365 Shares 2149 views

Jak i gdzie powstaje mocz pierwotny: mechanizmy w zdrowiu i chorobie

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie robi herkulesowe zadanie nasze ciała na co dzień, aby upewnić się, że metabolizm? Jak i gdzie tworzą moczu pierwotnego i wtórnego, jakie są mechanizmy regulacji tych złożonych procesów, co dzieje się z ciałem, gdy ich naruszenia? Rozważmy te pytania w tym artykule w sposób bardziej szczegółowy.

wprowadzenie

Metabolizm – jedynym źródłem energii i substratów odżywczych dla wszystkich organizmów żywych, w tym ludzi. A głównym nośnikiem jest ich krew. Jednak w procesie przemiany materii powstają niezbędne dla nas, ale także niepotrzebne, niechciane lub nawet toksyczne metabolity nie tylko być zwolniony z powrotem do środowiska. Ścieżki w tym 4: powietrza wydechowego z wydzieliny skóry przez jelitach i nerkach. Oto najnowszy mechanizm i patrzymy bardziej szczegółowo, ponieważ wpływa na znaczną część prawidłowego metabolizmu w organizmie, a zatem jej świadczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Jaka jest wartość nerek w organizmie?

Nerki, jak wiadomo, OK – to sparowany narząd znajdujący się w okolicy lędźwiowej zaotrzewnowej osoby. Jest to ciało jest odpowiedzialny za przydzielenie wszystkich toksyn i metabolitów organizmu, które są we krwi i nie wpaść w żółci i równowagi elektrolitowej. Ponadto, syntezy pewnych hormonów, i stanowi jeden z podstawowych mechanizmów regulujących ciśnienie krwi – układ renina-angiotensyna-aldosteron, który ze względu na szczególne komórek aparatu przykłębuszkowego doprowadzające tętniczkach nerkowych się ciałka są bardzo wrażliwe na ten parametr. Miąższ tego narządu składa milionów nefronów kapilarnej kłębuszków którym tworzenie pierwotnej moczu kanalików i – jego stężenia przed wtórnym.

Na którym opiera się wszystko?

Ten proces wieloetapowy i opiera się na koncepcji gradientu, to znaczy różnica pomiędzy wartościami. Zatem, spadek ciśnienia pomiędzy doprowadzających i odprowadzających tętniczek reguluje ilość moczu, a zatem wartości o objętości krążącej krwi i ciśnienie krwi. Gradient stężenia jonów i przepuszczalności dla ich cylindryczną ścianą zapewnia równowagę elektrolitową w organizmie. Tak więc, nerka – ważny narząd, a także jedyna poprawna odpowiedź na pytanie: „Jak i gdzie tworzą podstawową mocz” Jeśli mówimy bardziej o strukturze nefronu, to zidentyfikowano dwie główne części: ciałko nerkowe (kapilary kłębuszki + zewnętrzna kapsułka Bowman -Shumlyanskogo) oraz kanalik (malejąco – bliższym krętym linia pętli Henlego, rosnąco – dystalnych i prosty). Jak i gdzie głównym mocz powstaje w tym złożonym systemie? Po prostu, jeśli spojrzeć.

Jak to działa?

Tak więc, wszystkie procesy odbywają się w strukturach nefronu kolejnych mechanizmów. W rzeczywistości podstawową mocz – jest ciekły otrzymać przez odsączenie elementów komórek krwi, i zdarza się cząstkom nerek. Ze względu na fakt, że średnica doprowadzających tętniczek Nephron dwukrotnej średnicy krwi eferentnego jest pompowana pod wysokim ciśnieniem do wnętrza kapsułki Bowmana-Shymlanskaya i pod wpływem takiej samej siły wchodzi kłębuszki kapilary. W tej komórce elementy i cząsteczki nie przechodzą grubych ścianach naczyń barierową, a więc są z kapsułki z powrotem przez tętniczek eferentnego. Oto w jaki sposób i gdzie powstaje mocz pierwotny. Proces ten powtarza się w sposób ciągły, co sekundę, ponieważ w celu utrzymania żywotności naszych organów i tkanek w krew przepływa w sposób ciągły, przechodząc również przez nerki.

kilka więcej

Tak więc, w tym dniu korpus przechodzi się do 1700 litrów krwi, który jest utworzony z moczu pierwotnego (150-170 litrów), to jest 1 litrem każdej z dziesięciu. Wystarczające jest ciecz musi zostać wyjęta z ciała, ponieważ każda osoba dni zużywa około 2-3 litrów wody, około połowy litra plus dodatkowe formowane w procesach metabolicznych. I w moczu pierwotnego otrzymanego przez proste odsączenie krwi przez membrany, jest praktycznie w osoczu, ale bez dużych cząsteczek. Ale w przeciwieństwie do końcowego złożonego moczu pierwotnego również wiele jonów i glukozę, ponieważ mogą łatwo przenikać przez ściany naczyń krwionośnych. Ponadto, przepuszczając go przez system kanalików występuje reabsorpcji wody, elektrolitów i, co najważniejsze, glukoza. Dlatego, gdy wykryje w analizie białka i cukru w moczu lekarz musi podejrzewać patologiczny stan organizmu.

choroba

Nerki są wystawione na działanie wielu czynników zakaźnych, własnych przeciwciał, jak również pasożyty. Zatem choroba ogromne jest zapalenie kłębuszków nerkowych, uderzenia, głównie nefronów, które tworzą podstawową moczu. Dalszy proces zapalny przechodzi do cewek, a zatem moczu i stwierdzono duże ilości białka i elektrolitów.

Najczęstszą nieprawidłowością jest odmiedniczkowe zapalenie nerek – zapalenie nerek miednicy systemu o charakterze zakaźnym, czyli wydziały nerkowe, które już prowadzi moczu do moczowodu. Miąższu przy występowaniu tylko nieznacznie, tak że białko znajduje się w niewielkich ilościach, jednak bakterie i krwinki białe – istotne. Ponadto inny charakter występuje zapalenie nerek ogólnoustrojową ciała patologii (amyloidozą), choroby układu sercowo-naczyniowe (miażdżycę tętnic, nadciśnienie tętnicze, zakrzepica) i zaburzeń metabolicznych. Istnieje również wrodzone wady układu moczowego. Zatem, nerki są bardzo wrażliwe na zmiany patologiczne, a ze względu na ich istotną rolę w organizmie jest wysoki, o ich zdrowie należy dbać o jego młodości.