249 Shares 6177 views

Koji Suzuki: "Call" i jego filozofia

Do tego czasu, aż ekrany na świecie nie wyjdzie legendarny psychologiczny thriller „The Ring”, kilka Europejczycy i Amerykanie zainteresowani japońskiej literatury grozy. Ale po premierze tego filmu pisarza o imieniu Koji Suzuki stała się sławna na świecie, jednym z najbardziej poczytnych autorów współczesnych. Zapoznajmy się z nim i jego twórczości bliżej.

życiorys

Przyszły autor urodził się w japońskiej prowincji Shizuoka, 13 maja 1957 r. Zdolności humanitarne zaczął objawiać się w dzieciństwie, więc po ukończeniu szkoły, Koji Suzuki udał się uzyskać wykształcenie wyższe w Keio University z dyplomem „literatury francuskiej”. W 1990 roku napisał swoją pierwszą powieść Rakuen, dla którego Japończycy zdobył wiele nagród i pozytywne recenzje od krytyków i czytelników.

W kolejnych latach Koji Suzuki zaangażowany w pisanie na świecie znanych książek pod ogólnym tytułem „The Ring”. W pierwszej połowie lat 90. stworzył trylogię, aw 1999 roku opublikował powieść, prequel – „The Ring. Narodziny ". W uzupełnieniu do „Call”, na podstawie której został nakręcony wiele filmów i programów, Koji Suzuki był autorem takich bestsellerów jak „Walk of the Gods” i „Dark Water”.

przedmioty

Japoński literatury grozy – to jest bardzo skomplikowane i unikalne. Powinna rozpocząć, być może, z mitologii tego kraju i kultury antycznej, że sami Japończycy czcił z wielkim pietyzmem. Że wiara ludowa impregnuje wszystkie powieści Kodzi Sudzuki, tak, że mają nie tylko swój własny urok i atmosferę, ale także pewien motyw, jak również szablon, w którym wszystko idzie. Uważa się, że najbardziej korzystny czas na spotkanie z duchami noc. Co więcej, obecność wody, czy to ciało wody – rzeki lub studni, deszcz, deszcz ze śniegiem lub mgła, przyczynia się do bardziej niezawodny kontakt z istot bezcielesnych. Jest to szczególnie widoczne w słynnej powieści Koji Suzuki, „The Ring” oraz w „Dark Waters”, gdzie nazwa mówi sama za siebie.

Krótko o szablonach

Powyżej wspomnieliśmy, że każdej sekcji literatury, czy to komedia, dramat lub horror, dostosowane do konkretnej struktury, która z kolei jest utworzona w danym kraju. Innymi słowy, amerykańskie horrory prawie zawsze mają dobre zakończenie – zło jest pokonany, bohater przetrwa. Podobny obraz można zobaczyć w kilku europejskich horrorów.

Co do samego tematu w Japonii – coś dla miejscowych autorów nie ma czegoś takiego jak „happy endem”. Główną postać może umrzeć, a może pozostać przy życiu, ale zło nigdzie się nie wybiera. To nadal istnieje w naszym świecie i niestrudzenie zaniepokojony każdemu, kto go dotknie. Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z tych historii, książka będzie doskonały start „call”. Koji Suzuki pomysłowo rozplanowany w niej chwili, gdy mistyczne i coś złego ingeruje w dość zwykłym codziennym życiu zwykłych ludzi.

Jak rozpocząć poważny romans

Jednocześnie cztery osoby zostały zabite, a przyczyną śmierci jest niewydolność serca. Wujek jednej z ofiar – dziennikarz Kazuyuki Asakava zaczyna prowadzić własne śledztwo, podczas którego określa, że wszyscy zginęli od wirusa, które dotknęły ich w jeden dzień. Wkrótce dowiaduje się, że czterej przyjaciele, w tym własnej siostrzenicy, tydzień temu, odwiedził kompleks turystyczny „Pacific Land”. Asakava natychmiast idzie tam i wynajmuje ten sam pokój, że faceci strzelali siedem dni temu. Z kontrolą reporter dowiedział się, że firma wyglądała pewien film, który jest przechowywany w hotelu. Kazuyuki jak to wygląda i co widział przerażona.

Powrót do domu, dziennikarz tworzy kopię i pokazać go znajomemu – Ryuji Takayama. Przypadkowo kaseta jest również wyposażony w ręce jego żony i dzieci bohatera. Każda z kolei dochodzi do wniosku, że konieczne jest, aby dowiedzieć się, kto to wszystko jest rejestrowane i jak. Prowadząc dochodzenie, towarzysze odkrywają, że autor filmu jest martwy girl – Sadako Yamamura, które mogłyby nieść wyimaginowane rzeczy materialnych obiektów z jego umysłu. Asakava i Takayume zrozumieć, że aby pozbyć się klątwy powinny one znaleźć dziewczynę pozostaje i pochować je tak, że duch znalazł spokój.

Zły – centralny antagonistą japońskiej literaturze

Kulminacją opowieści staje się fakt, że miejsce, w którym Sadako został zabity – to hotel „Pacific Land”, w miejscu którego wybudowano szpital wcześniej. To miejsce, gdzie lekarz zgwałcił i, obawiając się przestępstwa, wrzucił ją do studni, na miejscu której został zorganizowany hotelu. Asakava inny wyjąć resztki Sadako i powrót swoich bliskich, po której główny bohater nie umarł na umówioną godzinę, a to daje mu okazję do myślenia, że złamał klątwę.

Jednak następnego dnia w wyznaczonym tygodniu umrzeć Takayume. Reporter rozumie, że to zło nie może być zatrzymany, ale pozostawił go przy życiu tak, że propagowane wirusa, który będzie absorbować więcej i więcej istnień.

Historia nazwy „Call”

Powieść Kodzi Sudzuki długo pozostał bez nazwy, dopóki autor przypadkowo natknął się na ringu słowo w słowniku angielsko-japoński. Było zarówno rzeczownik i czasownik, czyli działania – „Call” i przedmiotu – „pierścień”.

Suzuki nie popełnił błędu – to jest to, co angielskie słowo personalizacji dużo materiału i filozoficznej powieści. Co do znaczenia terminu „call” – jest to sygnał telefonu po obejrzeniu filmu. Generalnie, telefony – przedmioty, które zostały obdarzone szczególnym mistycyzmu w powieści Kodzi Sudzuki. Ring – które wyglądają na wewnątrz studni, a zło pierścień, ogarniając wszystkich swoich ofiar, i kręgi na wodzie, bez którego nie będzie robić żadnych japoński horror.