900 Shares 9490 views

Harriet Tubman – African-American abolicjonistyczne. Biografia Harriet Tubman

Harriet Tubman African American przeciwieństwie system niewolników w Stanach Zjednoczonych i był priverzhenka reform społecznych w połowie XIX – początku XX wieku. Całe jej życie miało na celu legitymizacji równość dla czarnych ludzi i kobiet.

Jego własny przykład ona przyciąga do walki o prawa wielu niewolników. Ze względu na mówić o tym, że jej twarz wkrótce pojawią się na amerykańskich banknotach o nominale dwudziestu dolarów, mówimy o niej w świecie. Więc kto był Harriet?

wczesne lata

Urodzony Araminta Ross, znany wszystkim jako Harriet Tubman, przypuszczalnie w 1820 roku w rodzinie niewolnikami w Dorchester County (USA). W wieku trzynastu lat, dostała się do sytuacji, dzięki czemu mogła umrzeć. Była w sklepie, kiedy potrzebował pomocy nadzorcy niewolników. Miała wziąć udział w biciu zbiegłego niewolnika. Dziewczyna odmówiła spełnienia wymogów i zagrodził drogę do białego człowieka. Do tego, rzucił na nią dwa-funt hantle, uderzanie głową Harriet. Dziewczynka cudem przeżył, ale proces gojenia trwał przez kilka miesięcy. Uraz przeszkadza jej życie.

Na dwudziestu czterech lat, wyszła za wolny Murzyn, John Tubman. W celu zdobycia wolności, powiedziała mężowi o swojej chęci do ucieczki na północ. Ale człowiek jej nie obsługują, grożąc dać gospodarzom za próbę ucieczki. Następnie Harriet postanowiła działać niezależnie, bez wiedzy męża. Po ucieczce do Maryland, dołączyła abolicjonistów. Co jest istotą tego ruchu?

Koncepcja abolicjonizmu

Przekład z łacińskiego oznacza „odwołanie”. Ten ruch, który walczył o zniesienie niewolnictwa. Przy narodzinach Harriet Tubman został zakazany do importu do Stanów Zjednoczonych i brytyjskiej kolonii afrykańskich niewolników. W 1833 roku, niewolnictwo zostało zakazane w Imperium Brytyjskiego. Jednak w USA, sytuacja pozostała taka sama.

Jednym z pierwszych białoskóry abolicjonistów w Stanach Zjednoczonych uważany jest za Dzhon Braun. Losy tego człowieka nie było łatwe: jego firma nie powstaje, to doświadczył śmierci swojej pierwszej żony i kilku jego dzieci z pierwszego i drugiego małżeństwa, on zarośnięte długi, raz nawet siedział za to w więzieniu. Ale John nie mógł myśleć o niczym innym, ale w walce o wyzwolenie niewolników. Z biegiem czasu, jego działalność i dzieci połączone. Jego metody walki były agresywne. W wyniku wydarzeń w Harpers Ferry, został przedstawiony do sądu i skazany na śmierć przez powieszenie.

Młoda kobieta stała się częścią ruchu na rzecz emancypacji niewolników w Stanach Zjednoczonych. Ona utrzymuje stosunki z John Brown.

Udział w ruchu abolicjonistycznego

Harriet Tubman stał się częścią ruchu od 1849 roku, natychmiast po ucieczce. Uratowała niewolników zbiegłych mieszkańców przebazowania południowych stanach na północy, a także w Kanadzie. Specjalna organizacja została utworzona w tym celu o nazwie „Underground Railroad”.

Ze względu na Harriet Tubman uwolnionych niewolników setki i tysiące ludzi, którzy opuścili swoje własne, inspirowane jej przykładem.

Ona sama twierdziła (zgodnie z jej biografa Sarah Bradford), który dla niej był tylko wybór między wolnością i śmierci. Widziała swoje życie w walce o wolność.

Udział w wojnie domowej

I nie zatrzymać się na bok Harriet Tubman (African-American) zniesienia kary śmierci w czasie wydarzeń 1861-1865. Wojny domowej był najbardziej krwawym w historii Stanów Zjednoczonych. Kraj został podzielony na dwa przeciwstawne obozy. Jednym z nich był Północna składający nerabovladelcheskih stanów podstawą gospodarki, która była produkcja przemysłowa. Drugi był Południowa, która składała się ze stanów niewolniczych południowych i północnych częściach Stanów Zjednoczonych, których gospodarki są agrarna gospodarka trzymała na niewolniczej pracy.

Walczyła w armii Północy jako pielęgniarka i zwiadowca. Oderwanie od jej udziału w 1863 roku był w stanie uwolnić około 750 niewolników. Jeden wynik wojny był zakaz niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Jednak pozostał nierozwiązany kwestię przyznania równych praw dla czarnych ludzi.

Po wojnie kontynuowała ruch do poprawy jakości życia Czarnych, jak również dla praw kobiet. Harriet zmarł 3/10/1913 w Auburn (Nowy Jork).

Film opowiada o życiu Afroamerykanów abolicjonista

Biografia Harriet Tubman wkrótce stać się podstawą dla filmu, który ma roboczy tytuł „Harriet”. Scenarzysta Gregory Allen Howard wykonany które poruszył kwestię dyskryminacji rasowej w innym jego twórczości – „Tytani”

Pomimo faktu, że skrypt jest gotowy, filmowanie rozpocznie się w 2017 roku. Zakłada się, że będą kierowane przez Seth Mann. Znany jest ze swoich dzieł, takich jak „The Wire” serii i „The Walking Dead”.

Obraz na dolara

Jeśli znasz biografię słynnego abolicjonista w Stanach Zjednoczonych, to nie dziwi, że nowy dwadzieścia dolarów można prezentowanego obrazu Harriet Tubman. Dolar otrzyma nową twarz prawdopodobnie w roku 2020, w stulecie od daty przyznania prawa wyborcze kobiet.

Ciekawostką jest, że na banknocie o nominale dwudziestu dolarów które portretował kobiety. W 1863 roku było to Lady Liberty z tarczą i mieczem w ręku, w 1865 – Pocahontas, która jest znana jako indyjską księżniczkę.

Należy przypomnieć, że od 1928 roku do chwili obecnej ustawa została przedstawiona siódmy President – Endryu Dzhekson. W tym czasie miał zdobył ogromny majątek, zaangażowanych w handel niewolnikami.

Według niektórych raportów, Tubman i Jackson będą dzielić rachunek dla dwóch osób. Takie sąsiedztwo będzie wyglądać bardzo prowokacyjny, biorąc pod uwagę poglądy zarówno w niewoli.