671 Shares 3938 views

Imago – co to jest? Dorosłych (ostateczne) etap indywidualnego rozwoju owadów i niektórych stawonogów

Owady w całym swoim życiu doświadczyła głębokiej restrukturyzacji zewnętrznych i wewnętrznych struktur ciała. Innymi słowy, metamorfoza właściwe dla wszystkich zwierząt. To po prostu trzeba im charakterystyczny i bardzo specyficzne cechy. Post-embrionalny rozwój owada przechodzi zwykle trzy kolejne etapy: jaja, larwy, Imago. U wielu gatunków, istnieje dodatkowy krok: triungulin, pupa i tak dalej.


W zależności od tego, ile przechodzi owad stadia rozwojowe, może być przypisane do jednego z dwóch głównych grup: częściowego lub całkowitego nawrócenia. Tak więc, proces przemiany należy uznać za jeden z głównych kryteriów klasyfikacji.

Z artykułu dowiesz się ważne cechy etapów rozwoju owadów z pełnego i niepełnego metamorfozy z nadprzeobrażenie.

Imago – co to jest?

Słowo „imago” jest pochodzenia łacińskiego i jest dosłownie przetłumaczyć jako „okazji”. Zoologii termin oznacza dorosłych (końcowe), stadium rozwoju zwierząt ze złożonym cyklu życia (owady i stawonogów). Faza została zakończona. Dzięki adwentowy zwierząt ma zdolność do reprodukcji i, co do zasady, do przesiedlenia. Imago nie podlega wylinka. W tym etapie wzrostu owadów i stawonogów zakończone.

W zależności od rodzaju metamorfozy jest charakterystyczne dla każdego gatunku, stadium imago może rozpocząć się w różny sposób.

Rozwój z niepełną metamorfozy

Dla niekompletnych charakterystyki wejściowej z trzech etapów rozwoju owadów: jaja, larwy i dorosłe. Charakterystyczną cechą tego rodzaju metamorfozy jest podobieństwo wyglądu z dorosłymi larw, jak ten ostatni, mają gębowego, oczy złożone wyrażane przez szczątkowe skrzydła. Co więcej, nie jest często podobny styl życia. Larwy owadów z niepełnej przemiany nazywane są nimfy.

Ten typ przemiany występuje w Orthoptera, Tarakanov, damselflies.

Opracowanie kompletnej metamorfozie

Przy pełnej przemiany owadów i stawonogów są od 4 do 5 etapów rozwoju: jajo, larwa, poczwarka i dorosłych. Czasami jest to możliwe do określenia stanu zaawansowania prepupal. Larwa w tym przypadku dorosłych buty prawie nie wydaje się, aby to zrozumieć, wystarczy przypomnieć, gąsienice motyli. Jest pozbawiony złożonej struktury oka i podstaw zewnętrznych skrzydeł i zazwyczaj ma inny typ aparatu gębowego.

Po prawdziwy larwa kończy swój rozwój, zatrzymuje moc staje się nieruchomy i zamienia się w poczwarki. Następnie wylęga się ono od imago. Prawdziwa larwy powszechnie dzieli się na trzy grupy: (. Biegaczowatych, chrząszcze nurkowanie i inne) gusenitseobraznye, wyrostek (chrząszcze, Diptera, etc.) kampodeovidnye.

Ten typ metamorfozy jest charakterystyczna dla wszystkich Lepidoptera (motyle), Coleoptera, Diptera.

Rozwój z nadprzeobrażenie

Najtrudniejsza droga rozwoju owadów jest nadprzeobrażenie. Jest to charakterystyczne dla niektórych chrząszczy (telefon-biegunowe chrząszczy, Meloidae, itd.), Lacewing, brzęczenie muchy, a liczba błonkoskrzydłe.

Kiedy nadprzeobrażenie stadium larwalne rozwoju owadów odbywa się w kilku etapach. Struktura i sposób życia larw różnych grup wiekowych istnieją silne różnice. W pierwszym etapie, nie jedzą, ale aktywnie poruszać i rozstrzygać. Stadium larwy zwykle mieszka w danym środowisku. Ona nie tylko karmione, ale również rośnie. Czasami, aby przejść z jednej postaci w inną substancję wymagają zmiany w organizmie. W tych przypadkach, larwa staje się stały, i zatrzymuje się zasilanie. Tak zwany „lozhnokukolka”. Następnie, tak jak, na przykład, chrząszcze z rodziny Meloidae przekształcany jest w rzeczywistym lalki, która rozwija się z imago chrząszczy.

Charakterystyka struktury imago

Jak wspomniano wyżej, końcowe stadium rozwoju owadów i niektórych stawonogów jest imago. Co to jest łatwe do zrozumienia przez odniesienie do oryginalnego języka. termin ten jest przetłumaczony w niektórych źródłach jako „prawdziwej twarzy” i rzeczywiście jest. Przez całe życie pozostał praktycznie bez zmian na tym etapie dorosłych, oni przestali proces rozwoju. Molting jest nieobecny w większości gatunków. Ale każda reguła ma wyjątki. Tak więc, mniejsze jednostki (Thysanura skoczogonki i in.), Nawet w etapie naskórka dorosłych okresowo wyzerowane.

Główne różnice w stosunku do dorosłych owadów nieletnich są następujące. Są opracowane skrzydła i genitalia, anteny składa się z określonej liczby segmentów jest uformowana pewna gębowego typu (często innym niż larwy). Imago maksymalnie dostosowane do środowiska, co znajduje odzwierciedlenie w adaptacyjny mechanizm i wiele cech strukturalnych: funkcje układu oddechowego, kształt ciała, rozwój zmysłów, dodatkowe mechanizmy bezpieczeństwa, itp ..

Dla większości stawonogów, owady – tej fazy jest szczyt rozwoju. Wyjątkiem są tylko kilka kleszczy. Mają wszystko dzieje się dokładnie odwrotnie. gatunków pasożytniczych ruchu wewnątrz jamy ciała i tkanek gospodarza tracą morfologiczne cechy charakterystyczne dla dorosłych. Proces ten nazywany jest dezimaginizatsiya.

przebarwienia związane z wiekiem

Vyluplyayas z poczwarki, a tym samym przejściu ostatniego linienia w stadium larwalnym, owad opuszcza Shell. Często oryginalny kolor jest jaśniejszy tonu (nie białe i jaśniejsze). Przez pewien czas (od kilku godzin do 2-3 tygodni) nagromadzonych substancji pigmentu i utlenionej, kontaktując z powietrzem atmosferycznym, przy czym naskórek ciemnieje.

Niektóre rodzaje, na przykład motyli imago (rzędu Lepidoptera) pojawia się „swoje” kwiatach.

Zmiana koloru może być ze względu na pewne zmiany w organizmie. Tak więc, szarańcza pustyni początkowo ma żółto-zielony kolor. W sezonie lęgowym występuje nagromadzenie w organizmie enzymów płciowych iw rezultacie uzyskał różowe okładki odcień (na zdjęciu powyżej).

Żywotność imago

Czas ostatecznego etapu rozwoju może się znacznie różnić w zależności od gatunku. Najkrótsze motyle Bagworm życie ćma z rodziny, ograniczone do zaledwie kilku minut. dorosłych, którzy nie gatunki Stage trwa dłużej niż 2-3 dni (w tym jętki, Chironomidae) nie zmniejszyły paszy i gębowego.

Wątroba można nazwać owadów społecznych, takich jak mrówki i termity. Ich macica i królowa żyć do 20 i 50 lat, odpowiednio. Zobacz cykady Magicicada septendecim charakteryzuje cyklu 17-letnim, który jest również dość dużo jak na standardy owadów.

Występuje naturalnie i dość paradoksalne przypadki. Na przykład, znany wszystkim chrząszcza stag (na zdjęciu powyżej) w stadium dorosłym spędza tylko kilka tygodni, a potem umierają, podczas gdy jego larwa żyje do pięciu lat.

Dość często, siedlisko, a zajmowane przez larw i dorosłych tego samego gatunku różnią się w niszy ekologicznej. Na przykład komary. Larwa ma zwykły pokarm dla drapieżnika (planktonu) oraz życiu bakterii w wodzie. Imago – owady latające. Kobiety żywią się krwią zwierząt kręgowych i mężczyzn – sok i wydzielin roślin.

Główną funkcją stopnia imago

Tak więc końcowy etap życia owadów jest scena dla dorosłych, co to jest, już nauczyłem powyżej. Zrozumieć istotę determinacji, aby dowiedzieć się główne cechy struktury, to łatwo się domyślić, że główną funkcją tej fazie. Dorosłości całkowicie wszystkie organizmy mnożenie przeprowadzenia konserwacji liczby gatunków. Jeżeli liczba składających jaja owadów wśród kobiet przewyższa liczbę mężczyzn, są płodne. Na przykład, królowa pszczół w stanie odłożyć na sezon do 1500 jaj.

Dorosły etap jest ważny pod względem typów rozliczeniowych. Proces ten ułatwiony jest przez obecność u dorosłych opracowane skrzydła i kończyn.

Dotyka ogólnym znaczeniu biologicznym wyobrażeniowej etapie, należy zauważyć, że imago – jest to rodzaj manifestacji procesów ewolucyjnych związanych z rozwojem stawonogów lądowych i ich późniejszego wzmocnienia na okupowanych nisz ekologicznych.