398 Shares 1270 views

Czy wiesz, że tam jest rzeka, która przecina równik dwukrotnie?

Jeden z największych naturalnych cieków wodnych na Ziemi znajduje się najgorętszym kontynencie , w bezpośrednim sąsiedztwie równoległymi do 0 ° C. Co to jest rzeka, która przecina równik dwukrotnie? Na jakim kontynencie jest ciek? Ten artykuł zawiera szczegółowe odpowiedzi na fascynujące zagadki geograficzne.


Na jakim kontynencie jest rzeka, która przecina równik dwukrotnie?

Zwykle liczona od szerokości geograficznej podobieństw 0 °. Jest to równik przecina wszystkie południki. Wyimaginowana linia na świecie i mapy jest warunkowa granica między północną i południową półkule. Równik przejście:

  • Afryka – w centralnej części kontynentu;
  • Ameryka Południowa – na północy;
  • Wiele dużych i małych wysp na Pacyfiku, Indyjskim i Atlantyckim oceanach.

Tysięcy strumieni w tych miejscach występują w pobliżu szerokości ziemia 0 °. Ale jest tylko jedna główna rzeka, która przecina równik dwukrotnie, – p. Kongo na kontynencie afrykańskim. Drugim co do wielkości i najgorętszy z kontynentów Ziemi w jej północnej części jest bardzo suchy. Centrum kontynencie znajduje się w strefie klimatu równikowego, gdzie opady wynoszą ponad 2000 mm / rok, ale również znacznego parowania.

Ogromny obszar w rejonie trwa Gilea – wilgotne lasy wiecznie zielone (dżungla). Afryki Subsaharyjskiej graniczące wody stosunkowo zimne Zatoki Gwinejskiej. Na północ od pasa lasu przechodzi stopniowo w rozległej sawanny. Od wschodu i zachodniej części dorzecza rzeki Kongo jest ograniczony przez góry, które służą jako punkt zwrotny.

Kongo – najbardziej obfitujące rzeka w Afryce

Największe naturalne drogi wodne Oceanu Atlantyckiego są podobieństwa i różnice. Na kontynencie typu Afryka deszczówki przeważa w diecie tych rzek. Rzeczywiście, początki są w regionach równikowych, gdzie dużo pada deszcz. Nil – najdłuższa droga wodna – rozpoczyna się w obszarach górskich w Afryce Wschodniej, płynie na północ i wpada do Morza Śródziemnego. Congo River dwukrotnie przekracza równik lub równolegle do 0 ° C. Łatwo jest zobaczyć, jeśli spojrzeć na mapę świata lub Afryki. Pierwszy cieku z obszaru w południowej półkuli jest skierowana na północ, biorąc ścieżkę licznymi dopływami. Rzeka o 2 ° na północ od równika obraca się w południowo-zachodniej. Kongo wraca na półkuli południowej i wpada do Zatoki Gwinejskiej. Jest to najbardziej pełne płynącej rzeki, która przecina równik dwukrotnie. Kongo pod względem spływania w światowym rankingu ustępując jedynie południowoamerykańskiego rzeki. Amazon. Na mapie Afryki często wskazują inną hydronim – Zairu. Historycznie rzecz biorąc, że rzeka ma dwa imiona.

Kongo Basin znajduje się w subequatorial i klimacie równikowym. Liczne dopływy rzeki odbywa się w północnej i południowej półkuli. Obszar na południe od równika do około 75% basenu, który stawia swoje piętno na reżim wód. Zatem wzrost poziomu obserwowanego od marca do października, kiedy większość deszczu są północne dopływy. Drugi szczyt w październiku i marcu, gdy warunki najbardziej wilgotne zaobserwować na południe od równika. Przepływ rzeki Kongo jest jednakowa przez cały rok. Do tego należy dodać obecność nawet znacznego kanał zstępujący, kaskady i wodospady ogniwo.

Głębokość Kongo

Znany amerykański edycja National Geographic daje analizę porównawczą rzek wysokiej wody na Ziemi. Pierwsza linia jest Amazon, przekraczając kontynent Ameryki Południowej z zachodu na wschód. Afrykańska rzeka, która przecina równik dwukrotnie głębokość jest lepszy od innych ekspertów zbadał dróg wodnych świata. Według National Geographic, głębokość Kongo w niektórych częściach kanału wynosi ponad 230 m. Jest to prawie dwa razy wyższy niż w Amazonii.

Geografowie wyjaśnić znaczną głębokość Konga i całą strukturę dnie doliny rzecznej. Największym ciekiem w Afryce Środkowej w drodze do Zatoki Gwinejskiej od tysiącleci ruszył przez wąwóz w pagórkowatym terenie. Teraz jest Południowi Gwinei wyżyny, gdzie kanał Kongo zwęża się do 300-500 m. Ale zwykły Afryki rzeka przelewa 10-15 km. Mocny strumień wody wpada do gardzieli i wypełnia go. przepływ rzeki w tej części osiąga znak Record – 42 tys m3 / sek ..

Badanie dorzecza Kongo

Portugalski kupiec i żeglarz Diogo Kahn zbadaliśmy zachodniego wybrzeża Afryki i zbiegu Konga w Zatoce Gwinejskiej, aw 1482 otworzył swoje początki w górach. Rzeka przecina równik dwukrotnie w Afryce Środkowej. Przez długi czas obszar ten był najmniej zrozumiałe na kontynencie, pełen „białych plam”.

Nieprzejezdna dżungli, wrzosowiska, brak dróg utrudnia pracę kartografów i innych naukowców. Jeden gileyu porównaniu z „zielonego piekła”, ponieważ w turystów leśnych ledwie znaleźć drogę z maczetami. Szalejącej dookoła i nie puścić winorośle rosną silne i liczne korzenie Stilted. Pod lesie baldachim ponury i wilgotny, ponieważ prawie każdy dzień deszczu i korony kilku warstw drzew i krzewów bliskiej światła. Zwierzęta wolą żyć i karmić na gałęziach, czasem spada.

Kluczowe funkcje rzece Kongo

Dowiedzieć się, co rzeka Afryki dwukrotnie przecina równik, możemy opisać bardziej szczegółowo. Długość kanału według różnych szacunków od 4.3-4.7 tys. Km. Bardziej dokładna odpowiedź zależy od tego, która z dopływów rzeki jest traktowane jako jego źródła. W ogóle basen osiągnie wartość imponująca – wynosi prawie 3.700.000 km 2. Większość wydawnictw geograficznych jako źródło połączeń rzecznych pochodzących Shaba na płaskowyżu, na zachód od miasta Kisangani.

Kongo na drodze do Oceanu Atlantyckiego otrzymuje liczne dopływy na lewo i prawo. Największe z nich: Mobangi, Ręce, Lulongo i inni. Znaczące różnice pomiędzy wysokością źródła i ujścia jesienią i zboczu rzeki w niektórych miejscach, że daje ogromny potencjał wodnych. Zbudowany kilka potężnych elektrowni wodnej dostarczanie energii kraje Afryki Środkowej. Dolna część rzeki jest szeroko stosowany do nawigacji, drewna stopowej. Rozwój Rybołówstwa, wydobywa się w wodach Nilu Kongo okoń, śledź słodkowodnych.