442 Shares 4882 views

Dynamiczna medytacja Osho. Techniki medytacji

Niektóre z najpotężniejszych metod medytacji do tej pory są dynamiczną medytacją Osho. Należą do indyjskiego nauczyciela Osho Rajneesh, twórcy nowego systemu sannyasów.


Cel medytacji dynamicznej

Dynamiczne medytacje Osho mają na celu oczyszczenie nieprzytomnego człowieka z tych ograniczeń i tłumionych emocji, które są w nim ukryte. To śmieci gromadzi się od dzieciństwa, a jeśli nie jest czyszczone okresowo, wychodzi w postaci patologii, co utrudnia życie. Dlatego też medytacja Osho jest bardzo dobrym sposobem na przezwyciężenie wszelkich wewnętrznych barier i rozpoczęcie pełnego życia.

Czas trwania medytacji dynamicznej wynosi jedną godzinę i składa się z pięciu kolejnych części. W zasadzie, te medytacje Osho można zrobić w domu niezależnie, jednak praktyka grupowa daje nieco silniejszy wynik.

Ale nawet jeśli medytujesz z kimś, to wciąż tylko własne doświadczenia, więc zamknij oczy i nie otwieraj całej swojej praktyki, aby nikt nie rozpraszał. Szczególnie w tym celu można użyć bandaża.

Jeśli chodzi o inne warunki, zaleca się medytację na pusty żołądek. Zaleca się również, aby dla wygody praktyki nosić luźne, a nie zawstydzające ubrania.

Część pierwsza: Oddychanie

Pierwsza część medytacji Osho trwa dziesięć minut. W tej chwili musisz oddychać przez nos w chaotycznym rytmie, koncentrując się na wydechu. Ciało zadba o samo wdychanie. Powietrze powinno wnikać do płuc tak głęboko jak to możliwe. Jednocześnie szybkość oddychania powinna być maksymalna. Musisz oddychać tak szybko, jak możesz sobie pozwolić, ale nie zaniedbując głębokiej inspiracji. Wykorzystaj wszystkie zasoby, aby pozbyć się energii. Możesz poruszać się, jeśli pomoże Ci przyspieszyć lub pogłębić oddychanie. Wreszcie, musisz poczuć energię, która wzrasta w tobie. W tym momencie bardzo ważne jest, aby to uświadomić i sprawić, aby była pod kontrolą, nie pozwalając, aby wyjdzie z wyprzedzeniem.

Część druga: katharsis

Druga część medytacji Osho trwa dziesięć minut. W tym momencie musisz "eksplodować" – rozpryskiwać wszystko, co tak łzy. Nie bój się wydawać szalonego, nie ograniczaj się. Zrób wszystko, czego tylko chcesz: śpiewaj, krzyczeć, stomp, tańczyć, piszczeć, szlochać, śmiech, itp. Jest to technika medytacji Osho – rozmowa z ciałem w języku emocji. Bardzo ważne jest usprawnienie, nie wkładaj się w bariery i nie zaciągaj się. Musisz tylko poddać się przepływowi energii, jego przepływowi i robić wszystko, co naturalnie manifestuje się. Co najważniejsze – nie analizuj! W tej chwili krytyczna aktywność umysłu jest absolutnie niewłaściwa.

Część trzecia:

Trzeci etap, podobnie jak pierwsze dwa, trwa dziesięć minut. Podczas tego trzeba ciągle skakać, ciągle krzycząc mantrę sylaby "Hu". Ręce powinny być podniesione do góry, a dźwięki powinny być tak głęboko, jak to możliwe.

Podczas skakania każdy raz musi całkiem obniżyć się do całej stopy, czując jednocześnie, jak dźwięk przenika do seksualnego centrum ciała. Tu znowu trzeba zaangażować wszystkie zasoby ciała i duszy, całą energię, dać sto procent. Tylko w tym przypadku kundalini budzi się. Medytacje Osho działają zgodnie z zasadą proporcjonalności. Oznacza to, że uzyskujesz efekt odpowiadający zużytym siłom i energii.

Część czwarta: Przestań

Czwarty etap trwa piętnaście minut. Kiedy się zacznie, musisz przestać. Umierać w tym miejscu iw miejscu, w którym cię znalazła. Położenie ciała nie powinno się zmieniać, ponieważ w przeciwnym razie przepływ energii będzie zakłócony. Nie możesz nawet kaszle, itd. To jak gra dla dzieci z ekscytującym morzem, w którym trzeba było zamrozić, jak posąg po słowach "figurka morska, zamrożenie". Te piętnaście minut od ciebie potrzebuje tylko jednej rzeczy – by się uważać. Nie można rozpraszać się obcymi myślami. Po prostu bądź świadomy siebie i oglądaj.

Część piąta: taniec

Końcowy etap medytacji tańczy. Ale to nie może być tylko taniec. W tym momencie powinieneś czuć bezgraniczną radość, szczęście i taniec, pokazując tę radość z wdzięczności dla całego wszechświata.

Więc Osho zaleca wykonywanie tej praktyki. Techniki medytacji opisane przez niego są różne. Jest ich około stu, ale to była dynamiczna medytacja, która stała się najpopularniejsza wśród jej naśladowców. Teraz, opisując technikę, poniżej wyjaśnimy nieco bardziej szczegółowo wewnętrzną istotę tego potężnego systemu transformacji.

Czym jest medytacja dynamiczna?

Po pierwsze, jak sam powiedział, prowadząc wieczorne medytacje, Osho, dynamiczna praktyka jest sposobem na stworzenie sytuacji, w której głęboka medytacja może mieć miejsce ze względu na nacisk wywierany przez osobę. Zasadą pracy jest to, że jeśli zmęczycie ciało i umysł jak najwięcej, to nie będziesz miał nic do roboty, ale zrelaksuj się. W normalnym trybie jest to trudne do wykonania, więc bardzo często medytacja jest tak skomplikowana. Jeśli jednak cała istota osoby znajduje się na plutonie, wówczas automatycznie wchodzi w stan medytacji niezbędnej.

Jest to cel pierwszych trzech części medytacji. Przygotowują człowieka, napędzając go na poziomie ciała fizycznego, eterycznego i astralnego. Głębokie oddychanie prowadzi do reorganizacji ciała fizycznego ze względu na gwałtowną zmianę reżimu dostarczania tlenu. To z kolei prowadzi nieuchronnie do zmiany ciała eterycznego. W tym celu przeznaczone są pierwsze dziesięć minut głębokiego szybkiego oddychania.

O pierwszej części

Musi być zarówno szybki jak i głęboki, ponieważ w takim tempie gra rolę młotka, który uderza w ciało eteryczne, przebudzając go i energię, która śpi w niej. Dlatego też, w pierwszym kroku, musisz skupić się całkowicie, oddać się całkowicie. Nic dla ciebie nie powinno się oddychać. Ty musisz się oddychać.

W drugiej części

Drugi krok zaczyna się, gdy energia wewnątrz Ciebie zaczyna wrzodować. Wystarczy na to dziesięć minut pierwszego etapu. Teraz wiruje wewnątrz was silny wir energii, a Twoim zadaniem jest pozwolić, aby to uwolniło się od ciała. Musi być w stanie zrobić cokolwiek chce. W żadnym przypadku nie powinno być za tą przeszkodą z twojej strony. Żadna wstyd i nieśmiałość jest surowo zabroniona. To nie jest tylko bezmyślna krivljanie. W tej chwili musisz wykonać ważną pracę – komunikować się z twoim ciałem. Trzeba odczuwać to i niech wyraża w symbolach gestów, co chce Ci przekazać. Podporządkowanie się woli wrodzonych impulsów, należy o tym znać, słuchać go w swoim języku. Nazywa się to dialog z organizmem lub współpracą z organizmem.

I nie zapominaj, że wszystko powinno się zdarzyć na możliwie najwyższym poziomie oddziaływania. Nic w dynamicznej medytacji dzieje się bez winy. Jeśli nie poddasz się całkowicie ciału, zignorujesz cały efekt praktyki. Jednym słowem, w drugim etapie musisz stać się ciałem, tak jak oddychaliście na pierwszym etapie.

O trzeciej części

Wynik drugiego etapu powinien być nieobowiązkowym stanem obserwatora. To jest katharsis. Nie musisz tego osiągnąć, przeciwnie, musisz całkowicie zidentyfikować swoje ciało. Jeśli postawisz sobie sto procent, to nieuchronnie moment nadejdzie, gdy czujesz, że ciało jest czymś odrębnym i niezależnym. W tym momencie i jest trzeci etap praktyki, kiedy musisz zacząć skakać i krzycząc sylabę "Hu". Osho pożyczył je od sufizmu. Istotą trzeciego etapu jest to, że energia zaczyna się teraz w innym kierunku. Jeśli wcześniej był skierowany na zewnątrz i do dołu, w trzecim etapie zaczyna płynąć do wewnątrz i do góry. Krzykliwa mantra zapewnia przekierowanie, dlatego trzeba ją ciągle krzyczać, z pełną siłą, uderzając do środka dźwiękiem. Tak jak poprzednio, należy połączyć się ze swoim działaniem, to znaczy stać się dźwiękiem, tak jak przedtem ciałem i oddechem. Konieczne jest osiągnięcie stanu wyczerpania, do ekstremalnego napięcia, tak że może wystąpić kolejny, czwarty etap, w którym musisz zamrozić i obserwować.

O czwartej części

W tej chwili jest tylko twoja świadomość i nic więcej. Stan ten występuje nieumyślnie, nie musisz próbować go osiągnąć. Najważniejszą rzeczą w trzecim części nie jest zgubienie jej przez przypadkowy ruch lub nagłą myśl. Czwartym etapem jest to, dla którego medytacja dynamiczna jest ogólnie rzecz biorąc. Trzy poprzednie etapy służą jako wstępne kroki. Kiedy tak się stanie, wszystko musi odejść.

Porady końcowe

Bardzo wysoka opinia dotyczyła dynamicznej medytacji Osho. Opinia jego uczniów i tych, którzy kontynuują tę praktykę dzisiaj również wskazują na jego niezwykłą skuteczność. W dużych miastach odbywa się regularnie w specjalistycznych centrach z wieloma ludźmi. Ale jeśli grupa praktyków nie jest w pobliżu, to nie jest straszne: możesz to zrobić samemu. Jak zaleca Osho, rano medytacje są najbardziej skuteczne. Dotyczy to również dynamicznej medytacji. Dlatego, dla maksymalnego efektu, lepiej jest wstać wcześnie.