866 Shares 6808 views

Hemostasiogram: co to jest, jak przekazać, wydajność dekodowania

Dość często w procesie diagnozowania choroby, lekarze zalecają swoim pacjentom poddać badaniu zatytułowanym hemostasiogram. Co to jest? Czego można się nauczyć z tego testu? W jaki sposób i kiedy należy podjąć testy? Ile będzie mój procedura? Odpowiedzi na te pytania szuka człowieka, który zmaga się z konieczności przechodzić podobne badania.


Hemostasiogram: co to jest?

Nowoczesna diagnostyka ma w swoim arsenale wiele różnorodnych testów i badań, za pomocą którego można ustalić dokładnej diagnozy. Jednym z najważniejszych badań jest hemostasiogram ona koagulacji. Jakiego rodzaju analizy, w jakich przypadkach konieczne jest, aby zrobić?

Jest to ważne badanie, które pozwala nam badać procesy krzepnięcia krwi. Układ hemostazy spełnia dwie funkcje: z jednej strony wspiera się we krwi w naczyniach, w stanie ciekłym, a po drugiej – reaguje na uszkodzenia naczyń i uruchamia mechanizm zatrzymanie krwawienia. Naturalnie, taka usterka systemu prowadzi do niebezpiecznych powikłań, które dla niektórych pacjentów kończą zabójczo.

Określić obecność wad w takim systemie pomaga koagulacji. Jakiego rodzaju analizy, rozumiemy. Teraz konieczne jest rozważenie i inne informacje na temat badania.

W każdym przypadku zaleca się przeprowadzenie testów?

Oczywiście, najlepiej, od czasu do czasu każda osoba będzie musiał pobrać próbkę krwi procesy krzepnięcia. Ale teraz, to badanie przeprowadza się w obecności pewnych wskazaniach:

 • Ciężkich chorób wątroby.
 • Hormonalnego (poziomy hormonów także wpływa na proces krzepnięcia krwi).
 • Patologie dróg moczowych i układu sercowo-naczyniowego.
 • Jeśli pacjent ma pewnych chorób autoimmunologicznych.
 • Regularne krwawienia z nosa, krwawienie z dziąseł silne.
 • Żylaki.
 • Jeśli pacjent ma złe nawyki, alkoholizm.
 • Tendencja do tworzenia dużych siniaków nawet przy najmniejszej szkody.
 • Słabe wyniki przed krzepnięcia.
 • Hemostasiogram niezwykle ważne w czasie ciąży. Jest on przewidziany dla kobiet ze zdiagnozowanym macicy wzmożone napięcie, stan przedrzucawkowy, wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu i innych powikłań. Również wskazuje na to ciąże mnogie, historia poronień.
 • Badanie przeprowadzono również przed operacją, jak naruszenie krzepnięciu krwi może prowadzić do śmierci pacjenta podczas zabiegu.

Rozszerzone i normalne hemostasiogram: jaka jest różnica?

W większości przypadków pacjenci są przewidziane standardowego testu, który obejmuje ustalenie takich parametrów jak trombina i czas protrombinowy, fibrynogenu i protrombiny. Ponadto specjalista zlicza liczbę płytek krwi obwodowej i INR określa RKMF (rozpuszczalne kompleksy monomeru fibryny).

Czasami odbywają tzw rozszerzony hemostasiogram. Co to jest? W rzeczywistości, w tym samym badaniu, ale oprócz wyżej wskaźników laboratoryjnych określa wiele innych parametrów, w tym antytrombiny III, toczeń antykoagulantu i D-dimerów. Ponieważ analiza jest bardziej czasochłonne, koszt jej do kliniki trochę wyższy.

Przygotowanie do badania

Do koagulacji (hemostasiogram) była dokładna, wymaga pewnego przygotowania. Wzór utrzymywane na czczo. Ponadto, pacjenci nie są zalecane przez 8-12 godzin przed zabiegiem. Dozwolone tylko pić czystej niegazowanej wody.

Ponadto, na dzień przed dostawą analizy trzeba ograniczyć aktywność fizyczną, unikanie stresu, odpocząć i spać. Od alkoholu i niektórych leków (takich jak kwas acetylosalicylowy, który jest znany, rozrzedza krew) trzeba dać co najmniej jeden tydzień przed zabiegiem. Jeśli istnieje pilna potrzeba podjęcia żadnych leków w tym okresie, trzeba dostarczyć listę lekarza, ponieważ wiele leków wpływa na wyniki analizy.

Kobiety nie są zachęcani do badania w czasie menstruacji. W tym czasie organizm traci pewną ilość krwi, co może powodować przemijające zwiększenie jej krzepliwość, a tym samym zniekształcają prawdziwy dane o homeostazy.

Jak zrobić test?

Jest to ważna kwestia dla każdego pacjenta jest przypisany hemostasiogram: Jak wziąć analizę? Wspominaliśmy już, że dostarczanie próbek powinno być przeprowadzone na czczo, co oznacza, że procedura określona w godzinach porannych (zwykle od 8 do 11 rano).

Krew na hemostasiogram pobrana z żyły. Procedura standardowa – za pomocą sterylnej strzykawki technik wycofuje niezbędną objętość krwi (trwa kilka minut). Próbki zostały wysłane do badań laboratoryjnych. Nawiasem mówiąc, w większości przypadków wyniki analizy są gotowe już po 2-3 godzinach po porodzie.

Gdzie takie badania?

Gdzie hemostasiogram? Podobna procedura odbywa się praktycznie w każdym szpitalu i przychodni, więc problemy z poszukiwaniem dostawy poz analiz nie pojawią. Z drugiej strony, to jeszcze lepiej, aby uważnie przeczytać opinie o pracy danego laboratorium, ze względu na wyniki badania zależy dalszy przebieg leczenia.

Hemostasiogram: wydajność dekodowania

Po analizie pacjenta zwykle przyjmuje postać w tabeli, które są wymienione okazało się w parametrach badania. Wyniki muszą znaleźć specjalistę tak szybko, jak to możliwe, ponieważ może określić, o czym świadczy swoim hemostasiogram. Rozszyfrowania dane – trudno jest niezależnie chory na wszystkich figurach nie rozumiem. Na formularzu, co do zasady, następujące parametry są rejestrowane:

 • APTT – czas częściowej tromboplastyny po aktywacji, częściowy – ocenić pracę wewnętrznego szlaku krzepnięcia krwi.
 • Czas protrombinowy – parametr ten pozwala ocenić zewnątrzpochodnym szlaku koagulacji krwi (to jest czas, w którym rozpoczyna się skrzepu osocza z dodatkiem czynnika tkankowego, protrombiny i wapnia, zazwyczaj 15-17 s).
 • INR (międzynarodowy współczynnik znormalizowany) – podczas badań laboratoryjnych porównuje procesy krzepnięcia krwi pacjenta ze szczególnym osocza, którego parametry odpowiadają standardom międzynarodowym.
 • Poziom fibrynogenu, białka, które na początku procesu krzepnięcia przekształca fibryny (jej stężenie – 4,2 g / l).
 • Czas trombiny – długość czasu potrzebnego do tworzenia fibryny i fibrynogenu (OK – od 11 do 18 sekund).
 • Liczba płytek krwi (zwykle wynosi od 150 do 400 tysięcy komórek na 1 litr).
 • Obecność D-dimer (wartość ta nie powinna być większa niż 248 ng / mg).

czas protrombinowy

Prawidłowo przeprowadzone badanie pomaga lekarzowi, aby dowiedzieć się o pacjenta stężenie we krwi określonego protrombiny białka. Jest to istotny składnik procesu krzepnięcia krwi, ponieważ poprzedza substancją pobudzającą tworzenie skrzepliny, a tym samym zatrzymanie krwawienia. Białko to jest wytwarzane w wątrobie człowieka (dla jego syntezy wymaga witaminy K). poziom odchylenia protrombiny może wskazywać na naruszenie wątroby i przewodu pokarmowego.

Czas protrombinowy – to kolejny ważny wskaźnik, który pozwala na zdefiniowanie hemostasiogram. Co to jest? W rzeczywistości jest to długość czasu, w którym krew „reaguje” do rany i tworzy firbinovy skrzep. U zdrowej osoby, proces ten odbywa się 10-18.

Dość często podczas badań laboratoryjnych nie tylko mierzy czas, ale również określa wskaźnik protrombinowy. Normalnie ta wynosi co najmniej 93%. Zmniejszenie tej liczby oznacza łamanie wątrobie. Niekiedy jest to związane z zaburzeń przewodu pokarmowego, niedobór witaminy K, wysokie zużycie diuretyków lub preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy. Wskazuje to również na ryzyko krwawienia. Jednak wzrost wskaźnika do 106% lub więcej wskazuje na skłonność do tworzenia skrzepów krwi.

Trombiny norma czasu i odchylenie

Jest to kolejny bardzo ważny czynnik, który sprawia, że jest to możliwe do ustalenia hemostasiogram. Co to jest? Trombiny czas – czas potrzebny, by stać się nieaktywne fibrynogenu w fibrynę. W zdrowej osoby, odsetek ten wynosi 15-18.

Ponadto, w trakcie badań laboratoryjnych konieczne jest określenie poziomu fibrynogenu we krwi. Średnia zawartość białka w krwi wynosi 2-4 g / l. Mówi się, że poziom fibrynogenu może czasem wzrosnąć. Ma to miejsce na przykład w ostatnim miesiącu ciąży, a po zawału mózgu, sercu, w obecności oparzenia, choroby tarczycy, przewlekłego podawania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. W takich przypadkach za normalny wzrost fibrynogenu do 6 g / l.

Silne zmniejszenie białka obserwuje się na ciężką chorobą wątroby (włączając zapalenie wątroby i marskość wątroby), brak ciała witaminy B i kwas askorbinowy.

Jednym z najważniejszych parametrów w tym teście jest uważane APTT. Tym razem, w którym skrzepu krwi może zostać utworzony przez dodanie chlorku wapnia w osoczu. Zwykle zajmuje to około 30-40 sekund. Wskaźnik ten jest najbardziej trafnie charakteryzuje pracę układu hemostazy.

zaburzenia krwawienia

Oczywiście, istnieje ogromna liczba patologii, które mogą wskazywać na analizę. Hemostasiogram pomaga zidentyfikować niektóre z najważniejszych krzepnięcia krwi:

 • Hypocoagulation – stan, który towarzyszy obniżenie krzepnięcia krwi stóp obrażeniami częste krwawienie (czasami nawet małych zadrapań).
 • Nadkrzepliwość – patologii, które charakteryzują się zwiększenie stopnia krzepnięcia krwi. Ona zwija się nawet w przypadku braku urazów i ran.
 • Trombofilii – stan, w którym zwiększona skłonność do powstawania zakrzepów. Naturalnie, taka patologia jest bardzo niebezpieczne i nieleczona może prowadzić do śmierci.

Dlaczego prowadzenie badań w czasie ciąży?

W czasie ciąży, analiza ta jest bardzo ważna, ponieważ pomaga czas dostępny do diagnozowania powikłań i ewentualnych zagrożeń. Na przykład, lekarz może określić, czy mało tlenu i składników odżywczych dziecko otrzymuje wraz z krwią, czy prawdopodobne jest zatykanie naczyń krwionośnych lub duże krwawienie podczas porodu. Typowo, analizę przeprowadza się bezpośrednio po zaawansowania rejestracji pacjentów w szpitalu, a następnie do 22-go i 26-go tygodnia.

Ile jest analiza?

Oczywiście, dla wielu pacjentów, ważne jest to koszt badania. Więc ile to będzie kosztować hemostasiogram? Cena, oczywiście, zależy od wielu czynników. Na przykład, trzeba wziąć pod uwagę kwalifikacje zawodowe i polityk finansowych Medical Center, gdzie decydują się na korzystanie z usług. Koszt waha się od badań podstawowych w bardzo szerokim zakresie – od 400 do 1300 rubli.

Rozszerzone hemostasiogram, oczywiście, jest droższe – około 3000-4000 rubli. Oczywiście, numery w tym przypadku nie są zbyt małe. Ale musimy zrozumieć, że wyniki badań lekarz pomaga zdiagnozować chorobę w czasie korekty. Nawiasem mówiąc, w niektórych szpitalach, to badanie jest prowadzone bezpłatnie.

Wyniki i ich wiarygodność zależy od kwalifikacji i doświadczenia technika, który przeprowadził badania. Dlatego trzeba ostrożnie podchodzić do wyboru specjalisty oraz centrum medyczne. Pamiętaj, że tylko lekarz może prawidłowo odczytać wyniki badań i oceny stanu pacjenta.