794 Shares 1472 views

Dzhon Uotson: biografia, zdjęcia John Watson

Dzhon Brodes Uotson – postać, mocno zakorzeniona w historii ćwiczeń psychologicznych. Nie tak dawno temu, na początku XX wieku, świat naukowy dowiedział się o teorii behawioryzm. Potem natychmiast wywołał wiele kontrowersji w odpowiednich kręgach, ale nadal rosła. W chwili obecnej jest to mało prawdopodobne, aby spotkać swoich zwolenników, ale wpływ behawioryzmu rozprzestrzeniła się na niemal wszystkich dziedzinach życia, a jej technologia nadal być stosowane powszechnie.


dzieciństwo

Dzhon Uotson (1878-1958) urodził się w Południowej Karolinie, w małym mieście Travelers Rest. Jego ojciec, Paykens Watson prowadził rozwiązłe życie, bo z tego, co wydarzyło się w domu stale zaburzenia i skandale nie przestanie. Doprowadziło to do tego, że 13 lat po narodzinach syna, jego ojciec opuścił rodzinę. W rezultacie chłopiec pozostawił głęboki uraz emocjonalny. Jego matka Emma był bardzo religijny z natury, co doprowadziło do surowych praktyk wychowawczych, a także w niemal całkowitym brakiem swobody wyboru dla dalszych wskazówek. A jeśli w wieku 22 lat, Dzhon Uotson stracił matkę, to jest całkiem możliwe, że świat nigdy nie słyszał takiego wybitnego psychologa, bo tęsknił za synem karierze księdza.

młodzież

Po ukończeniu w 1900 roku szkoły Chrzciciela na Uniwersytecie Fermanagh, opuścił swoje rodzinne miasto i udał się do Chicago na ich następnego edukacji. Dzhon Uotson przybywa do lokalnego oddziału filozofii, ale ze względu na charakter nauczania, porzuca doradcy naukowego i przyciąga wzrok do psychologii. Po zaledwie 3 lat, obronił pracę doktorską na temat szkoleń dla zwierząt, dla których prowadził wiele eksperymentów na szczurach. Poza faktem, że uda mu się zostać najmłodszym studentem w historii instytucji, otrzymał stopień, jest również pierwszym, który poświęcił takiego doświadczenia zawodowego na dużą skalę tych gryzoni. Ten punkt jest identyfikowany obszary do dalszej pracy przez Jana i wytyczają przyszłe badania.

behawioryzm

Po dwóch latach od daty zostaniu lekarzem science Dzhon Brodes Uotson został zaproszony na czele wydziału psychologii eksperymentalnej na Uniwersytecie w Baltimore. On chętnie się zgodził, otwierając w ten sposób coraz więcej możliwości, aby zanurzyć się w swoich badaniach i eksperymentach. Ten okres życia jest związany z rozwojem koncepcji według której nazwa naukowca w annałach historii. On staje się pisarzem i wyznawcą teorii behawioryzmu, który szczegółowo opisuje w swoim manifeście zatytułowanym „Psychologia z punktu widzenia a behawiorysta”. Czytał go publicznie 24 lutego 1913, w dniu, który można uznać za narodziny tym obszarze po prawej stronie. Watson mówi światu, że psychologia jest najbardziej obiektywne nauka związana z dziedziny nauk przyrodniczych. Krytykuje jego bieżący stan i wartości, mówiąc, że jej badanie błędnie powołuje się na osobę wewnętrznego świata, swoich myśli i uczuć. Mając na uwadze, byłoby rozsądne, aby skupić się na zachowaniu zewnętrznym, jak również danych, które mogą być zweryfikowane doświadczalnie.

kariera naukowa

Ze względu na nowatorski charakter teorii i jej dalszego rozwoju, Dzhon Uotson znajduje się na górze wielkości w społeczności naukowej. Jego pensja wzrasta dwukrotnie, laboratorium badań jest zwiększenie rozmiarów, a od studentów pragnących wziąć udział w wykładzie, nie ma uwolnienia. W 1915 roku został powołany na stanowisko prezesa Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego. Te lata można nazwać rozkwitu kierunku behawioryzm. Publikacje znany naukowiec, a następnie pojawiają się w różnych publikacjach i redagował czasopismo naukowe z 2. W 1914 roku, jego bibliografia jest uzupełniana bardzo ważną pracę „Zachowanie: Wprowadzenie do psychologii porównawczej”, w którym świadomość jako przedmiot psychologii jest całkowicie odrzucone. Jego teoria również otrzymać praktyczne zastosowanie, a sam Watson mistrzów sztuki kontrolowania ludzkich zachowań.

życie osobiste

Ucząc na Uniwersytecie twórca behawioryzmu poślubił swoją studenta Mary Ickes. Pomimo faktu, że para miała dwoje dzieci, ich małżeństwo nie można nazwać sukcesem. W 1920 roku, kolejna pasja młodego studenta naukowiec absolwent zniszczył nie tylko małżeństwa, ale także całą karierę, on buduje od wielu lat. Żona znaleźli dowody romantycznego męża korespondencyjny i publikowania ich w prasie, co spowodowało gwałtowny skandal. Od tej pory, którego nauka nie może być mowy. Rozwód był bardzo głośny, ale mimo to, Rozaliya Reyner i Dzhon Uotson, którego zdjęcie jest przedstawiony poniżej, natychmiast żonaty. W wyniku tego małżeństwa był udany poprzedni, urodziły się dwa więcej Watson, zarówno chłopców. Rosalie opuścił ten świat zbyt wcześnie, zanim żona 23 lat. John poniósł ciężkie straty, ale nadal kontynuował pracę. Jednak już w nieco innym kierunku.

reklama

Jako student, miał czas, aby odwiedzić laboratorium, woźny, a nawet kelnera, ale w przyszłości to jest bardzo mało ludzi zależało, bo stała się znana na całym świecie jako Dzhon Uotson – psycholog. Skandal o zdradę zmusiła go do poszukiwania nowych obszarów do realizacji, a on wybiera praktyczny zakres zastosowania zdobytej wiedzy. Aby być bardziej konkretny, zostawia z głową w reklamie. W tych czasach, to stosunkowo nowa dziedzina wymaga szczegółowego badania w celu ustalenia zachowania mechanizmów kontrolnych konsumentów. I to jest ta kontrola zajmuje centralną pozycję w branży psychologii, więc John z głową zanurzoną w karierze reklamowej. Zaczyna, jak każdy inny, z dołu, w jednej z agencji w Nowym Jorku pod kontrolą Stanley Rizora. Wraz z innymi kandydatami, przechodzi on wszystkie etapy pracy, nawet pomimo jego ogromnej wiedzy i osiągnięć naukowych. Z biegiem czasu, to rozluźnia, nabywać nowe umiejętności i całkowicie zanurzona w psychologii handlu, stosowania przepisów ich teorii w praktyce. Tak, udaje mu się stanąć na wysokości randze wiceprezesa spółki i pozostać w tej pozycji przez kilka lat.

Legacy Watson

Praca w branży reklamowej, Dzhon Uotson nadal odziać swoje teorie naukowe w książce. Po jego śmierci, przyszłe pokolenia psychologów i teoretyków pozostać kilka utworów, w tym „behawioryzm”, „Sposoby behawioryzmu” i „psychologicznej opieki nad dzieckiem.” Wśród jego najbardziej znanych zwolenników, którzy pracowali nad teorią dalej, możemy wyróżnić Burres Skinner, który wraz z innymi kolegami udało się osiągnąć promocji behawioryzmu. Jednak koncepcja wielokrotnie poddany ostrej krytyki, w przeważającej części ze względu na fakt, że bardziej przypominało przymusu narzędzia. W kolejnych latach, jego badanie poszła do spadku, pozostawiając jedynie zestaw kilku technik, a do tej pory stosowanych w handlu, polityki i innych dziedzin.

Ostatnie lata życia i śmierci

Kilka lat po śmierci żony były nauczyciel postanowi wycofać się z branży reklamowej i osiedlenie się na spokojnej farmie. Tam i przeżywania jej ostatnie dni Dzhon Uotson. Biografia życia przerwana w 1958 roku. Kilka miesięcy wcześniej stowarzyszenie, w którym był kiedyś prezesem włączyła ją do swojej listy członków honorowych. Nie pomogło zapomnieć zniewagi, bo raz, że został pozbawiony swojej ukochanej pracy, a także prawo do zajmowania niektórych stanowisk, a więc w tym samym roku, w którym odszedł z tego świata, on organizuje pożar w stoczni, dając liczne prace naukowe płomień. Staje ostatnim echem przynajmniej pewną aktywność Watson, ale akt ten nie dotknął reputację, ponieważ przyczynił się do psychologii Watson stało się jednym z najwybitniejszych naukowców ubiegłego stulecia.