364 Shares 4498 views

Fizjologiczne podstawy psychologii percepcji

W skrócie – jest równoznaczne z łacińskiego określenia „percepcji”. To znaczy dosłownie percepcyjne wiedzy obiektów z całego świata oraz ich późniejsze odbicie. To jest często utożsamiane z pojęciem „czucia”. I oni naprawdę są powiązane ze sobą. Ale istnieją różnice. Jednak znacznie większe zainteresowanie jest fizjologiczną podstawą postrzegania. To o niej i chciałby rozmawiać.

Odczucia jako element strukturalny

Zatem fizjologiczne podstawy percepcji – wspólne przedsięwzięcie układ analizatorów, które działają w jednym kompleksie.

Jak to działa? Po pierwsze, na końcach nerwów poza ośrodkowym układzie nerwowym, są sygnały. Powodem tego jest tylko zewnętrzny bodziec, który może być każdy czynnik środowiska wewnętrznego i zewnętrznego powoduje uczulenie lub pobudzenie.

Tak, to sygnał jest przesyłany do kory mózgowej. „Transport” dla niego prowadzą ścieżki nerwowe. Następnie sygnał trafia do kory czuciowej. Można powiedzieć, centralny występ z zakończeń nerwowych. A potem już utworzone informacji sensorycznych. I jego „zawartość” zależy, w jaki sposób organy sensoryczne związane jest tej strefy.

Proces przekazywania pobudzenia w strefie integrującej. Istnieje rzeczywistych obrazach w pełnej formie. Następnie przygotuj informacji i doświadczeń. A wszystko to dzieje się w niektórych miliardowych części sekundy.

aktywność ruchowa

Dzięki niemu fizjologiczną podstawą postrzegania jest podłączona bezpośrednio. W związku z tym, proces przetwarzania informacji jest skomplikowana. Od pobudzenia nerwu, co wywołało wystąpienie oddziaływania zewnętrznego bodźca, przeniesiono do ośrodków, gdzie obejmują one kilka obszarów kory mózgowej. W konsekwencji – na początku interakcji z innymi impulsami.

Oto, na przykład, oczy. To dzięki wizji mamy około 90% wszystkich informacji! Ale oko – to ciało. A w nim mieć mięśnie, które są niemal zawsze związane. Nawet jeśli człowiek sam będzie analizować, w jaki sposób praca oczy, zrozumie – to ciało rzekomo „dotyka” obiektu. Zwłaszcza jeśli jest jakiś odsetek. Bez naturalnych ruchów gałek ocznych jest normalny obraz nie wyciągam, i to zostało udowodnione przez liczne eksperymenty. Istnieje kilka bardzo ciekawych eksperymentów na ten temat, a niektóre z najbardziej rozrywkowy prowadzony NY Vergilesom i VP Zinchenko, a nawet A. N. Leontevym.

element reflektora

Zawiera on również fizjologiczną podstawę postrzegania. Każdy wie, że odruch – jest stabilny, nieprzytomny reakcja na bodziec, który występuje przy udziale ośrodkowego układu nerwowego. Jeżeli osoba przypadkowo dotknie baterii zbyt gorący, on otdornet natychmiast rękę. Jest to odruch.

Tak, z tego aspektu związanego fizjologicznej podstawie percepcji psychologii. Po raz pierwszy w tym przyszedł Ivan Pietrowicz Pawłow. Udowodnił, że percepcja – reflex proces. Według naukowców, to jest na podstawie tymczasowych połączeń nerwowych, które tworzą się pod wpływem receptorów nerwowych wywieranych wszelkie zjawiska lub obiektu. Są dwa rodzaje. Ci, którzy należą do pierwszej, tworzą się w obrębie jednego analizatora. Oznacza to, że gdy organizm wpływa tylko złożony bodziec. Utwór muzyczny – kompleks mieszanka dźwięków i melodii hotelowych. Jednak analizator akustyczny traktuje go jako bodziec.

Często fizjologiczne podstawy percepcji jest mezhanalizatorny reflex. Ten drugi rodzaj tymczasowej komunikacji nerwowego. odnosi się do komunikacji pod nim odbywają się w ciągu kilku analizatorów. Na przykład, gdy osoba ogląda film, zwrócił uwagę na obraz, grze aktorów i muzycznego akompaniamentu. To jest połączenie mezhanalizatornaya.

myślący

Koncepcja postrzegania i jego fizjologiczne podstawy i to ten aspekt na zasadzie obowiązkowej. Myślenie jest najważniejszym procesem umysłowym. A także dość złożone koncepcje filozoficzne i medyczne. Ten proces, który polega na pamięć, emocje, odczucia. W toku myślenia istnieje aktywny wyświetlacz ludzkiej rzeczywistości. I to tylko wtedy, gdy obiektywnie całościowo. Że obraz okazało się, że sposób, musi brać pod uwagę wszystko – smak, wagi, kształtu, koloru, dźwięku itp Weźmy, na przykład, ludzie cierpią z powodu głuchoty od urodzenia … Oni widzą ptaka, a ona wydaje się im piękne. Ale, niestety, nie są w stanie w pełni zrozumieć, jak to jest piękne i niesamowite, bo nie słychać jej śpiew. W tym przypadku i we wszystkich innych jemu podobnych, obraz jest niekompletny.

pamięć

Biorąc pod uwagę fizjologiczne podstawy i rodzaje percepcji, nie można nie zauważyć, uwagę i przedmiot. Pamięć jest złożonym wyższe funkcje umysłowe i zdolność do gromadzenia, przechowywania i dalsze powielanie pewnych informacji i umiejętności.

Poprzedni wiedza na temat konkretnego przedmiotu jest bardzo ważne. Jeżeli obiekt jest znany ludziom, zostanie ona automatycznie „przeniesione” do pewnej kategorii. To prosty sposób. W rzeczywistości, w pełni postrzeganie znanych przedmiotów jest wynikiem złożonego pracy analitycznej, syntetycznej. Niewiele osób o tym myśleć, do czasu jak nie będzie wiedział o amnezji. Albo go w twarz. Człowiek po prostu zapomina, że w jednej chwili się z nim (nie bez powodu, oczywiście), a może nigdy nie pamiętam, nie znam ludzi, z którymi miał całe życie.

Warto również zauważyć, jest chęć podjęcia pewnego obiektu. Student potrafi czytać podsumowanie przedmiotu nieciekawą od deski do deski, ale nie słowo do zapamiętania. Bo on w tym momencie nie było uwaga i skupienie.

spostrzeganie

Innym procesem, który polega na postrzeganie podstawie fizjologicznej. Krótko, apercepcja – przynosi elementy, uzyskały świadomość odrębności i jasności. Fundamentalną cechą ludzką psychikę. Człowiek, postrzegania przedmiotów i zjawisk, rozpoznaje je – przechodzi przez siebie. I sposób, w jaki „rozszyfrować” dla siebie lub tych informacji zależy od jego życia umysłowego, osobistej konstytucji.

Obejmuje ludzką inteligencję, swoje przekonania, wartości i nastawienie do życia, światopoglądu, no i oczywiście w naturze. I wszystko powyższe, każdy z nas jest inny. Dlatego wszyscy ludzie są podobnie myślących i absolutnych przeciwieństw. Ponieważ to jest norma dla niektórych, podczas gdy inni nie akceptują.

zapach

Nad nim było dużo uwzględnieniem informacji w tradycyjnym sensie. Ale smaki i zapachy są również to. Po tej informacji jest z innej kolejności. Jednak należy zauważyć, uwagi, mówić o fizjologicznym podstawie percepcji psychologii.

Krótko mówiąc, węch – zdolność danej osoby do wykrywania zapachu, rozproszone w powietrzu. Aby to zrobić, wszyscy mamy specjalny nabłonek znajdujący się w jamie nosowej. Według nerw węchowy impulsy są dostarczane w ośrodkach podkorowych. Nie od razu, oczywiście. Aw węchowej. Ich „ostateczny” – Program korowej centrum węchowej mózgu. To znaczy podział czasowy, w którym dane węchowy i przetwarzane. I wszyscy na różne sposoby. Preferencje wiele smaków związane z psychologią.

Niektórzy twierdzą na przykład, że Introwertycy silniejszy zapach, w przeciwieństwie do ekstrawertyków. Inni wierzą, że fani jasne kolory preferują smaki owocowe. Ci, którzy wolą bogatych, ciemne odcienie, jak Wschodniej „ciepłym” zapach. Ale to inny temat.

wynik

Wreszcie – kilka słów jako wniosek. Opierając się na wszystko, co zostało powiedziane powyżej, możemy stwierdzić, że podstawą postrzegania są złożone procesy psychiczne i fizjologiczne. Oraz, w szczególności, połączenia analizatora systemu, dzięki czemu wszystkie informacje i strawić dobrze.