635 Shares 4107 views

Robak morski: gatunki, opis i cechy oddychania

Robaki morskie są niezwykłymi stworzeniami. Wiele z nich jest jak fantastyczne kwiaty lub jasne płaskie wstążki, ale są gatunki, które wywołują drżenie przerażenia ich wyglądu i nawyków. Ogólnie rzecz biorąc, robak morski jest bardzo interesującym stworzeniem. Może to być kolczasty, wielogałęziony, pierścieniowy gatunek, płaski, owłosiony i tak dalej. Lista jest naprawdę ogromna. W tym artykule zapoznaliśmy się z kilkoma gatunkami bardziej szczegółowo.

Robak morski rurowy, polichaete

Robak morski, którego zdjęcie wygląda jak egzotyczny kwiat, nazywany jest rdzawym polichaete lub "choinką". To żywe gatunki należą do rodziny Sabellidae. Łacińskie imię zwierzęcia to Spirobranchus giganteus, a angielska nazwa to robak choinki.

Ten gatunek robaka morskiego żyje w strefie tropików Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. Preferują małe głębokości, koralowce i czystą wodę.

Aby poczuć się chroniony, robak ten buduje wapienną rurkę jonów wapnia i węglanu. Zwierzę wydobywa materiał budowlany bezpośrednio z wody. Jeśli chodzi o wiązanie jonów, "drzewo Nowego Roku" przydziela specjalne składniki organiczne z dwóch doustnych ustników. Gdy robak rośnie, należy dodać rurkę, przymocować nowe pierścienie do końca starego schronu.

Odpowiedzialne są Larvae robaka z polichaete, aby wybrać miejsce pod domem. Zaczyna się budować tylko na martwych lub słabych koralowcach. Czasami zbierają się w całych koloniach, ale często znajdują się pojedyncze domy. Dorastając, korale chowają rurkę, pozostawiając na powierzchni tylko inteligentne wielobarwne "choinkę". Przy okazji, kolor robaka jest naprawdę jasny i nasycony. Może to być niebieski, żółty, czerwony, biały, różowy, cętkowany, a nawet czarny. Istnieje wiele opcji. Kilka osób łączy różne kolory.

Piękne "na Boże Narodzenie" na świeżym powietrzu to nie tylko ozdoba, ale promienie, które wykonują pracę organów odżywiania i oddychania. Każdy robak ma dwa spiralne rowki skrzelowe.

O ich bezpieczeństwie, na etapie budowy domu, zajmują się policzkowatymi kręgosłupami . Wapno ma gęstą pokrywę, przy najmniejszym zagrożeniu robak ciągnie się do środka i zatrzaskuje wejście.

W zależności od typu Spirobranchus giganteus żyją od 4 do 8 lat.

Polychaetes

Polychaetes należą do typu annelids, klasy Polychaetes. Z natury żyją ponad 10 tysięcy gatunków. Większość żyje na morzu i prowadzi dno życia. Poszczególne rodziny (na przykład Tomopteridae) żyją w otaczającym (otwartym morzu lub oceanie, nie dotykając dna). Kilka rodzajów żyje w wodach słodkich, na przykład w jeziorze Bajkał.

Wywrotka morska

Jednym z najczęstszych przedstawicieli polychaetes jest obrączkowany robak morski, który jest nazwany denunkiem morskim. W łacinie to brzmi jak marina Arenicola. Zwierzę jest dość duże, jego długość wynosi 20 cm. Ten ślimak morski żyje w łokiej norek, wykopany w dolnym piasku. Żywienie tego gatunku jest osadem dennym, które robak przechodzi przez jelita.

Ciało dorosłej próbki składa się z trzech dywizji – klatki piersiowej, brzucha i ogona. Osłona zewnętrzna tworzy pierścienie drugorzędne, które nie odpowiadają segmentacji. Segmenty brzuszne w ciele robaka to 11, aw każdym z nich są sparowane skrzela.

Dunnit morski wzmacnia ściany domu w śluzie. Długość norek wynosi około 30 cm. W domu robak ma przedni koniec ciała w poziomej sekcji norek, a plecy są w pionowej sekcji. Powyżej głowy robaka na ziemi tworzy się lejek, gdyż nieustannie połyka osady denne. W przypadku wypróżnienia, wydma piaszczysta naraża tylne zakończenie od norki. W tym momencie robak może stać się ofiarą drapieżnika.

Nereid

Nereid jest morską grzybicą. Jest to gatunek pełzający, który służy jako pokarm dla wielu ryb morskich. Ciało robaka składa się z segmentów. W punkcie przednim jest głowa, na której macki, usta, szczęki i dwie pary oczu. Boki segmentów są wyposażone w płaskie procesy podobne do ostrz. Tutaj są tu setki długich setae.

W Nereid cała powierzchnia ciała jest zaangażowana w oddychanie. Więc robią obrączkowane dżdżownice, które są znane wszystkim. Nerdus porusza się, szybko poruszając się z przerostami łubatopodobnymi. Jednocześnie ciało jest podtrzymywane przez pęczki setae na dole. W jej menu ta morska grzybica obejmuje glony i małe zwierzęta, które mają szczęki.

Cechy oddychania

Metoda oddychania, używająca Nereids, może być brana pod uwagę dla tego typu wyjątków robaka od reguł. Jak inni przedstawiciele dzwonów oddychają? Co jest powszechne w oddychaniu morskich annelids? Oddech większości gatunków występuje przez skrzela, które znajdują się na płatach wyrostowych. Skrzele są wyposażone w dużą liczbę kapilar. Wzbogacanie krwi tlenem pochodzi z powietrza, które rozpuszcza się w wodzie. Tutaj dwutlenek węgla jest uwalniany do wody.

Morscy morscy

W głębinach oceanu jest inna grupa robaków – morskich morskich . Są nazywane rzęskami lub turbellarians. Do tej klasy znajdują się ponad 3,5 tys. Gatunków. Ciało przedstawicieli pokryte jest ciliated epithelium, które pomaga poruszać się. Niektórzy przedstawiciele złośliwych robaków można rozpatrywać pod mikroskopem, ale istnieją gatunki o długości 40 cm. Wśród płazów są nie tylko żyjące gatunki morskie, ale także pasożytnicze, w tym paski.

Płaskowy robak morski jest częściej drapieżnikiem. Przenosi się pełzać lub pływać. Jest symetrycznym zwierzęciem dwustronnym. Turbarianie mają spłaszczone ciało o owalnym lub wydłużonym kształcie. Na przedzie ciała są narządy zmysłów, a usta po stronie brzusznej.

Układ trawienny ciliowatych robaków zależy od gatunku. Może to być dość prymitywne lub raczej złożone, z rozgałęzionym jelitem.

Niektóre gatunki morskich turbellariów nie są uderzająco niepozorne, ale są jaskrawo kolorowe i przystojni ludzie, których nie da się pominąć.