617 Shares 5310 views

Uczeń – co to jest? Opis, struktura, funkcje i cechy. źrenicy reakcję na światło

Jeśli tylko na chwilę zamknąć oczy i spróbować żyć w ciemności, zaczynają rozumieć, jak ważne jest dla ludzkiego wzroku. Jakie są bezradni ludzie, którzy utracili zdolność widzenia. A jeśli oczu – zwierciadło duszy, uczeń – to nasze okno na świat.

Struktura oka

Ciało człowieka jest zaawansowany system optyczny. Jego głównym celem – do przesyłania obrazów za pośrednictwem nerwu wzrokowego do mózgu.

Gałka oczna ma kształt kuli znajduje się na orbicie i ma trzy warstwy: włóknistej i naczyń siatkówki. Wewnątrz są wodnistej, soczewki i ciała szklistego.

Biały segment gałki ocznej objęte śluzówki (twardówki). Przezroczysta przednia część zwaną rogówką jest soczewką optyczną o dużej mocy refrakcyjnej. Pod nią znajduje się przesłona, która pełni funkcję membrany.

Strumień światła odbitego od powierzchni obiektu pada najpierw na rogówce i załamane przechodzi przez źrenicę obiektywu, która jest również soczewki wypukłe i przedostaje się do układu optycznego oka.

Kolejnym punktem na drodze ludzkiego widzialnego obrazu – siatkówka. Jest to powłoka z komórek, które są wrażliwe na działanie światła: stożków i prętów. Retin pokrywa wewnętrzną powierzchnię oka i poprzez włókien nerwowych przez nerw wzrokowy przesyła informacje do mózgu. To gdzie jest skończony percepcja i świadomość tego, co widział.

funkcja uczeń

Jest popularnym idiom ludzi „to skarb”, ale mało kto dziś wie, że jabłko nazywa się uczeń w dawnych czasach. To wyrażenie jest używane dawno temu i jest najlepszym pokazuje jak powinniśmy traktować nasze oczy – jak najbardziej cenne i drogie.

ludzka źrenica jest kontrolowana przez dwa mięśnie: zwieracza i rozszerzacza. Są zarządzane przez różne grupy nerwowych wchodzących w skład systemów współczulnego i przywspółczulnego.

Źrenica – to jest w istocie otwór, przez które światło przechodzi do siatkówki. On działa jako regulator, zwężający się w jasnym świetle i poszerza jego braku. Zatem uczeń oka chroni siatkówkę przed oparzeniami i poprawia ostrość widzenia.

rozszerzenie źrenic

To nie normą, gdy osoba rozszerzył źrenice? To zależy od kilku czynników. W środowisku medycznym, takie zjawisko nazywa się rozszerzenie źrenic.

Okazuje się, że nie tylko uczniowie reagują na światło. Ich ekspansja może być wywołany przez wzbudzonego stanu emocjonalnego: duże zainteresowanie (w tym seksualnej), uniesienia, nieznośnego bólu lub strachu.

Powyższe czynniki powodują naturalne rozszerzenie źrenic bez wpływu na ostrość widzenia i zdrowie oczu. Z reguły taki stan źrenicy szybko mija, gdy emocjonalne tło wraca do normy.

Rozszerzenie źrenic zjawisko charakterystyczne dla człowieka w alkoholowego lub narkotycznego upojenia. Ponadto rozszerzone źrenice często wskazują na poważne zatrucia, takie jak zatrucie jadem kiełbasianym.

Patologiczne rozszerzenie źrenic często u pacjentów z urazowym uszkodzeniem mózgu. Stale rozszerzenie źrenic wskazują obecność osoby ma pewną liczbę możliwych chorób:

 • jaskra;
 • migrena;
 • porażenie nerwu okoruchowe ;
 • encefalopatia;
 • Dysfunkcja tarczycy;
 • Zespół Eddie.

Wiele osób wie z filmów, że słabe lekarze pogotowia przede wszystkim badanych oczu. reakcja źrenic na światło, a także ich wielkość można powiedzieć lekarzom dużo. Nieznaczny wzrost wskazuje na płytkiej utratę przytomności, podczas gdy „szkło”, prawie czarne oczy sygnalizują bardzo poważny stan.

corestenoma

Nieracjonalnie zwężona źrenica – warunek odwrotna rozszerzenie źrenic. Okuliści nazywają to zwężenie źrenicy. Odchylenie to ma również szereg powodów, może być niegroźny defekt wizualny, ale często jest to powód, aby natychmiast udać się do lekarza.

Eksperci wyróżnić kilka odmian mioza:

 1. Funkcjonalny, w którym zwężenie wynika z przyczyn naturalnych, takich jak słabe oświetlenie, stan snu niemowlęcia lub starości, nadwzroczności, przepracowania.
 2. zwężenie źrenicy medyczny – Preparaty wynik odbioru, które oprócz podstawowej funkcji, mają wpływ na funkcjonowanie mięśni oka.
 3. Porażenna – charakteryzuje całkowitego lub częściowego braku zdolności silnika rozszerzacza.
 4. podrażnienie zwężenie źrenicy – obserwuje się skurcz zwieracza. Często występują w guzach mózgu, zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, a także osób cierpiących na stwardnienie rozsiane i padaczkę.
 5. Syfilitycznych skurcze – może wystąpić w dowolnym stadium choroby, mimo że na czas leczenia jest niezwykle rzadka.

anisocoria

Według statystyk, co piąta osoba na Ziemi uczniów o różnych rozmiarach. Ta asymetria jest nazywany anisocoria. W większości przypadków, różnice są znikome i widoczne tylko do okulisty, ale w niektórych różnicę widać gołym okiem. Regulacja średnicy źrenicy w tym szczególnym asynchronicznie, a w niektórych przypadkach wielkość zmienia się tylko w jednym oku, a drugi pozostaje nieruchomy.

Anisocoria może być zarówno dziedziczne i nabyte. W pierwszym przypadku, taka struktura oka jest wynikiem genetycznych, w drugim – uraz lub niektórych chorób.

Uczniowie o różnych średnicach występują u osób cierpiących na takie dolegliwości:

 • uszkodzenie nerwu wzrokowego;
 • tętniak;
 • uszkodzenie mózgu;
 • obrzęk;
 • choroby neurologiczne.

Policoro

Podwójne źrenica – rzadki formy zaburzeń wzroku. Ten właściwy efekt zwany POLYCOR, charakteryzującymi się dwoma lub więcej w jednej źrenic tęczówki.

Istnieją dwa typy tej choroby: fałszywe i prawdziwe. Fałsz opcja zakłada, że uczeń jest zamknięty membraną nierównomiernie, a wydaje się, że kilka otworów. W tym przypadku, reakcja na światło jest obecny tylko jeden.

Prawdziwa POLYCOR związane z patologią kubka wzrokowego. Kształt źrenic nie zawsze jest okrągła, znajdują się otwory, w postaci owalu, kropli, dziurka. Reakcja na światło, choć nie wymawiane, jest w każdym z nich.

Ludzie z tej patologii czuć znaczny dyskomfort, wadliwy oko widzi znacznie gorzej niż normalnie. Jeżeli liczba uczniów jest większa niż 3, a są one dość duże (2 mm lub więcej), dziecko do roku, jest prawdopodobne, aby trzymać się operacji. Dorośli powołać noszenie soczewek kontaktowych korygujących.

cechy wieku

Wiele młodych matek często zauważyć, że dziecko ma rozszerzone źrenice. Powinienem podnieść z tego powodu paniki? Pojedyncze przypadki – nie są niebezpieczne, mogą być spowodowane przez słabe oświetlenie w pokoju i charakterystyki pobudliwy układu nerwowego. Widząc piękną zabawkę lub przestraszony przez straszną barmaley dziecko będzie odruchowo przedłużyć uczniów, którzy będą wkrótce ponownie wraca do normy.

Jeśli warunek ten występuje stale – to okazja na alarm i szukać pomocy medycznej w nagłych wypadkach. Może to wskazywać, chorób neurologicznych, a dodatkowa konsultacja ze specjalistą nie jest dokładnie boli.

źrenicy reakcja światła zmienia się wraz z wiekiem. U młodzieży, jest maksymalna możliwa rozbudowa, w przeciwieństwie do osób starszych, które są stale źrenice zwężone – normalnego wariantu.