198 Shares 1292 views

Jak demontować chłodnicę procesora? Najlepsza chłodnica dla procesora

Normalne działanie dowolnego komputera, zwłaszcza urządzenia, które ma więcej niż trzy lata, nie może być wykonane, jeśli jednostka systemowa nie jest oczyszczona z kurzu i nie jest rozmazana od czasu do czasu. Ale nie wszyscy użytkownicy komputerów PC uważają ten warunek konieczny, co jest zasadniczo złe. Raczej szybkiemu zużyciu pasty cieplnej wpływa nagrzewanie elementów wewnętrznych, aw rezultacie wzrost temperatury w jednostce systemowej. Aby wymienić środek smarny, nie potrzeba dużo wysiłku lub specjalnej umiejętności. Najważniejsza jest podstawowa wiedza i wyjątkowa dokładność. Następnie zostanie opisany proces konserwacji, aw rzeczywistości jest dostępny sposób demontażu chłodnicy.


Sygnały alarmowe

Wszelkie problemy stwarzają alarmujące sygnały. Tak więc przed dekonstruowaniem chłodnicy warto sprawdzić, czy jest to naprawdę konieczne. Jeśli nie ma wyraźnych oznak awarii, to nie oznacza to, że nie warto podejmować się. Niekiedy należy używać składników smarujących do zapobiegania. Jeśli jednak istnieją uzasadnione powody, tym bardziej konieczne jest podejmowanie zdecydowanych działań.

Głównym sygnałem, że istnieją trudności w funkcjonowaniu jednostki systemowej, jest zwiększony poziom emitowanego hałasu. Zauważalny huk rozcina plotkę, z czasem stanie się silniejszy. Lepiej jednak nie przynosić takiego stanu i zmieniać smar w odpowiednim czasie, ponieważ nowa chłodnica będzie kosztować znacznie więcej.

Początek czyszczenia

Kwestia "jak demontować chłodnicę" jest dość prosta w obsłudze. Pierwszą sprawą jest odłączenie komputera od sieci i odłączenie wszystkich dostępnych kabli. Następnym krokiem jest zdejmowanie pokrywy obudowy z lewej strony, a jednostka musi być starannie umieszczona po prawej stronie. Następnie należy wyczyścić wnętrze komputera pyłem i obcą zanieczyszczeniami.

Ponieważ praca chłodnicy polega na prawidłowym rozprowadzeniu prądu powietrza, w związku z tym z otoczenia część zajmuje dużo pyłu i małych zanieczyszczeń. Większość zanieczyszczeń pyłu osadza się na grzejniku i innych ważnych elementach.

Czyszczenie może rozpocząć się od najczęstszych działań, na przykład przy użyciu konwencjonalnego odkurzacza. Ale lepiej jest wykończyć lepsze – przetrzyj części szmatką zwilżoną roztworem alkoholu. Możesz używać zarówno kolonii, jak i wódki. Każda substancja zawierająca alkohol jest dobra, ponieważ nie reaguje z powietrzem, szybko wysycha i nie powoduje korozji metalu (co jest typowe dla wody). W zależności od tego, jak cienkie i głębokie czyszczenie było, dalsze prace komputera zależy również.

Zapobieganie wentylatorowi procesora

Więcej informacji na temat demontażu chłodnicy znajduje się poniżej. Aby wykonać tę czynność, musisz wyjąć wentylator procesora, a następnie chłodnicę. Muszą być odłączone od siebie. Czyszczenie tych elementów składa się z dwóch etapów – czyszczenia powierzchni za pomocą odkurzacza i bardziej szczegółowych, przeprowadzonych za pomocą dopasowania.

W celu zapewnienia dalszej bezawaryjnej pracy konieczne jest dotknięcie zarówno powierzchni grzejnika, jak i jej płetw oraz wirnika wentylatora, jak również dołączonych szczegółów.

Wymiana pasty cieplnej

Najlepszą chłodnicą dla procesora jest ta, która jest dobrze smarowana. Podczas analizowania komputera wymień specjalną pastę termiczną jest bardzo ważna. W tym celu najpierw usuń resztki starej substancji. Są one wypłukiwane roztworem alkoholowym. Następnie należy poczekać, aż powierzchnia będzie sucha. W końcu trzeba zastosować cienką, schludną warstwę nowego smaru.

W przypadku, gdy nie ma nowej pasty termicznej i trzeba ją wymienić, należy starać się równomiernie rozdzielać ślady starej substancji na wszystkie miejsca zacierania.

Ujednolicony system

Wielu interesuje nie tylko to, jak demontować chłodnicę notebooka Acer, ale także odwrotnie. Ma to znaczenie dla tych, którzy preferują stosowanie smaru do pojedynczego systemu. Aby to zrobić, musisz znaleźć naklejkę na chłodnicy. Po wyjęciu można starannie wyczyścić wrzeciono wentylatora ze znaczników smarowania.

Tam, gdzie była naklejka, trzeba również oczyścić. Konieczne jest wycieranie tego miejsca roztworem alkoholu i wysuszenie. Następnym krokiem jest zastosowanie nowej pasty. Następnie można przywrócić naklejkę z powrotem (oryginalna naklejka może zastąpić taśmę klejącą). Jego pozostałości nie powinny zakłócać pracy części, ponieważ będą powodować niepotrzebny hałas. Jeśli to zrobisz, skuteczność będzie maksymalna. Najważniejsze jest zapewnienie szczelności, smarowanie ze względu na wzrost temperatury nie powinno wypływać.

Jeśli smarujesz się w ten sposób, to pytanie o demontaż nierozcieńczonej chłodnicy nie będzie problemem.

Zasilanie wentylatora Zapobieganie

Podczas procesu czyszczenia użytkownik ma do czynienia z pytaniem o demontaż chłodnicy zasilacza. Przede wszystkim konieczne jest demontaż elementu. Pożądane jest, aby wszystkie manipulacje wykonane z urządzeniem nie wymagały odłączania przewodów od odbiorników zasilających. Następnie wszystko odbywa się zgodnie ze standardowym schematem – najpierw ogólne odkurzanie, a następnie dokładniejsze, za pomocą substancji zawierającej alkohol.

W celu dokładnego czyszczenia należy usunąć blokadę z wentylatora. Konieczne jest dotknięcie wszystkich powierzchni, płetw grzejników i skrzydeł wentylatora.

Czyszczenie wentylatora zasilacza odbywa się zgodnie z tym samym schematem co chłodzenie procesora. Konieczne jest oddzielenie naklejki od powierzchni, a pod nią znajduje się nasadka końcowa. Ten element musi zostać usunięty. Przy regularnym dopasowaniu należy usunąć brudu w postaci starych smar i kurzu z wału i podkładki wentylatora.

Następnie należy równomiernie rozprowadzić olej równomiernie wzdłuż trzpienia chłodnicy. W tym celu wentylator obraca się – tylko kilka obrotów wokół osi.

Po zakończeniu wszystkich operacji należy zainstalować system: założyć korek w miejscu, przykleić taśmę samoprzylepną. W tym celu pożądane jest oczyszczenie i wysuszenie końców wentylatora. Końcówki taśmy są usuwane, a zasilacz jest zamontowany z powrotem.

Jeśli to możliwe, lepiej jest zapisać nalepki natywne, ponieważ zawierają informacje o chłodnicy. Te dane są bardzo użyteczne, gdy trzeba je wymienić.

Ważne jest również mocowanie pokrywy. Jeśli nie będzie siedzieć spokojnie, będzie tworzyć dźwięk podobny do niewymagającego pracy wentylatora.

Ciche działanie komputera jest wskaźnikiem, że wszystko zostało zrobione na próżno.

Wybieranie smaru

Podczas czyszczenia komputera pojawia się pytanie, jak smarować chłodnicę komputera. Eksperci radzą, aby wybrać smar nie zbyt lepki. Wynika to z tego, że te ostatnie prowadzą do zmniejszenia prędkości obrotów. Najlepszym wyborem jest olej silnikowy. Alternatywnie można stosować oleje syntetyczne i mineralne. Nie musisz ich jednocześnie stosować.

Zastosuj kilka kropli oleju z dopasowaniem. Konieczne jest dopasowanie w celu uwzględnienia minimalnej ilości substancji.

Do smarowania wentylatora jest odpowiedni:

  • WD-40 – mieszanina antykorozyjna;
  • Narzędzia fryzjerskie;
  • Smar silikonowy;
  • Syntetyczny olej silnikowy;
  • Olej silnikowy mineralny.

Przygotowanie smaru

Niż smarować chłodzenie komputera? Możesz przygotować mieszankę w domu. Kompozycja powinna zawierać grafit i olej. Grafit można pobrać z ołówka, lepiej używać syntetycznego oleju.

Najlepszy Cooler

Najlepszym chłodzeniem procesora jest ten, który użytkownik regularnie sprawdza. Część należy oczyścić i nasmarować w odpowiednim czasie. Te procedury zapewnią niezawodne i wygodne działanie wentylatora niemal każdego modelu.

Jeśli chodzi o szczególne cechy najlepszej chłodziarki, większość części jest dziś produkowana z podobnymi parametrami, zwłaszcza dla wentylatorów. Oczywiście są modele gier, które zapewniają dobre chłodzenie, ale ich zastosowanie jest wskazane tylko przy dużym obciążeniu procesora: wymagających grach, pracy z wieloma masywnymi programami jednocześnie, złożonym przetwarzaniem dźwięku lub obrazu. Mówiąc o producentach, produkty takich marek jak Cooler Master, DeepCool (doskonały wybór – model Deepcool Lucifer V2), Thermaltake (na przykład Thermalright Macho Rev.A), Zalman (na przykład model Zalman CNPS12X) są wysokiej jakości.