586 Shares 1956 views

„Stary kucharz” Paustovsky. Podsumowanie i analiza produktu

Nie jest tajemnicą, że prawdziwa sztuka może zdziałać cuda. To właśnie ta idea udowodni w swojej noweli „Stary COOK” Paustovsky. Krótka treść dzieła przenosi nas do końca XVIII wieku – w czasie, gdy żył i pracował austriacki kompozytor, znany na całym świecie – V. A. Motsart.


Na skraju śmierci

1786. Zniszczone, drewniany szałas w ogrodzie hrabiny Thun na obrzeżach Wiednia. Obok niej Booth, który osiąga wiek psa. Jego pan, jak wskazuje Konstantin Paustowski, stare kucharz hrabina zmarła. Został oślepiony przez ciepło pieców i przestrzeni ostatnich kilku lat był na właściciela treści. Wraz z jego szef żył osiemnaście córkę Marię. Głównym bogactwem dziewczynki był stary klawesyn, który wyróżniał się na tle nędznej sytuacji. Był wrażliwy na każdy dźwięk pochodzący z domu, do kuchni nazywany straży rozdzielczej.

Pragnienie, aby otworzyć duszę

Umyła jej umierającego ojca, i umieścić na nim czystą koszulę. W tym momencie mówi KG Paustovsky stary szef powiedział, że będzie musiał wyznać przed śmiercią. On nigdy nie lubił kapłanów, bo córka zapytała wyjść na zewnątrz i nazywają go pierwszą osobą, która przejdzie przez. Starzec chciał otworzyć duszę nieznajomego i był pewien, że umiera nikt nie zaprzeczy. Mary zawahała się, ale wybiegł na ulicę. Musieliśmy długo czekać. Wreszcie dostrzegła mężczyznę i dał mu prośbę ojca. Wysłuchał spokojnie jak na kobietę, a następnie udał się do domku.

spowiedź

Nieznajomy okazał się być dość cienkie i małe młody człowiek, ubrany prosto, ale elegancko. Usiadł obok łóżka i powiedział radośnie: „Mów! Może moc sztuki, do której służę, mogę złagodzić swoje cierpienie. " Od czasu wprowadzenia nowego bohatera w jego pracy K.Paustovsky. Stary kucharz, opowieść o epizodzie z życia, które jest następnie powiedział, że czuje się przez grzech. Kiedy moja żona poważnie zachorował, on ukradł złotą kochanką spodek i sprzedał go do zakupu niezbędnych lekarstw i żywności. Tylko nadal nie działa, a Marta zmarła. Sumienie nie pozwala człowiekowi spokoju tych wszystkich latach. Kiedy dowiedział się, że jeden ze sług, nie karany, młody człowiek powiedział, że incydent nie jest grzechem, ale wyczyn miłości. Potem chciał wiedzieć o ostatniej woli starca. Umieranie poprosił nieznajomego dbać o Maryi. Potem dodał, że jego sen nie jest możliwe, ponieważ chciałaby znowu być w bujnym ogrodzie i zobaczyć, moja żona, młody i zdrowy.

wskrzeszenie przeszłości

Młodzieniec nagle powiedział: „Dobrze!” Poszedł do klawesynu i zaczął grać – kontynuuje historię „starego Chef Paustovsky. Podsumowanie następnej scenie pokazuje, jak wszechmocny prawdziwą sztuką. Podczas spektaklu muzycznego obcego pracy była blada. Klawesynu po raz pierwszy od wielu lat śpiewa się na dobre. Muzyka wypełniła Lodge i ogród. Nawet pies wstał z budki i siedział cicho kręcąc uszy. A starzec nagle wstał i powiedział, że widzi młodą, śmiejąc Martę. W jego pamięci został wskrzeszony, że zimowy dzień w górach, kiedy po raz pierwszy spotkał.

Nieznajomy nadal grać. Jednocześnie namalował słowny obraz, w którym wspaniały wiosenny ogród wypełniony pierwszego koloru. „Widzę!” – Energicznie powiedział stary kucharz. Paustovsky (podsumowanie odcinka to potwierdza) udało się przekazać uczucie umiera, nic nie czekając na życie człowieka, nagle zetknięciem się z piękną muzyką i jej przeszłości.

ujawnił tajemnice

Zapytałem starca, aby otworzyć okno. On łapczywie oddech i powiedział, że widział wszystko tak, jakby naprawdę był z powrotem w młodości. Teraz chce wiedzieć tylko jedno – nazwisko osoby siedzącej na klawesynie. "Wolfgang Amadeus Mozart" – powiedział nieznajomy. Mary skłonił się nisko przed słynnego kompozytora. Kiedy się wyprostowała, stare kucharz był już martwy. I na zewnątrz szalała świcie, oświetlając ogród usiany mokrego śniegu. Tak kończy swoją pracę „Stary COOK” Paustovsky, podsumowanie, które zostały po prostu czytać.

skład historia

Praca przypomina spowiedzi i pozostawia czytelnikowi poczucie światła, jednak, jak innych tworów autora. Historia może być podzielona na dwie kontrastujące części: poczucie melancholii i smutku spowodowanego przez pierwszych liniach pracy, stopniowo zastąpiona przez pewność, że na świecie ludzie nadal szczera dobroć i chęć bezinteresownej pomocy bliźniemu. Zobaczmy, w jaki sposób ten K.Paustovsky.

„Old Chef” (gatunek – historia): techniki artystyczne

Produkt zaczyna się poważną sytuacją: portierni, gdzie zmarł starca – „starych” ławkach w domu – „lame”, naczynia pokryte pęknięć. Ponadto, oddział w ogrodzie – „zgniłe” i brama – „zardzewiały”. Dochodzi do tego ciemne niebo, deszcz i zimno advance „czarna noc”. Losy niewidomego właściciela podzielił się swoim psem, który nie mógł szczekać i posłusznie czekał na końcu.

Młody człowiek wydawał się być doprowadzone do światła Lodge: jego czarny płaszcz z guzikami kryształowych odbija blask świec. Był wesoły i chłopiec potrząsnął głową. Kiedy muzyka zaczęła, ciemna noc (jak niebo) dla starca odwróciła pierwszy w błękicie, a następnie do niebieskiego. Ogród w jego umyśle był pełen białych kwiatów. I deszcz na ulicy ustąpił ze śniegiem, który błyszczał w ostatnim wątku na gałęziach drzew. Zatem przeciwieństwo staje się podstawowym środkiem wyrazu, pomaga zrozumieć stanowisko autora: prawdziwa sztuka może malować całego światła promieniującego i ożywić życie.

Oprócz kolorów, ważne miejsce w historii „Old Chef„Paustovsky (Recenzje czytelników powiedzieć, że jest to w pewnym stopniu utwór muzyczny) przypisuje zvukopisi. Już w ekspozycji, słyszymy chrzęst gałęzi powalonych przez wiatr, spokojny pies narzekania, drżenie, starczy hum klawesyn. Te nieprzyjemne dźwięki zostały zastąpione przez melodii, który śpiewa obcy ulicą.

Wreszcie Lodge był wylewny „fast dzwonka”, a następnie głośno zaczął wydawać prawdziwą muzykę, opublikowane przez klawesynie. Była tak wspaniały, że spowodował pies opuścić chatkę, a starzec znowu poczuć zdrowy i widząc. Nie pozostaje obojętny na melodii brzmiały i Mary: nagle wizualizować pachnący ogród z kwitnących jabłoni. Był tak potężny siła tej fascynującej dziedzinie.

obraz kompozytor

Człowiek od początku robi dobre wrażenie. On jest mile widziany, a bez wątpienia Maryja odpowiada na żądanie. Jego gra na klawesynie wypełnia spokój i szczęście w ostatnich chwilach życia starca. W rzeczywistości, w oczach czytelnika decyduje tajemnicą głęboka umiera pod wpływem boskiej muzyki czuje to więcej niż przebaczenie, jego sumienie wreszcie się uspokaja.

Geniusz kompozytora budzi w ludziach ich najlepsze cechy, daje szczęśliwych chwil i, jeśli to konieczne, aby wykonać sakrament transformacji duszy w innym świecie. Nie jest tajemnicą, że muzyka może wpływać na osoby emocjonalnie, gdy trudno jest znaleźć odpowiednie słowa. To jest jego przewaga nad innymi formami sztuki, które udało się podkreślić w swoim dziele Paustovsky. „Stary kucharz” (potwierdza to analiza) – historia jak mrzonka, przez boskiego wpływem dźwięków pochodzących od klawesynu, zwrócił się do umierającego starca w rzeczywistości.

Nawiasem mówiąc, sam Mozart żył krótki (zaledwie 35 lat), ale radosne i produktywne życie. Pisał muzykę (ponad 600), po wieki zachwyci naszych uszu. Szostakowicz i nazwał go „muzyka młodzież zawsze młody wiosna, niosąc radość wiosennej odnowy duchowej i harmonii.”

Problemy sumieniu i prawdziwej historii miłosnej

Aby sprostać wielkiego kompozytora i stare kucharz doprowadziło pragnienie ostatni przyznać jedyny grzech, który popełnił w swoim życiu. Ta kradzież złota spodek na kochanki. Przez wiele lat, ona jest nawiedzony przez Johann Meier. Poza tym chciał przeprosić córki, która nigdy nie nauczył się brać cudze. Dręczony przez fakt, że złoto nie pomaga leczyć Martę, co oznacza, że kradzież była daremna.

Aby złagodzić niebezpieczeństwie krystalicznie uczciwego człowieka, zawsze przyzwyczajony żyć w dobrych stosunkach z własnym sumieniem, autor wysyła swoje spotkanie z Mozartem. Kompozytor był w stanie nie tylko słuchać starego człowieka, ale przez ustaleniu szczegółów tego, co się stało, aby uczciwą decyzję. Meyer nie jest winny, że chciał uratować od śmierci bliskiej osoby. Więc to nie jest kradzież, ale „wyczyn miłości”, który jest w stanie nie wszyscy. Niemniej historia bohatera uczy czytelnika, aby zwrócić większą uwagę na ich działania, tak aby później nie trzeba odpowiedzieć na własnym sumieniem.

Zamiast epilogu

„Old Chef” – nie jest jedynym K.Paustovsky praca, w której starał się pokazać, jak muzyka może wpływać na uczucia człowieka. Ten sam przedmiot, na przykład, jest poświęcona historii „Kosz z szyszek jodły” innego wielkiego kompozytora – Grieg. Tak, i pisarz, podobnie jak jego wspaniałych bohaterów, zachęca czytelnika do docenić dobre relacje między ludźmi, uczy nas, aby zobaczyć i zrozumieć piękno wokół siebie, aby żyć dla innych.