875 Shares 1650 views

Biopsja kosmówki: charakter i cechy badania

Biopsja kosmówki – badanie, które pozwala na wykrycie chorób wrodzonych i dziedzicznych we wczesnym okresie ciąży. Po pobraniu próbki kosmówki, która następnie tworzy się łożysko.

Należy zauważyć, że wszelkie manipulacje z owocu sama nie jest prowadzone, biopsja kosmówki więc jest uważany za wystarczająco bezpieczne. Po zabiegu ryzyka spontanicznej aborcji tylko 2%. Badanie to daje dokładne wyniki, ale jest to bolesne i mogące powodować nagłe złe samopoczucie w ciąży, więc jest przeprowadzana wyłącznie na zeznaniach. W tym przypadku, spędził sporo czasu, a wyniki są gotowe w ciągu 3-4 dni.

Istnieją 2 główne rodzaje manipulacji:

• Biopsja kosmków kosmówki pochwy – odbywa się między 8 a 12 tygodniem ciąży. Pod kontrolą USG przez pochwę specjalnego narzędzia włożonego do macicy, który jest umieszczony między endometrium i kosmówki (on jest powłoką z owoców). Z tej manipulacji kosmki Chorion są cięte na lub absorbowane. Ponadto, są one przedmiotem badań laboratoryjnych. Procedura ta jest całkowicie bezbolesny.

• biopsja kosmówki brzucha – wykonywane między 9 a 11 tygodniem ciąży. Czasami to manipulacja może być stosowany w drugim i trzecim trymestrze ciąży, gdyż pozwala szybko uzyskać wyniki, zwłaszcza gdy mało płynu owodniowego, więc amniopunktsiya niemożliwe. W celu przeprowadzenia manipulacji pacjent leży na plecach. Lekarz za pomocą ultrasonografu określa położenie łożyska, macicy ściany i znajdzie bezpieczne miejsce przebicie przyszłość. Aby zebrać niezbędne materiały jedna igła wykonuje nakłucie brzucha i macicy ściany, z drugiej – próbka komórek jest brana do dalszych badań. Należy zauważyć, że przebicie musi leczyć miejscowym znieczuleniu przy wysokich właściwościach przeciwbólowych.

biopsja kosmówki jest najczęściej przepisywany ciąży którzy mają zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z zaburzeniami genetycznymi, choć każda kobieta, w razie potrzeby, można podjąć badania w czasie ciąży.

Jakie choroby mogą być wykryte przy użyciu tej techniki diagnostycznej? Jest to przede wszystkim zespół Downa, trisomia chromosomu 13 i 18, zespół Turnera, mukowiscydozy i anemii sierpowatej, a zespół Klinefeltera. Ponadto, pobieranie próbek kosmków kosmówki wykrywa około 100 nieprawidłowości chromosomalnych i genetycznych.

Warto zwrócić uwagę na ważną zaletę tej diagnozy – może on być stosowany znacznie wcześniej niż amniopunkcja (już po 10 tygodniach ciąży). Ponadto, wyniki można uzyskać dość szybko – w większości przypadków w pierwszym tygodniu po teście.

Muszę powiedzieć, że biopsja kosmówki mogą również ujawnić łożyskową mozaicyzmu, gdzie niektóre komórki mają normalną chromosomalne dopełniacza, podczas gdy inne zostały utworzone z pewnych anomalii.

Po badaniu, może pojawić się plamienie i skurcze bóle brzucha. Także można wydzielić z pochwy płynu owodniowego (w niewielkich ilościach). Kiedy widzisz jakieś nietypowe objawy powinny udać się do lekarza, który jest w ciąży.