191 Shares 4915 views

Poeta Julian Tuwim: biografia i kreatywność

Jako dziecko dowiedzieliśmy się z wesołymi wersetami Juliana Tuwim: Pro Panul Trulialinsky, Ciotka Valya i okulary, alfabet, który spadł z piecu, głupiego Yanek, o warzywa, które przynosi jej gospodyni z bazaru. Miłe i zabawne wiersze wierszy Tuvima pozostają w naszej pamięci przez długi czas. Dobrym do tych wierszy jest cudowny poeta Samuel Marshak.


Niektóre dzieci i ich rodzice nawet nie przypuszczały, że ukochane wiersze poezji zostały napisane nie przez Marshak, ale przez kogoś innego. W Rosji niewiele osób wie o Tuwimu, spróbujmy wypełnić tę lukę.

Julian Tuwim: biografia, kreatywność

Jego życie było pełne sprzeczności. Wielu ludzi uważa, że Julian Tuwim jest poetką dla dzieci. Niestety, bardzo niewiele osób wie, co napisał dla dorosłych, zrobił wiele tłumaczeń. To właśnie on wprowadził Polskę do rosyjskiej literatury klasycznej. Otóż po Polakach Julian Tuwim otworzył poezję Aleksandra Puszkina, Borisa Pasternaka, Władimira Majakowskiego, Atanazego Feta, a nawet "Układ hosta Igor".

Jego datą urodzenia jest 18 września 1884 roku. Urodził się w polskim mieście Łodzi w rodzinie Żydów, ale zawsze uważał się za Polaka. Od urodzenia chłopiec usłyszał mowę polską, dziadek pracował w polskim magazynie, matka zaśpiewała pieśni i czytała poezję po polsku. Rodzina żyła źle, a nie bardzo polubownie, ale chłopak był szczęśliwy, jak możesz być szczęśliwy i beztroski tylko w dzieciństwie.

W szkole Julian lubił przedmioty humanitarne, ale nauki ścisłe były podejmowane z wielką trudnością, zwłaszcza z matematyki, z tego powodu, Tuwim pozostał nawet w drugim roku w klasie szóstej. Po ukończeniu studiów wstąpił na Uniwersytet Warszawski, najpierw do działu prawa, a następnie przeniósł się na filologię, ale nie skończył. Poetycka działalność interferowała i ciągle oddalała się od szkoły przez cały czas.

Na początku drugiej wojny światowej był już żonaty, jego dzieci nie były w rodzinie, ale para przywołała adoptowaną córkę. Aby uratować życie zmuszeni byli uciec z Polski. Siedem długich lat spędzonych na emigracji. W tym czasie tylko kraje nie odwiedziły: Rumunii, Francji, Brazylii, Włoch, Ameryki. Wrócili do Polski zaledwie rok po zakończeniu wojny. Julian Tuwim przetrwał w tych trudnych latach dzięki tekstom i jego niewyczerpanym dowcjom. Biografia tego człowieka zawierała wiele żałoby i cierpienia, ale mimo to zawsze był optymistą i zarażał ich wokół.

Ulubione zajęcia

Bardzo lubił chemię, lubił przeprowadzać różne eksperymenty. Jeden z tych eksperymentów niemal skończył się tragedią, wybuchł domowy laboratorium. Następnie Julian postanowił wybrać hobby mniej wybuchowe i zaczął zbierać stemple i motyle.

Ale jego ulubiona okupacja pracowała ze słowami. Lubił rymować, wymyślać nowe kombinacje. Mógł pisać wiersze w formule matematyki i wyciąg z historycznego tekstu. Pomimo faktu, że Tuvim lubił rymować słowa, nie od razu pisał poezję. To wymagało podniecenia, wstrząsu. Stało się tak, gdy Julian poznał poezję Leopolda Staffe'a. Jego wiersze zdumiewały wyobraźnię chłopca, podniecały jego duszę i miał ochotę pisać poezję.

Poeta Julian Tuwim

Pierwsza publikacja miała miejsce w czasopiśmie eksperymentalnym, przetłumaczył dwa wiersze Staffa na język esperanto. Będzie zajmował się tłumaczami przez całe życie. Za dwa lata napisze swój pierwszy wiersz "Żądanie".

Ulubionymi poetami, którzy zawsze chcieli być równi z Tuwim, byli: Arthur Rambo, Kochanowski, Słowacki, Alexander Pushkin, Alexander Blok, później Vladimir Mayakovsky. Z pisarzy prozy, Tuvim lubił powieści Mikołaja Gogola, szczególnie cykl w Petersburgu.

Przez jakiś czas autor napisał na scenie: vaudevilles, humoresques, ale nadal zdobyła się poezja. Tuwim żył w dobie wstrząsów społecznych: Rewolucji Październikowej w Rosji, pierwszej wojnie światowej, drugiej wojnie światowej, okupacji Polski, więc wiersze miały charakter polityczny. Nie mógł się trzymać z dala od tego, co się działo, a wszystkie jego myśli, jego oburzenie na to, co się działo, znalazły się w wierszu. Jego przyjaciele go nie zrozumieli, ale jego wrogowie nienawidzili go, ale poeta nie mógł zrobić inaczej. Kiedyś, po zapoznaniu się z prawdą, Tuwim nie wyłączyłby się z tego.

Najbardziej ulubionym gatunkiem był satyra, bardzo lubił pisać epigramy, afororia. Szorstkie linie zmusiły czytelników do śmierci ze śmiechu i kupiły jakieś publikacje, w których można było drukować tylko Julian Tuwim. Pod koniec swego życia prawie przestał pisać poezję i te, które napisał, składał się do szuflady, wielu Polaków mogło czytać po jego śmierci. Wersety Tuwima wypełniają filozoficzne znaczenie i są zmuszane przeniknąć do samej istoty rzeczy, o których pisze.

Zasady życia poety

1. Nigdy nie oceniaj osoby według narodowości, ale tylko tak: inteligentny, głupi, przebiegły, prosty, nikczemny lub uprzejmy.

2. Nigdy nie odsuwaj się od problemów publicznych. Polityka nie może być zawodem, jeśli człowiek ma sumienie, nie może z tym odstąpić.

3. Przenieś wszystkie trudności humdrum z humorem.

"Kwiaty Polski"

Jego największe dzieło, Julian Tuwim, zaczęło pisać na emigracji. "Kwiaty Polski" – ten wiersz jest dla Polaków, tak znaczący jak dla rosyjskiego "Eugene Onegin" Puszkina i dla angielskiego "Don Juana" Byrona. Encyklopedia polskiego życia została wezwana przez jej krytyków. Napisał prawie dziewięć tysięcy wierszy, ale, niestety, ta praca nie miała czasu na ukończenie Tuwima.

Polski poeta Yaroslav Ivashkevich nazwał Tuvima czarownikiem, który dzwoni bukiety kwiatów. I o samym wierszu powiedział, że można go słuchać i czytać bez końca, ciesząc się delikatną melodią linii.

Ilya Ehrenburg i Tuvim

Julian bardzo kochał Rosję, kulturę rosyjską, zawsze żałował, że nie spędził lat w tym kraju jego wymuszonej emigracji.

W 1922 roku poznał rosyjskiego pisarza Ilyę Ehrenburg. Oni łatwo znaleźli wspólny język, byli bardzo interesujący, aby komunikować, jednak spotkali się rzadko. Ehrenburg mówił o Tuwimu jako wspaniałym mistrzem o czystej duszy i powiedział, że "bardzo niewiele osób kochałem tak czule i przeszywająco …"

Honorowe uznanie

Wszystko, bo to zdumiewająca, utalentowana osoba podjęła się geniuszu. Dzieła satiryczne, wiersze dla dzieci, dziennikarstwo, błyskotliwe tłumaczenia – niż tylko nie angażował się przez całe życie Julian Tuwim. Poezja … Mimo to, ona była najważniejszą sprawą całego swojego przeznaczenia, poświęcił całe życie, tak krótkie, ale tak jasne.

W domu talent Taliby był bardzo ceniony. Został pośmiertnie odznaczony Orderem Renesansu Polski. Jest wspomniany i czczony wiele lat po śmierci, 2013 w ojczyźnie Tuwima został uznany za rok jego pamięci.

Świeże, jak łyk wody ze źródła, pełne humoru życia, wiersze Juliana Tuwima trafiają w złoty skarbiec poezji dla dzieci. Na nich wzrosną więcej niż jedno pokolenie, a dzisiejsze dzieci będą czytać wiersze tego niezwykłego poety dla swoich dzieci.