685 Shares 4118 views

Przydatne właściwości i kaloryczne jaja

Najczęstszym typem są jaja kurze. Zajmują one oddzielną niszę wśród innych produktów spożywczych i są wykorzystywane jako podstawowy składnik do przygotowania różnych potraw. Ponadto, same jaja są naczynia i mogą być przygotowane na różne sposoby. I kaloryczność jaj jest porównywalna z takimi wysokoenergetycznych pokarmów, takich jak mięso i niektórych odmian mięsa drobiowego.


Co składa się z jaj

Odżywcze i korzystne właściwości ze względu na jaja zestawu elementów zawartych w nich, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. W każdym w tym substancji, takich jak magnez, żelazo, fosforu, siarki, potasu i wapnia. Ponadto, są one bogate w witaminy A, B2, B12, D i E.

Aby dowiedzieć się, ile kalorii w jajka, trzeba spojrzeć na jego wielkość. Ze swej wielkości jaja są zazwyczaj podzielone na kilka kategorii, które są określone nie tylko w zależności od wagi, ale również na jakość produktu. Najlepsze jaja są uważane za kategorię «A-Extra», co oznacza, że są one mniej niż 7 dni. To jest po kategorii „A” – więcej niż siedem dni, a kategoria „B”. Obejmuje ono dodatkowego przetwarzania wyrobu do długotrwałego przechowywania.

Ponadto kaloryczność jaj zależy od gatunku. Na przykład, pierwszy stopień wagi produktów większej niż 70 gramów. Po drugie, odpowiednio, są jaja o wadze 65-70 g, trzeci – 60-65 gramów. I tak dalej, aż do siódmej klasy, do której należą jaja o wadze mniejszej niż 45 gramów.

Teraz można obliczyć samo jajko kalorii, w oparciu o fakt, że 100 g produktu zawiera 156,9 kcal i składają się z tłuszczu 11,5 gramów i 12,7 gramów białka. Na przykład, największy jajo „ładunek” osoba o 110. kcal, a najmniejsze – tylko 70 th.

Jak przydatne jaja

Główne korzystne właściwości jaj to dobre wchłanianie z ludzkiego ciała ich elementów składowych. Te białka są obecne w praktycznie wszystkich niezbędnych aminokwasów, a także dużej ilości witamin i minerałów. Ponadto pomimo wysokiej zawartości cholesterolu, są fosfolipidy, zmniejszając jej stężenie w krwi, i choliną, który reguluje odkładanie tłuszczu.

Oczywiście, nawet te wszystkie pozytywne cechy cholesterolu nie powinno być dyskontowane. Większość dietetycy zalecają spożywanie nie więcej niż jedno jajko dziennie. I dla starszych i starszych lepiej jest ograniczyć liczbę dwóch lub trzech sztuk na tydzień.

W odniesieniu do funkcji termicznej obróbki produktu, skład chemiczny i kaloryczność z jajka nie odbiegają od kalorii jaj gotowanych lub surowych. Jednak w jej surowej postaci lepiej jest użyć niezbyt często, a latem jest pożądane, aby wykluczyć z diety. Surowy produkt może zawierać bakterie Salmonella, które powodują choroby jelit niebezpieczne – salmonellozy.

Białko lub żółtko?

Pomimo faktu, że często nie jest brany pod uwagę w szczególności białek i żółtek, trzeba jeszcze mieć świadomość pewnych różnic w ich strukturze przy ocenie kaloryczne jaja. Najważniejszą rzeczą – prawie wszystkie białka są użyteczne w jaja. Składa się ona z 85% wody, a wszystkie reszty przestrzeni zajmowanej przez białka o wysokiej jakości. Jest to szczególnie interesujące wiedzieć sportowców, którzy chcą zachować swój kształt i nie lepiej kosztem tkanki tłuszczowej.

Jednocześnie, tłuszcze pozostają w dużej mierze w żółtku. Ich zawartość może być tutaj aż do 65-70%. W związku z tym produkt ten powinien być ostrożny, aby używać starszych i tych, którzy mają predyspozycje do nadwagi.

Jak określić jakość jaj

Zgodnie z powłoki jest folia ochronna, która nie ma wpływu na wartość kaloryczną jaj lub ich wagi. Ale to pozwala na przechowywanie produktu przez długi czas. Pomimo tego, gospodyni nie zaszkodzi wiedzieć prosty ale niezawodny sposób, aby przetestować świeżość produktu. Wystarczy wlać do dowolnego pojemnika zwykłą wodą i zanurzyć surowe jajko.

Jeśli zatonął – jego świeżość jest mniej niż trzy lub cztery dni. Jeśli pływa na powierzchni, termin zostaje zwiększona do dwóch lub trzech tygodni. Jeśli część jaja z wody, jego świeżość będzie pod wielkim znakiem zapytania.