688 Shares 4407 views

Radeon HD 8670M. Karta graficzna Radeon HD 8670M

Wielu kupujących uważa, że zwrócenie uwagi na dyskretną kartę wideo jest konieczne tylko przy zakupie lub uaktualnieniu komputera osobistego. Jednak cechy charakterystyczne karty graficznej zainstalowanej w urządzeniu przenośnym są w jakiś sposób pomijane. Problem polega na tym, że producent reklamuje laptopy w montażu, a nie jego części osobno, więc użytkownik nawet nie myśli o tym, który akcelerator grafiki jest zainstalowany w technologii mobilnej. Ale na próżno, ponieważ nikt nie uniemożliwia potencjalnemu nabywcy podnoszenia laptopa przy przyzwoitej karcie gier wideo.


W tym artykule jest dyskretna karta wideo dla notebooka Radeon HD 8670M. Czytelnik ma możliwość zapoznania się z charakterystyką karty graficznej, a także zapoznania się z opiniami użytkowników korzystających z mobilnego urządzenia do gier.

Pozycjonowanie układu scalonego

Lepiej zacząć od faktu, że akcelerator grafiki dla laptopa jest zupełnie inny niż dyskretne karty wideo, które wielu użytkowników widzi na sklepowych oknach. Produkt jest bardziej podobny do procesora, zarówno o wyglądzie, jak i wielkości. Ponadto, chip jest elementem niemożliwym do zdejmowania i niezawodnie wtopiony do płyty głównej.

Radeon HD 8670M znajduje się w segmencie budżetowym, chociaż wielu użytkowników twierdzi, że adapter wideo jest w stanie wejść w walkę o mistrzostwo z żetonami początkowej klasy gier, jeśli jest wcześniej rozproszony. Ale jak pokazuje praktyka, producent wie, gdzie umieścić układ, ponieważ właściciel komputera przenośnego, w przeciwieństwie do właścicieli komputera osobistego, nie jest w stanie poprawić chłodzenia modułów kryształu i pamięci, instalując wydajniejszy chłodzik.

Podstawowe cechy charakterystyczne

Ale konfiguracja mobilnego produktu prawie nie różni się od możliwości pełnoprawnej karty wideo Radeon HD 8670M. Charakterystyka wydajności zależy bezpośrednio od technologii, magistrali danych i częstotliwości pracy rdzenia graficznego i modułów pamięci. Układ zbudowany jest na architekturze Marsa i ma częstotliwość 775 MHz. W trybie Boost karta graficzna może przyspieszyć do 825 MHz.

Słaby link w systemie to pamięć, która działa przy użyciu technologii DDR3 przy użyciu 64-bitowej magistrali. Częstotliwość działania pamięci wideo wynosi 1000 MHz. Karta wideo jest dyskretna i wykorzystuje własne moduły pamięci o pojemności 2 GB.

Zastosowane technologie

Kluczem do sukcesu wprowadzania wielu nowoczesnych gier jest wspieranie instrukcji DirectX 11.1. Jest oczywiste, że stare chipy pamięci i nowoczesne technologie są słabo kompatybilne, ale w minimalnych ustawieniach użytkownik nadal będzie mógł nie tylko uruchomić, ale także grać w swojej ulubionej zabawce. Zgodnie z wydajnością chipa Radeon HD 8670M opinie właścicieli są dość przewidywalne – praca z aplikacjami wymagającymi dużej ilości zasobów wymaga mocy procesora i dużej ilości pamięci RAM.

Jedyne, czego nie musisz się martwić o wysoką wydajność to użytkownicy, których praca dotyczy przetwarzania multimediów. Faktem jest, że akcelerator grafiki na poziomie sprzętu może kodować wideo. Radeon HD 8670M obsługuje wszystkie istniejące kodeki, a karta graficzna do przetwarzania treści nie korzysta z procesora.

Ciekawa symbioza

Wielu potencjalnych nabywców udało się zwrócić uwagę na fakt, że producent w opisie urządzenia wskazuje na dwie karty graficzne zamiast jednego. Nie ma tu żadnych literówek, tylko laptopy często używają zintegrowanego adaptera i dyskretnego akceleratora wideo. Ten pakiet może działać pojedynczo lub razem w trybie CrossFire.

W swoich opiniach wielu właścicieli zauważa interesującą symbiozę – AMD Radeon HD 7620G + 8670M. To rozwiązanie zwiększa wydajność urządzeń przenośnych o 30-50%. Tak, wskaźnik jest mały, ale różnica w grach wykorzystujących zasoby jest nadal zauważalna. Są też nieudane pakiety adapterów wideo, na przykład Intel HD Graphics 4400 + 8670M. Nie ma tu żadnego pytania o tryb CrossFire, dlatego można zapomnieć o wysokiej wydajności. Cechą takiego systemu jest zwiększenie oszczędności energii w stanie bezczynności, ponieważ produkt Intel jest mniej wymagający niż zintegrowany chip AMD.

Najbliższy konkurent mobilności

Aby ułatwić nawigację między produktami Radeon a potencjalnym nabywcom, zauważymy, że analogowy produkt firmy Nvidia jest bardzo interesujący, co może pokazać podobne wyniki w testowaniu. Porównaj z kartą Radeon HD 8670M i dyskretną kartą graficzną Geforce 840M. Tak, to legendarny chip zainstalowany w notebookach Macbook Air. Użytkownicy mogą łatwo analizować i identyfikować, z którymi aplikacjami i grami laptop zbudowany na podstawie akceleratora graficznego 8670M.

Jedyne porównanie produktu AMD z chipem Nvidia odbywa się przy użyciu podstawowych cech charakterystycznych. Faktem jest, że kontroler Geforce dzieli się doskonale zarówno na rdzeń graficzny, jak i na moduły pamięci. To nie może pochwalić się Radeon HD 8670M, którego charakterystyka jest ograniczona na poziomie sprzętu. Dlatego nie należy się dziwić, że niektóre wyniki testów są dostępne w mediach.

Wydajność w grach

Jest oczywiste, że wiele potencjalnych nabywców jest mniej interesujących niż lista gier, które mogą obsługiwać dyskretna karta graficzna. Zgodnie z akceleratorem graficznym Radeon HD 8670M opinie są rozczarowujące. W kontekście gier, które współpracują z instrukcjami DirectX 11.1, warto zauważyć, że uruchomienie Battlefield 4, Metro Last Light lub BioShock Infinite jest całkiem realne. Jeśli chodzi o FPS, istnieje wiele skarg od użytkowników tutaj. W minimalnych ustawieniach osiągnięcie ponad 20-25 klatek na sekundę jest nierealistyczne nawet z procesorem Inrel Core i7. Tam, gdzie podkręcanie rdzenia graficznego byłoby bardzo użyteczne.

Podsumowując

Niedrogi, ale dość wydajny akcelerator graficzny Radeon HD 8670M będzie ciekawy dla wielu użytkowników, którzy chcą mieć zabawę z dala od komputera osobistego, ale liczyć na pełną wymianę stacji roboczej domowej nie jest tego warta. Dla fanów gier wymagających dużej ilości zasobów, budżetowa karta graficzna przyniesie tylko frustrację. Ale w przypadku profesjonalnej pracy związanej z przetwarzaniem grafiki lub wideo, laptop jest wyposażony w adapter wideo Radeon HD 8670M.