499 Shares 3340 views

zespół Stevensa-Johnsona

zespół Stevensa-Johnsona – bardzo ciężka choroba skóry, rumień wysiękowy złośliwy typ, w którym silne zaczerwienienie na skórze pojawia. W tym samym czasie na śluzowych i skóry istnieją duże pęcherze. Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej zapobiega zamknąć usta, jeść, pić. Silny ból powoduje zwiększone wydzielanie śliny, trudności w oddychaniu.


Zapalenie, pojawianie się pęcherzy na błonach śluzowych układu moczowo-płciowego zakłóca naturalnego pochodzenia. Oddawanie moczu i akty seksualne są bardzo bolesne.

W większości przypadków, zespół Stevensa-Johnsona powstaje w odpowiedzi na reakcję alergiczną na antybiotyki lub leków do leczenia infekcji bakteryjnych. przedstawiciele medyczni są skłonni uwierzyć, że skłonność do tej choroby jest dziedziczona.

Przyczyną pogorszenia może być, zdaniem naukowców, od szeregu czynników.

W większości przypadków, zespół Stevensa-Johnsona powstaje w odpowiedzi na reakcję alergiczną na antybiotyki lub leków do leczenia infekcji bakteryjnych. Reakcja może powodować środki epilepsji, sulfonamidy, niesteroidowe środki przeciwbólowe. Wiele leków, szczególnie pochodzenia syntetycznego, także wpływają na pojawianie się objawów charakteryzujących zespół Stevenson Johnson.

choroby zakaźne (grypa, HIV, opryszczka, zapalenie wątroby) mogą również wywołać złośliwy postać rumień. Grzyby, Mycoplasma, bakterie uwięzione w organizmie, może wywołać reakcje alergiczne

Wreszcie, objawy są często rejestrowane w obecności raka.

Częściej niż inny zespół Stevensa-Johnsona przejawia się u mężczyzn od dwudziestu do czterdziestu lat, mimo że choroba została wykryta u kobiet, dzieci w wieku do sześciu miesięcy.

Ponieważ choroba dotyczy błyskawicznych typu alergie, rozwija się bardzo szybko. Rozpoczyna się z ciężką złe samopoczucie, pojawienie się nieznośny ból w stawach, mięśniach, gwałtowny wzrost temperatury.

Po upływie kilku godzin (co najmniej – dni) skóra pokryta srebrne filmy, głębokie pęknięcia, zakrzepów.

W tej chwili nie ma pęcherze na ustach i oczach. Jeśli początkowo reakcja alergiczna na oczach jest zredukowana do ich silnego zaczerwienienia, potem mogą pojawić się owrzodzenia, pęcherzyki ropą. Zapalnym rogówki, tylnego fragmentu oka.

zespół Stevensa-Johnsona może mieć wpływ na genitalia, powodując zapalenie pęcherza moczowego lub cewki moczowej.

Dla rozpoznania wymaga pełną morfologię krwi. Zwykle w obecności choroby wykazuje wysoki poziom leukocytów, erytrocyty szybkiego osiadania.

Oprócz ogólnej analizy konieczne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie leki, substancje, jedzenie zachorował.

Leczenie zazwyczaj obejmuje podawanie dożylne zespół transfuzji produktów osocza krwi, oczyszczanie ciała nagromadzonych toksyn wprowadzenie hormonów. Aby zapobiec rozwojowi infekcji owrzodzeń, przepisaną zestaw leków przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych, antyseptyczne rozwiązań.

Jest bardzo ważne, aby przestrzegać sztywnej diety przepisanej przez lekarza, pić dużo płynów.

Statystycznie ustalono, że w odpowiednim czasie leczenia do leczenia specjalistycznego kończy się całkiem dobrze, choć czasochłonne. Leczenie trwa zwykle 3-4 miesięcy.

Jeżeli chory zaczął się leczenia w pierwszych dniach choroby, zespół Stevensa-Johnsona mogą być śmiertelne. 10% pacjentów umiera z powodu opóźnień leczenie.

Czasem po leczeniu, zwłaszcza jeśli choroba miała miejsce w ciężkiej postaci, skóra może pozostać blizny lub plamy. Możliwe jest występowanie powikłań w postaci zapalenia jelita grubego, zaburzenia oddechowe, zaburzenia układu moczowo-płciowego, ślepoty.

Choroba jest całkowicie wyklucza siebie, ponieważ jest potencjalnie śmiertelne.