografia biznesmen rozpoczął w 1987 roku, kiedy rozpoczęła się podczas liberalizacji gospodarczej Mihaila Gorbacheva. Bendukidze założył własną firmę i założył biochemiczną produkcję materiałów do badań. Kiedy w 1992 roku rząd rozpoczął prywatyzację przedsiębiorstw państwowych, on rozszerzony ich gospodarstw poprzez zakup legendarnej heavy Plant Engineering, wśród innych firm „Uralmash”. Podobnie jak większość innych osób biorących udział w prywatyzacji, Bendukidze stał się bardzo bogaty.

Aby wziąć udział w życiu politycznym, on również rozpoczął się w Rosji. W 1992 roku, wraz z Mihailom Hodorkovskim stworzył „Przedsiębiorczości inicjatywę polityczną-92.”

Bendukidze stał się wpływowym zwolennikiem otwartości gospodarki rosyjskiej. Ale w roku 2003, jak powiedział później, że widział coraz więcej coraz więcej oznak kontrolowania podejście Putina w polityce gospodarczej. W rok później sprzedał cały swój majątek w Rosji i wrócił do ojczyzny, gdzie po rewolucji róż, nowy liberalny rząd poprosił go, aby przyjąć stanowisko Ministra Gospodarki.

Kacha Bendukidze: Road to Freedom

Po dymisji byłego prezydenta Eduarda Szewardnadze, nowego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego został wybrany. On i jego młodzi liberalne doradcy odziedziczył stan nie powiodło się z niemal całkowitym brakiem instytucji funkcjonujących sporadyczne elektrycznej i kilku dróg. Obiecali, aby włączyć ten kraj w dostatniej nowoczesnej władzy demokratycznej, ale nie miał pojęcia, jak to zrobić. Gruzja stała się laboratorium radykalny libertarianizm Bendukidze. Rządy byłego ZSRR obserwowali go podejrzliwie, bo nie tylko szybko sprywatyzowane przedsiębiorstwa państwowe, ale również odwołany większość regulatorów. Bendukidze obniżył podatki od zysków i wynagrodzeń, anulowane innych opłat, ceł i prawie osiem licencji i zezwoleń. Według Fadi Asli, przewodniczący Międzynarodowej Izby Handlowej w Gruzji, każdy rozdzielczości narzędziem korupcji, co pozwoliło państwo wziąć łapówki. Kacha prostu zniósł cały system.

łamanie mentalność

Kiedy Bendukidze rozpoczęła reform, kraj ten jest w dużej mierze uzależniona od wsparcia USA, a także instytucji i organizacji zajmujących się kwestiami rozwoju. Uważali, że zasługują na głos w polityce gospodarczej Gruzji. Kacha Bendukidze Uważa się, że tak nie jest. Pewnego dnia, wspomina jego asystent while Vato Lezhava, powiedział przedstawiciel USAID „fuck off”. Bendukidze, którzy często przysięgał publicznie, nie będzie tolerował sprzeciwu wobec ich wiary w to, że Gruzja jest liberalizacji swojego jedynym ratunkiem. Jednakże, zgodnie z Lezhava był „despotyczny taktyka”. Bendukidze wiedział, że czas zmuszony uciec się do drastycznych środków, i że okno możliwości realizacji takiego znaczącą zmianę zamknie szybko. Musiał przerwać myślenia, utworzone przez lata komunizmu.

Gorzkie

W rezultacie, według jego zwolenników, był oszałamiający. Do roku 2005 budżet Gruzji potroiła się, głównie ze względu na podatki, choć zmniejszona, zebrano, a jej PKB każdego roku wzrosła o 10%. Do roku 2009, w kraju wzrosła z 147 do TH 11-te miejsce w rankingu „łatwości prowadzenia działalności gospodarczej,” Bank Światowy.

Ale reform rządowych, które obejmowały restrukturyzację sektora publicznego z tytułu likwidacji tysięcy miejsc pracy zostały głęboko niepopularny wśród ludności. Podczas prywatyzacji, Kakha Bendukidze stał się celem dyskomfortu publicznego. W drodze do swojego biura często zablokowane przez protestujących, którzy nazywali go „Judasz” i oskarżonych o „sprzedaży całej Gruzji.” Karykatury niego pojawił się w antyrządowych demonstracji. W 2009 roku prowadząc talk show telewizyjny Bendukidze pytanie, dlaczego on sprzedał „lasu i rzeki.” „To jest po prostu idiotyzm; Oczywiście, my nie sprzedajemy lasów i rzek”- powiedział, wyjaśniając, że niektóre lasy zostały wynajęte, a nie sprzedawane.

Inwestowanie w przyszłość

W 2009 Bendukidze został poproszony o opuszczenie rządu, ale nie zdecydował się przejść do opozycji (które nazwał „kretyni, nie są zainteresowani w gospodarce”). Zamiast tego, spędził dziesiątki milionów na utworzenie nowego uniwersytetu, który miał wyróżniać się z ponurym krajobrazie edukacji poradzieckim. Nazwał go za darmo i powiedział, że będzie to miejsce, które sprawi, że młodzi Gruzini myśleć. Spory i rozmowy z Kakha Bendukidze regularnie nastąpiło w ścianach instytucji. Studenci nazywali go Bendu, wciąż pamiętam gigantyczną postać w czarnym sweter z logo Uni Free, wędrując korytarzami. W 2011 roku również kupił zniszczony Akademii Rolniczej. Zarówno uczelnia, łączna liczba studentów sięga prawie cztery miliony ludzi, jest obecnie uważane za najlepsze placówki oświatowe kraju.

tracąc populiści

partia Saakaszwilego przegrał wybory 2012 nowej koalicji „Gruzińskie Marzenie”, zmontowany przez miliarder Bidzina Iwaniszwili, który jest Bendukidze, dorobił się fortuny w Rosji w latach dziewięćdziesiątych. Od jego pałac w modernistycznym stylu, położony jest na wysokim wzgórzu, Tbilisi, Iwaniszwili obiecał wyborcom nowych fabryk i miejsc pracy, a także wyższą emeryturę. kampania koalicja była obietnica, że miliarder „daje pięć milionów w każdej wsi.”

Kilka miesięcy po dojściu do władzy nowy rząd aresztowano kilku wyższych urzędników poprzedniej administracji, i otworzyła sprawę karną przeciwko byłego prezydenta, który, według Departamentu Stanu USA, jest motywowane politycznie. Rząd także otworzyła śledztwo w sprawie prywatyzacji Akademii Rolniczej. Iwaniszwili osobiście przeciwny Bendukidze i jego kontrolę nad uniwersytetu. „To z powodu ideologii Bendukidze, gruzińskiej wsi i zmarł upadłość – powiedział. – Co prawda nie ma teraz uczyć rolnictwa do innych?”.

na Ukrainie

Kiedy wielu z jego najbliższych współpracowników był w więzieniu lub na emigracji, Kakha Bendukidze, przeniesiony z Gruzji na Ukrainę. Tutaj Prezydent Petro Poroszenko zaprosił go, aby stać się jego doradcą ekonomicznym. Pomimo niepewności co do chęci Ukraińców, aby zaakceptować zmiany, które chciałby realizować, Bendukidze zgodził się współpracować z prezydentem Ukrainy, zgodnie z przyjaciółmi, ponieważ uważał ten kraj jako krawędzi tnącej walce o liberalnych reform w krajach byłego Związku Radzieckiego. Z tej samej silnej miłości on pokazał w kierunku mieszkańców Gruzji, Bendukidze wezwała Ukraińców do przestać obwiniać innych za swoje problemy. „Masz złamane rekord świata w idiotyzmu, – powiedział publiczności w Kijowie School of Economics. – Ty nadal wybiera populistycznych ludzie, którzy obiecują ci więcej. Oznacza to, że wybiera się najgorszego. " Opowiadał rządowe cięcia wydatków, zmniejszenie świadczeń emerytalnych dla urzędników i dla radykalnej deregulacji gospodarki. Według Bendukidze, powiedział w jednym z ostatnich wywiadów, jego na Ukrainie zbyt wielu ministerstw i departamentów. „Kto ich potrzebuje, gdy tylko funkcja rządu dzisiaj – jest do podjęcia pieniędzy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i wysłać je jako zapłatę za rosyjski gaz?” – zapytał.

zmiana silnika

Bendukidze stworzył fundację o nazwie Fundacja wiedzy. On zachował zamiłowanie do nauki i zdolność do prowadzenia działalności gospodarczej i podejmowania inwestycji i stał zainteresowany w akwakulturze w ostatnich latach. Od 2010 do 2012 Bendukidze był jednym z głównych akcjonariuszy spółki AquaBounty Technologies, która opracowała metody wycofania genetycznie zmodyfikowanej szybko rozwijającej łososia.

Poza siostrami Nuno mieć Bendukidze pozostawił żonę Natalia Zolotov i pozostał nieznany aż do śmierci ojca, córka Anastazja Goncharova (urodzonego w 1990 roku), że sąd dokonał dostęp do szczątków w celu przeprowadzenia badania DNA. Została oficjalnie uznane jako córka gruziński miliarder w styczniu 2016 r.

Śmierć Bendukidze w Londynie odbyła się zaledwie kilka dni wcześniej miał oficjalnie rozpocząć pracę w biurze w Poroszenko. Zamiast oczekiwanego ogłoszenia nowego terminu, prezydent Ukrainy wydała następujący komunikat na swojej stronie na Facebooku: «W imieniu narodu ukraińskiego wyrażam moje szczere kondolencje krewnym Kahi Bendukidze, a miliony tych, dla których był i pozostanie motorem wielkiej zmiany„.

Kacha Bendukidze: Książka

W 2015 roku Władimir Fedorin, redaktor naczelny «Forbes Ukraina” w latach 2011-13, opublikował swój dialog z gruzińskiego biznesmena i polityka. W Rosji, książka opublikowana została pod tytułem „Droga do Wolności. Rozmowy z Kakha Bendukidze ". To poruszył polityk tematycznych, Europa, Gruzji, Ukrainy, Rosji opozycji, biznesu, biologii, edukacji i innych. Wydanie tłumaczenie ukraiński ma inną nazwę symboliczną „Do widzenia Imperium. Rozmowy z Kakha Bendukidze ".