582 Shares 7214 views

Gwint metryczny – metody zakresu i stosowania

Jednym z najbardziej powszechne w przemyśle iw domu jest gwint metryczny. Jest on stosowany w większości mocowań. Że ma profil w postaci równobocznego trójkąta, wszystkie wielkości mierzone są w milimetrach.

Gwint metryczny – główne wymiary

Wspomniany gwint oznaczony literą „M” i cyframi, co wskazuje średnicę pręta. Tak więc, oznaczenie M8 wskazuje, że produkt poddaje się gwintem metrycznym, a średnica pręta wynosi 8 mm.

. Innym wskaźnikiem tego wątku jest to krok, który jest wyznaczony po pierwszym rysunku i znaku „x” Główne etapy nie są zwykle napisane, ponieważ są one podstawowym krokiem sama – odległość pomiędzy wierzchołkami gwintu że rasplozhen obok. Wykwalifikowani rzemieślnicy ustalania krok na oku, a istnieją specjalne szablony, zwane manometr gwint.

Jeśli śruba ma gwint metryczny i trzeba określić jej krok, a nie rezbomerom pod ręką, można to zrobić za pomocą dowolnego urządzenia pomiarowego, takich jak suwmiarki, ale jest to możliwe za pomocą linii ślusarz. W tym celu, odległość ta jest mierzona przez kilka zwojów, a następnie dzieli się przez ilość otrzymanego numeru.

Określenie skoku gwintu konieczna do przeprowadzenia różnych zadań, na przykład, dla właściwego wyboru narzędzia do gwintowania lub wiertarka jest. Ponieważ podczas stosowania w gwint przedłużenia pręta metalu nastąpi, ma nieco mniejszą średnicę niż wał pożądanej wielkości gwintu.

Są chwile, kiedy trzeba wykonać otwór gwintowany i nie ma potrzeby leksykony. mogą być obsługiwane za pomocą prostych obliczeń matematycznych z tym problemem. Na przykład, wymagane jest, aby wywiercić otwór pod gwint średnicy 14 mm. Okazało się, że skok gwintu 1 mm, a następnie 14 – 1 = 13. Oznacza to, że średnica tego otworu, co będzie krojone gwintem metrycznym, powinny być 13mm.

Metryczny gwint stożkowy, która ma zbieżność 1:16 jest powszechnie stosowany do połączeń stożkowych i może być także połączony stożkowy gwint zewnętrzny w gwint wewnętrzny cylindryczny.

Metryczny gwint cięcia można wykonać na kilka sposobów, na przykład, realizowanych na tokarce lub wiertła prasie, na specjalnych maszynach do gwintowania, a także mogą być wykonywane ręcznie. Podczas ręcznego gwintowania tłocznika kołek jest wykorzystywany do gwintowania zawór jest stosowany.

W tym ostatnim przypadku, krany w kilku rozmiarach. Pierwsza i druga liczba jest przeprowadzane przed cięcia, oraz trzeci nadania ostatecznego kształtu i wielkości. Może być stosowana tylko w dwóch rozmiarach – wykańczanie i zgrubna kranu. Są one wykonane z trwałych, stali o wysokiej zawartości węgla.

Siłowniki mogą być okrągłe lub przesuwne, są one nazywane pryzmatyczny. W przypadku korzystania z okrągłych matryc wstępnie zaciśnięty w pokrętle, a następnie poddaje się nacinania gwintu zewnętrznego.

Gwintowania wewnętrznego

Najpierw należy przygotować otwór. Dla lepszej obróbki nawiercić nieznacznie większą średnicę niż wewnętrzna średnica następnym wątkiem. Jeśli się otwór, który jest równy średnicy wewnętrznej gwint, a następnie, gdy jest on usuwany cięcia cząstki metalowe będą silny nacisk na zęby z kranu i będzie przegrzaniem. Spowoduje to niskiej jakości nici z poszarpanymi grzbietami, a może złamać narzędzia.

Podczas nacinania gwintu zewnętrznego za pomocą płyt problemy wydają się pojawić. Od samego początku, trzeba dostroić się do obrabianego przedmiotu i narzędzia, a następnie uzyskać wysokiej jakości nici.