86 Shares 5927 views

Zastosowanie aldehydu glutarowego. Skład i zastosowanie

Uważa się, że ryby w akwarium – jest to rodzaj zwierzaka, który nie powoduje zbyt wiele obaw. Jak prawdziwe stwierdzenie to jest trudne do oceny. Jednak dla pełnej opieki nad akwarium nie wystarczy, aby nawiązać dobre filtr, oświetlenie i nie zapomnij wlać tej paszy.


Jednym z problemów dla akwarystycznych – glonów, które mogą pojawić się w akwarium. I początkujący i doświadczeni właściciele akwarium, co może mieć negatywne skutki nieszkodliwy na pierwszy rzut oka glonów.

Warstwy na ich wewnętrznych powierzchniach ścian utrudnia przenikanie światła konieczne wyższych roślin wodnych. Glony mieć negatywny wpływ na właściwości fizyko-chemicznej kompozycji wodą wytwarzają toksyny i zepsuć wygląd.

Sposoby przeciwdziałania powstawaniu glonów bit. Może to być, na przykład, mechaniczne czyszczenie ścian specjalną skrobaczką lub wprowadzenie do ekosystemu akwarium żywego stworzenia, które żywią się glonami – ślimaki, sum. Środki te zostały już sprawdzone, ale nie zawsze przynosi pożądany efekt. Często nie może obyć się bez dodatkowych środków chemicznych przeznaczonych do zwalczania glonów.

Dla skutecznego niszczenia roślinności bez szkody dla reszty mieszkańców akwarium jest często zaleca się stosowanie produktów na bazie aldehydu glutarowego.

Glutaraldehyde – co to jest?

Zewnętrznie glutaraldehyd, dialdehyd glutarowy jest znany jako bezbarwną oleistą ciecz przezroczysta i zawiera do 51% substancji czynnej w jego skład.

Jest to złożone substancje organiczne, należące do grupy alkoholi, aldehydów, to znaczy pozbawionych wodoru.

Właściwości substancji:

 • sterylizuje i dezynfekuje

 • dobrze rozpuszczalne w wodzie,

 • zdolność do absorbowania wilgoci w powietrzu

 • Posiada doskonałe właściwości biobójcze, to znaczy przyczynia się do niszczenia różnych mikroorganizmów, glonów i podmiotów grzybiczych.

Gdzie i do jakich celów wykorzystywane glutaraldehydu

Dzięki wszystkich powyższych cech i względnego bezpieczeństwa aldehyd glutarowy, substancji stosowanych w wielu gałęziach przemysłu:

 • zastosowań medycznych: C 5H 😯 2 (aldehyd glutarowy) zastępuje się obróbce cieplnej do dezynfekcji sprzętu medycznego,

 • Dezynfekcja wody do celów przemysłowych,

 • z badań tkanki przy electromicroscopy akty spadek aldehydu glutarowego jako utrwalacz tkanki biologicznej

 • część aktywów przypraw,

 • Jest on stosowany jako środek do garbowania skóry w produkcji wyrobów skórzanych,

 • w rolnictwie: do dezynfekcji pomieszczeń dla bydła,

 • w przemyśle celulozowo: aby zapobiec tworzeniu się śluzu w produkcji papieru,

 • jako konserwant w kosmetykach,

 • do niszczenia glonów w akwarium.

Powszechne stosowanie glutaraldehydu związanej nawet z niską ceną tej sprawie w odniesieniu do pewnych analogów: kanister pięciu litra w cenie w ubiegłym roku był wart mniej niż 1000 rubli.

Wpływ na glony

Głównym powodem, dla którego stłumienie algi stosowane jest aldehyd glutarowy – właściwości tej substancji, co pozwala na wyeliminowanie szkodliwych organizmów w środowisku wodnym, ale zachować ryb i roślin wyższych.

Efekt ten uzyskuje się przez wzajemne oddziaływanie substancji z górnych warstw komórek, w których „sklejone” komórki i podziału jest zatrzymany.

Lek „CIDEX”: skład

Najbardziej powszechnie stosuje się jako środki do zwalczania glonów akwarium preparat chemiczny zawierający aldehyd glutarowy – „Cidex”. Lek ten jest 2,5% roztworem aldehydu glutarowego.

Ważne: nazwa leku wykorzystywane do tłumienia glonów w wodzie środowiska akwarium – „CIDEX» (Cidex)! Niedopuszczalne jest, aby pomylić go z innym środkiem z tej samej firmy pod nazwą handlową Cidex OPA. Roztwór Cidex składnik aktywny – to znaczy aldehyd glutarowy, Cidex OPA kompozycja leku znamienny tym, że stosuje się całkiem inny składnik aktywny.

Ponadto, istnieje inny znany produkt zawierający aldehyd glutarowy dezynfekującego. marka swego – „Lizoformin”. Zastosowanie tego leku nie jest zalecany w akwarium, ponieważ jest on zawarty w kompozycji w kilku dodatkowych substancji toksycznych, glioksal alkilpolietilenglikolevy eter, chlorek didecylodimetyloamoniowy, aldehydu glutarowego.

Formularz uwolnienie

Co należy wiedzieć właściciel akwarium, który po raz pierwszy zamierza użyć do dezynfekcji glutaraldehydu? „CIDEX” produkowany jest w postaci „zestaw” składa się z roztworem aldehydu glutarowego (pojemnik) i proszku aktywatora, który jest dodawany do roztworu do dezynfekcji medycznych.

Ważne: Nie można użyć akwarium aktywowany lek „CIDEX”! Tylko roztwór aldehydu glutarowego, przy przestrzeganiu wszystkich zasad użytkowania, nie powinien mieć szkodliwy wpływ na mieszkańców akwarium.

Producent „CIDEX” lek

Istnieje kilka firm zaangażowanych w kompozycjach produkcyjnych i aldehydu glutarowego (rozwiązania) z jego stosowaniem.

W szczególności, środek dezynfekujący „CIDEX” produkuje amerykańska firma Giant „Johnson & Johnson”. Największa produkcja aldehydu glutarowego jako „CIDEX” leku jest w Wielkiej Brytanii.

Efekt terapeutyczny leku

„CIDEX„- preparat chemiczny oparty na glutaraldehyd – posiada wysoką przetrwalnikobójczych i właściwości bakteriobójcze, które pozwalają osiągnąć pozytywny wpływ nie tylko na niszczeniu glonów wodnych, ale również w zapobieganiu różnym chorobom zakaźnym wyższych roślin i organizmów wodnych i ryb.

Właściwości dezynfekcyjne „Cidex” w kompozycji zawierającej 2,5% aldehydu glutarowego, a nie tylko wpływa na środowisko wodne i roślin, ale również w warstwie gleby w zbiorniku.

narażenie człowieka, wyższe rośliny wodne i organizmy żywe

Roztwór aldehydu glutarowego nazywany lekiem szkodliwych glonów. Jednakże jedną z właściwości substancji – toksyczności, nawet względnie niskie.

Odkrywania nie tylko adnotacji rozwiązań, ale także opinie z właścicieli akwarium, regularnie prowadzących dezynfekcji „CIDEX”, należy zauważyć, że dokładne przestrzeganie instrukcji stosowania preparatu i przestrzeganie dawki dla substancji ludzkiej nie jest niebezpieczna, ale w większości roślin może nawet wpłynąć pozytywnie, przyspieszając ich wzrost.

Zostały tam żadnej negatywnej reakcji po zastosowaniu „CIDEX”? Niektóre opinie na specjalnym forum nazywa pojawienie się człowieka reakcje alergiczne w postaci bólu gardła, łzawienie oczu, katar lub ataki astmy przy stosowaniu leku w otwartym zbiorniku, nie pokryte pokrywką. W większości przypadków jest to związane z nietolerancją na indywidualne rozwiązania, które jest producentem natychmiast ostrzegł w komunikacie.

Niektórzy właściciele akwarium zauważyć w znakach ryb głodu tlenu w wysokich dawkach „CIDEX”. Nie można twierdzić, dla pewności, czy istnieje związek z tych funkcji jest rozwiązaniem, ale wiadomo, że objawy były całkowicie w ciągu dnia. Skargi na temat negatywnego wpływu „CIDEX” dla ślimaków i krewetek nie zostanie znaleziony.

Preparaty do leczenia akwarium preparat „CIDEX”

Zbiornik przetwarzanie jest wymagane, aby przygotować w następujący sposób, po czym dodano do roztworu aldehydu glutarowego akwarium woda:

 • jak dokładnie wyczyścić filtr i „prosifonit” wody w akwarium,

 • usuń jak najwięcej z roślin wyższych mogą być dotknięte przez glony,

 • zastąpić 50-70% wody w akwarium

 • wyregulować przepływ wody, co zmniejsza maksymalny prąd,

 • całkowicie zaciemnić zbiornik, wyjąć sztuczne światło,

 • zatrzymać dopływ dwutlenku węgla w wodnym środowisku.

Nie zwracając uwagi na tym etapie oczyszczania znacznie zmniejsza wpływ aldehydu glutarowego i (lub), negatywny wpływ na właściwości wody i będące mieszkańców akwarium. Jedynym lekiem „CIDEX” można dodać po działaniach przygotowawczych.

Sposób stosowania, dawkowanie

Uwaga: „CIDEX” muszą używać zgodnie z instrukcjami i ścisłym przestrzeganiu dawki, w celu uniknięcia ujemnego wpływu na środowisko naturalne akwarium i alergicznych reakcji, która może sprawić, że aldehyd glutarowy. Właściwości tego leku są takie, że może to przyczynić się do niszczenia glonów „Chernaya Boroda” i zwykłe czerwone i sinice, glony włosów i niektórych innych gatunków.

To zajmie co najmniej 1 miesiąc do całkowitego zaniku glonów.

Zaleca się, by dodać „Cidex” do akwarium rano i roztwór stopniowo rozcieńcza się wlewu w jednym litrze wody.

W ciężkich przypadkach alg pierwsze pięć lub siedem dni „CIDEX” każdy dzień dodaje się do wody, jak to tylko możliwe w stężeniu 25 ml na 100 litrów wody. Przekraczać tej dawki jest surowo zabronione! Dokonując wysoką dawkę zaleca się zwiększenie napowietrzenia.

W tym okresie, akwarium wymaga starannej opieki i nadzoru. Po śmierci glonów trzeba zebrać z powierzchni ziemi. Filtr ponownie potrzebują dobrego mycia i czyszczenia. Ma to na celu ochronę mieszkańców akwarium z narażenia na działanie substancji, takich jak amonu i azotynów – tworzą one martwe glony.

Na trzeci dzień po rozpoczęciu dezynfekcji zaleca się aktualizację do wody, zastępując około 20-30% tego.

Następnie pozostałe miesiące „CIDEX” dodaje się każdego dnia przez 20 ml na 100 litrów. W tym czasie, algi końcu umierają.

Konsolidować wynik uzyskuje preparat może być dodana co drugi dzień, w dawce 15 ml na 100 litrów.

Dozwolone używanie narkotyków „CIDEX” jako profilaktyki i dezynfekcji dla nowych roślin akwariowych. Aby to zrobić w oddzielnym pojemniku rozcieńczony do 1 litra wody, 3,1 ml. W tym rozwiązaniu, rośliny należy dokładnie przepłukać przez 3-5 minuty.

środki ostrożności

 • Należy przestrzegać warunki przechowywania „CIDEX”: Przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Temperatura przechowywania – nie więcej niż 25 stopni. Okres ważności – 2 lata, po tym okresie użytkowania „CIDEX” niebezpieczne.
 • Przy stosowaniu aldehydu glutarowego i preparat „CIDEX” obowiązkowe jest używanie rękawic gumowych i, jeśli to możliwe, w celu ochrony dróg oddechowych respiratora lub bandaż lekarza.

 • Nie należy wpisać „CIDEX” na skórę i oczy. Nie wdychać lek! W razie przypadkowego kontaktu z nim powinny być myte pod bieżącą wodą i ze skórą lub oczami, należy zasięgnąć porady lekarza.
 • Nie należy stosować leku w obecności stanów alergicznych lub nadwrażliwości na składniki.
 • Po dodaniu wieko „CIDEX” zbiornika akwarium woda szczelnie zamknąć. W miarę możliwości regularnie wietrzenie pomieszczenia, w którym znajduje się akwarium.