484 Shares 3056 views

Jakie jest drugie imię Troi?

Historia upadku Troi, ofiara podstępnym Odyssey, znanego nam z programu nauczania – a nie na historii i literatury. Homer, jeden z najstarszych próbek Classics, opowiada o wojnie, w wyniku których potężnego miasta została zniszczona, a jej mieszkańcy – są zabici lub zniewoleni. Inna nazwa Troi w mitologii greckiej – Ilion (stąd w rzeczywistości nazwa słynnych dzieł: „Iliada”).

Legenda o pochodzeniu miasta

Według legendy miasto zostało założone błoto – pierwszy król trojana z ciekawym rodowodzie: jego matka była nimfą. Pewnego dnia udał się do meczu i pokonał ich, zamiast coraz puchar i medale pięćdziesięciu niewolników obojga płci, oraz (dość nieoczekiwanie) na krowę. Wyrocznia powiedziała mu zbudować miasto, w którym zwierzę rozliczony – IL zrobił.

Według legendy, w postaci błogosławieństwa bogów przy wejściu do namiotu królewskiego z nieba spadł drewniany posąg Ateny. Później Il wzniesiony na cześć bogini świątyni, a świątynia istniała (choć z przerwami) przez wieki.

Legendy i hipotezy naukowe

Muszę powiedzieć, że stwierdzenie, że druga nazwa – Troy Ilion, w kontekście naukowym, nie wygląda pewne. Jest oczywiste, że to miasto było. Dowodem na to, a mity i kroniki sąsiadów, i szacunek, który jest podawany do niego różnych ludów starożytnych Persów (na przykład). Widocznie, to miasto było bardzo potężne i bogate, ale historycy nadal dzielić kości biodrowej z „Iliady” (w odniesieniu do obszaru informacyjnego mitów i opowieści), a bezpośrednio do miasta naprawdę istniały w czasach starożytnych.

Porównując różne źródła, można założyć, że rozliczenie wyglądał niemal w 3 tysiącleciu pne. Jest oczywiste, że wiarygodne dane dotyczące jego dokładną lokalizację, styl życia itd. D. Teraz się dość trudne (jeśli nie niemożliwe). Zwłaszcza, że świadkowie „mylić o świadectwo”, a jedynie zapewnić dodatkowe jedzenie dla powstawania nowych hipotez.

przygód pomysły

Są to, na przykład, w wersji według którego Ilion – nie inna nazwa miasta Troy, a jej kapitał (w rzeczywistości, ponieważ Troy – ten stan). Niektóre źródła twierdzą, że w rzeczywistości nie do zdobycia rock, śpiewane przez Homera, to nic innego Konstantynopola: że cesarz Konstantyn postanowił zbudować „nowy Rzym” „na miejscu dawnej Ilium”, który uważany jest za miejsce narodzin założycieli Wiecznego Miasta (pamiętam „Eneidy” Wergiliusz). Tak więc okazuje się, że współczesna nazwa Troi – Istanbul? Albo. Autorzy hipotezy sięga w dół: widocznie później zmienił zdanie i Konstantyn przeniósł stolicę dalej do starożytnego Bizancjum.

Inne źródła są przy założeniu, że jako drugie imię Troi – Ilion, a Jerozolima – Elia (Elia, Ilion) Capitolina, jest całkiem możliwe, że jest to jedno i to samo miasto, po prostu nazwał go trochę inaczej ze względu na charakter lokalnych dialektów , Wersja jest nieco ryzykowny charakter, ale ma także zwolenników.

Więc mieć przynajmniej fantastyczny pomysł, że inną nazwą Troi – Atlantis. Wniosek ten nie brzmiał na początku lat 90-tych ubiegłego wieku i jest oparta na pewnych podobieństw śpiewanych folklor różnych ludów kultur. Jednak świat naukowy nie śmieje się nad tą teorią.

fakty naukowe

Jeśli spojrzymy na fakty, to wspomniane dwa nazwiska Troy oraz w archiwach dawnych królów Hetytów. To źródło jest dość historyczna i naukowa. Ale według tych dokumentów, to nie było to samo, a dwa różne miasta. Ale znowu: jednomyślność, jak nie było i nie ma. W końcu, nie fakt, że starożytni Hetyci znaczyło dokładnie to, co chcieli czytać przez współczesnych historyków.

Pomimo „zamieszania i wahania” w świecie akademickim, najbardziej rozpowszechniona jest wersja, w którym stwierdza się, że:

  • Wydarzenia opisane w starożytnych pracy, miały miejsce;

  • inna nazwa miasta Troy – Ilion;

  • Znajdował się dokładnie tam, gdzie spiczasty Homera ( „Iliady” w ogóle raczej szczegółowych prac – tylko jedna lista greckich okrętów warto).

Pasjonat archeologii

Nie ma powodu, aby (i znaczne) uważa, że nie do zdobycia twierdza, pojawiając się w starożytnym poematu, została odkryta w 1970 roku przez archeologa Heinrich Schliemann entuzjastów. Pewna część społeczeństwa jest pochylona, żeby wychwalać: nie boi się władzy, nie znaczy, jeśli zdarzenie i obszar opisany w „Iliadzie” – nie więcej niż mit, i uzyskał pozwolenie na wykopaliska i jeszcze znaleźć ślady dawnej osady niedaleko wzgórza Hissarlik, na terytorium Imperium Osmańskiego (teraz! – Turcja).

Special Education Schliemann nie miał, ale był zapalonym fanem niewidomego poety. Ze względu Wieczorne czytanie „Iliady” w samym sercu chłopca we wczesnym dzieciństwie został wpisany nazwisko Troy: inaczej nie da się wytłumaczyć fakt, że przedsiębiorca, ojciec trojga dzieci, człowiek nie jest już młody poszedł w poszukiwaniu miasta, w którym niewielu wierzyło istnieć.

Biografia amatorskim archeologa – gotowy scenariusz do filmu Hollywood: Urodził się w rodzinie ubogiego księdza w odległej wiosce na granicy polsko-niemieckiej, Schliemann dokonał kilku stanów, doświadczył wiele przygód, był w Rosji, był żonaty do niekochanej kobiety, która ją opuścił, poszedł do poszukiwania jego sen, i spotkała nową pasję: młoda Greczynka Sofia. To był jej piękny głowy i szyi, palce on ozdobiony szlachetnymi diademy, naszyjniki i pierścionki znalezione w wykopaliskach. Ponad 10 000 przedmiotów ze złota! To był prawdziwy skarb.

Gold – ciemny obiekt …

Losy kilku nieznanych skarbów. Schliemann dał znaleziska (całości lub części, Bóg wie) w Muzeum w Berlinie, gdzie są bezpiecznie i zniknął w czasie II wojny światowej. Istnieją źródła, którzy mówią, choć złota została odkryta po rozpadzie ZSRR w Rosji, co oznacza, że w muzeach państwowych (szczególnie Ermitaż) przedstawił zagadnienia który był świadkiem rozkwitu miasta, śpiewanego przez wielkiego Homera.

Schliemann był bardzo szczęśliwy: jego misja nie powiodła się. Jednak teraz jest poddany ostrej krytyki: wykopaliska przeprowadzone, powiedzmy, nieco barbarzyński sposób. W drodze do znalezienia cennych znajdzie Schliemann „rozebrany” siedem (!) Warstwy kulturowe starożytnych cywilizacji, prawie niezauważalnie, a nawet nie dostał się do dołu „do serca”, i zatrzymał się na przedostatnim poziomie. Nic nie mów, „fine” pracę.

żmudnych naukowcy

Późniejsze archeolodzy (nie amatorów i profesjonalistów), stwierdzono aż dziewięć warstw przeplatają wieku miasto spadła w ruinę, rozkwitała – a każdy okres pozostawił swoje piętno na wybrzeżu Morza Egejskiego.

Na początku istnienia tej osady prawdopodobnie miał inną nazwę: miasto samej Troi w 3 tysiąclecia pne. e. Nadal nie mógł. Pochodzenie warstwa Kultura wykryte archeolodzy reprezentował średnicę rozrachunku zaledwie sto metrów. Jak na swoje czasy, to był dobrze ufortyfikowany, a potężny struktura, która została zniszczona, to uważa się, że pożar.

Schliemann wydobyty warstwa była następująca, i sięgają trzeciego tysiąclecia pne. Biorąc pod uwagę, że w wojnie trojańskiej, współcześni historycy sięgają końca drugi wykryty po prostu nie może homegrown artefakty archeolog odnoszą się do bohaterów „Iliady”, jako starszy z wydarzeniami opisanymi przez co najmniej tysiąc lat. Ale „Troy numer dwa” został rzeczywiście zniszczony w czasie wojny: to, według naukowców, pokazuje charakter zniszczenia.

W ciągu najbliższych pięciu wieków, miasto najprawdopodobniej nie szczególnie celował. Naukowcy odkryli żadnego śladu dobrobytu, ale nie znalazła dowodów na degradację. Jest mało prawdopodobne, że „Troya numer trzy, cztery i pięć”, był dokładnie wspaniałe miasto, które spadły przez przebiegłego Odyseusza – dotyczą okresu istnienia Troi na numer sześć i siedem, a zatem wydarzenia opisane w „Iliadzie”.

Wykopaliska ujawniły pozostałości rozległego ufortyfikowanego pałacu wybudowanym w tym okresie, mury grube 4-5 metrów. Jest oczywiste, że w latach 1800-1025 pne. e. starożytny Ilion (jeśli nadal wierzą, że jest to druga nazwa miasta Troi) kwitła i wallowed w luksusie. I niech mury Troi, numer 6 nie jest zniszczona przez człowieka, a trzęsienie ziemi, współcześni uczeni skłonni są uwierzyć, że wojna, która spowodowała wielkie cytadeli spadł, odnosi się do tego (1800/50 gg.) Lub następnego (1250/25 gg). Okres ,

Romans i brutalna rzeczywistość

W poetyckim przedstawieniem przyczyny wypadku była piękną kobietą (a jeśli zaliczona do słabszej płci, a nawet boginie, to nie jest jeden, ale cztery). Według legendy, Trojan książę Paryżu (który przez jakiś dziwny zbieg okoliczności, był również pasterz), były trzy potężne mieszkaniec Olympus: Afrodyta, Hera i Atena z prośbą o identyfikację najpiękniejsze z nich.

Młody człowiek nie mógł się zdecydować, a następnie bogini zaczęła oferować mu wszystko dobre korupcji, zdaje się, nad ludzkością. Ktoś obiecał zasilania, ktoś – sukces w biznesie wojskowej i boginię miłości, obietnice korzyść z najpiękniejszych kobiet.

Przez niefortunnym zbiegiem okoliczności „łapówka” była żoną króla spartańskiego, ale to nie powstrzymało bohatera. Porwał żonę Menelaosa, który, wspierany przez sprzymierzeńców, rozpoczęła wojnę z ojcem Paris, oblegał miasto kości biodrowej (Troy drugie imię).

Cyniczni nowoczesne badacze uważają, że linia miłość – nonsens: Najprawdopodobniej przyczyną niezgody zaczęło pieniędzy i wpływów w regionie (jak zawsze). Bezpośrednie zaangażowanie bogów też nie więcej niż fikcja. Ale w opisie obszaru, „Iliada”, a plan na życie miasta był niezwykle dokładne.

Królestwo wyobraźni

Być może wyjaśnienie jest proste: po Troya numer 7 został zniszczony przez wojnę, po 2,5 wieku zaczął ponownie zamieszkują Greków – tym razem prawdziwe dzieło Homera. Nie trzeba było wiele czasu, pozostałości starożytnego miasta były stosunkowo „świeży”. Autor eposu łatwiej było związać fikcję z rzeczywistością, w wyniku „zderzenia cywilizacji” był z nim, można powiedzieć przed oczami. Jednak to było w rzeczywistości nigdy nie dowiemy.

To jest historia – part fikcyjne, prawdziwe miejsca – miasta, którego echa świetności przetrwały dzięki błyskotliwej starożytnej kultury greckiej. Muszę przyznać, że gdyby nie ślepy pisarz (którego autorstwo jest również w wątpliwość), prawdopodobne jest, że zarówno pierwsza jak i druga nazwa Troy kiedykolwiek być zatopiony w zapomnienie (lub, przynajmniej, by być interesujące tylko do wąskiego kręgu specjalistów) ,

Na szczęście stało się tak. Wspaniałe miasto i jego smutny los dominować umysły ludzi przez ponad dwa tysiąclecia. W istocie nawet jeśli Troy nigdy nie było, to na pewno powinien zostały wymyślone.