428 Shares 1381 views

Odlewanie w encyklopedii: jak dostać się do "Wikipedii"

"Wikipedia" jest bardzo interesującym i użytecznym zasobem. To jest prawdziwa encyklopedia o wszystkim. To dziecko XXI wieku – informacje na stronach tej wirtualnej "książki" są stale aktualizowane, każde istotne wydarzenie jest dosłownie pokazywane w tej elektronicznej kronice w ciągu kilku godzin. Kto to wszystko robi? Te same internauci, którzy lubią gromadzić i organizować informacje.


Wielu czytelników tego przewodnika, uczących się, jak tworzyć stronę w Wikipedii i odkrywać możliwości pisania i edytowania artykułów, często decydują się napisać tekst o sobie. Czasem nawet je dostają. Jednak po kilku dniach użytkownik odkryje, że więcej tego artykułu nie istnieje – moderator go usunął. Jak więc przecież jest to zasób, który każdy może swobodnie edytować?

Jak dotrzeć do Wikipedii: udowodnij swoją wartość

Wielu ludzi źle rozumie cel istnienia Wikipedii. Encyklopedię – i Encyklopedię, aby wyświetlić tylko najbardziej znaczące. Nie należy traktować go jako platformy do samodoskonalenia, ponieważ są to sieci społecznościowe, blogi, kanały wideo i wiele innych usług. Aby móc wyświetlać wyszukiwanie w Wikipedii, musisz być szczególnie wybitnym rysownikiem w swojej dziedzinie. Na przykład jesteś sportowcem, który ustanowił nowy rekord świata lub naukowiec, który odkrył dekadę. Cóż, przynajmniej pisarz lub popularny muzyk. Jeśli jesteś przeciętnym obywatelem, niestety, moderator "Wikipedii" nie będzie uważał Twoich starań o pozostawienie znaku w historii w formie artykułu o sobie. Ale jeśli piszesz o czymś ciekawym – inną rzeczą!

Zrozumiałe "Wikipedia": jak utworzyć artykuł

Znaczenie dla historii wymyślone. Alternatywnym sposobem wejścia do "Wikipedii" jest nie stać się celem artykułu, ale jego autorem. Napisz o tym, co naprawdę kochasz i co dobrze wiesz. Im węższe jest twoje specjalizacje, tym lepiej – jest bardziej prawdopodobne, że nic nie zostało napisane ani nie zostało napisane na ten temat.

Oczywiście pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest rejestracja.

Nie spiesz się, aby natychmiast rzucić się do pracy. Na początek można przeczytać "Wiki-tutorial". Jest to specjalna sekcja, która zawiera szczegółowe informacje na temat tworzenia strony w Wikipedii. Spędzić czas i studiować go wzdłuż i po drugiej stronie: im więcej niuansów wziętych pod uwagę, tym mniej będzie musiało dyskutować z moderatorami. Przecież to nie fakt, że Twój artykuł zostanie zaakceptowany po raz pierwszy.

Następnie zadecyduj temat, na który chcesz pisać i wpisz go w wyszukiwaniu. Wynik zapytania wynosi zero? Doskonały, temat nie jest zajęty, można pisać. Zazwyczaj nie znajdując artykułu, "Wikipedia" oferuje opcję "Utwórz stronę". To coś, co wybieramy.

Edytowanie artykułu

Więc jesteś w oknie o nazwie "Edycja". Bądź przygotowany na to, że będziesz musiał nie tylko napisać pewną ilość tekstu, ale również nadać mu tradycyjny projekt wikipedia: umieścić znaczniki, dodać ilustracje. W oknie edycji tekst z tagami dla niedoświadczonego początkującego wygląda dość zastraszająco.

Nie denerwuj się tym faktem: praca z tagami to kwestia przyzwyczajenia. Szczególnie w "Wikipedii" jest specjalny rozdział dla początkujących z śmiesznym tytułem "Piaskownica". Tam można ćwiczyć w projekcie artykułu wiki.

Ważne jest, aby dbać o wiarygodne źródła tworzenia. Musisz odwoływać się do książek na Twój temat lub do witryn zawierających aktualne i zweryfikowane informacje. Tu jest ukryta odpowiedź na pytanie, jak trafić do Wikipedii. Jeśli masz dobrą stronę internetową lub artykuł na ten temat, możesz bezpiecznie podać link.

Nie wierzcie w wszystko, co widzisz: dlaczego "zamów artykuł w" Wikipedii "- głupota?

Jeśli naprawdę chcesz wiedzieć, jak dostać się do Wikipedii, a nawet spędził czas i znalazł organizacje, które oferują artykuły w tym katalogu w dowolnym temacie, oczywiście, za pieniądze, nie powinieneś się z tym angażować. "Wikipedia" jest edytowana przez wolontariuszy – ludzi, którzy pracują nie za pieniądze, ale na pomysł. Każdy szanujący moderator nie zaakceptuje istnienia niestandardowego artykułu, a jeśli "wyprzeda", społeczność szybko znajdzie połowę. Wirtualna społeczność wiki jest bardzo uprzejma odnosząca się do początkujących próbujących swoich umiejętności i bardzo poważnie – do wiki-wandali, którzy celowo naruszają istniejące artykuły lub dołączają encyklopedię do tekstów, które nie mają znaczenia.

Nawet jeśli zdecydujesz się zamówić artykuł, bądź przygotowany na to, że wkrótce zniknie, a tylko wyrzucisz pieniądze. Lepiej spróbować swoich sił w kreatywności i samodzielnie tworzyć użyteczne teksty.