332 Shares 1516 views

Sadzonki Ziemniaki odmianowe

Obecnie istnieje wiele różnych odmian ziemniaków z różnych okresach dojrzewania: bardzo wcześnie, na początku, w połowie sezonu, późno. Każda odmiana ma swoje własne cechy rośnie, zalet i charakterystycznych cech. Jednak w celu zachowania unikalnych właściwości korzeni i uzyskać dobry plon, trzeba wysokiej jakości materiału rozmnożeniowego.


Wytwarzanie nasion

To zaczyna się jesienią, kiedy zbiorze bulw ziemniaka. Ważne jest, aby zadbać o to, zbieranych części zostały oczyszczone z zanieczyszczeń mechanicznych oraz zabrudzeń, a bulwy matki zostały całkowicie usunięte. Materiał sadzenia muszą być wolne od uszkodzeń fizycznych i zdeformowanych obszarów, należy również wybrać bulwy o wielkości – zbyt mała lub zbyt duża, nie nadają się do sadzenia.

Niektóre gospodarstwa uprawiające cięcia dużych bulw ziemniaka na kilka części, aby produkować więcej nasion. Jednak dla kultury wysokiej wydajności, nie może być zalecana metoda. ryzyko zakażenia jest zbyt wielka kultura bakterii, grzybów i chorób wirusowych. następnie prowadzi ono do znacznych strat wydajności – do 80%.

Chemiczna obróbka przeciw szkodnikom

Uprawy materiału do sadzenia ziemniaków będą nieskuteczne bez specjalnych środków do obróbki chemicznej. Bulwy nie dają wielkie żniwo, jeżeli są one dotknięte chorobami i szkodnikami. Najbardziej popularne leki oparte na tiabendazol i imidazolu.

Materiał do sadzenia najbardziej podatne na choroby odmian dalszej obróbce przed sadzeniem środki przeciwgrzybicze. Szczególna uwaga wymaga ochrony sadzeniaków od chorób wirusowych. Szeroko praktykowane trawienie kłęby insektycydy, które zaczynają chronić młode rośliny już podczas kiełkowania. Trawienie jest także skuteczny przeciwko stonkę ziemniaczaną i mszyce wszechobecnych Colorado.

preparaty biologiczne

Materiał sadzenia ziemniaków w środku kiełkować w około 20-40 dni po umieszczeniu w glebie. Na szybkość kiełkowania, a zatem czas żniwa ma wpływ zarówno stopniem przynależności (wczesne odmiany vyspevayut szybciej), a działanie na bulwach są specjalnie wykonane Biologics. Są one wykorzystywane w celu skrócenia okresu wegetacji od dwóch do czterech tygodni.

Zasada trening biofeedback jest bulwy zmuszony obudzić z ich snu i tworzyć zdrowe kiełki. Głównymi celami biologicznymi sadzonek wytwarzania są:

  • uzyskaniu optymalnej liczby bakterii;
  • przyspieszenia kiełkowania roślin;
  • Zapewnianie wcześniejszych zbiorów z większymi bulw;
  • zmniejsza ryzyko ataku szkodników i chorób wirusowych.

zmuszając bulwy

Procedura ta jest często narażony nasiona i sadzonki. Destylacja pozwala „obudzić”, tworząc bulwy i zdrowych pędów. Całkowity czas trwania procesu, w odpowiedniej temperaturze 8-10 ° C, wynosi od jednego do trzech tygodni. Procedura nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu i może być realizowany przy minimalnych kosztach, nawet w przypadku bulw masowych. Destylacja jest stosowany we wszystkich liniach komercyjnych upraw ziemniaka.

Pierwsza opcja – na trzy tygodnie przed planowanym sadzonek objęte rozproszonym świetle. Lepiej budować regały z szufladami, w celu zapewnienia równomiernego dostępu światła i wentylacji. Przy niskich temperaturach zewnętrznych należy chronić przed mrozem bulwy, pokrywając je spunbond lub słoma.

Druga opcja – ograniczenie dostępu światła w ciągu dwóch tygodni przed sadzeniem. Umieszczenie na półkach podobnych do tego, jak to się robi w rozproszonym świetle, z tą tylko różnicą, że po złożeniu bulwy są pokryte grubą plandeką lub ciemnej folii. Po materiału sadzenia „budzenia” (na powierzchni ziemniaka wytworzone białe kropki), konieczne jest usunięcie z plandeką i wentylacji obszaru.

Trzecia opcja – stopniowy wzrost temperatury w pomieszczeniu, w którym jest przechowywany nasion magazynie. Takie destylacji rozpoczyna się trzy tygodnie przed sadzeniem, temperatura stopniowo wzrasta do 8 ° C Po osiągnięciu kiełków o długości 1-2 mm (5 mm) niezbędny do ograniczania dalszego wzrostu temperatury. Dalsze utrzymać temperaturę wewnętrzną do przechowywania standardowe.

Dodatkowa stymulacja wzrostu

W ciągu pierwszych dziesięciu dni od procesu należy zostawić materiału rozmnożeniowego, w temperaturze 8-12 ° C, w ciemności. Po ukazaniu 3-5 mm długości pędów powinien zacząć obejmują bulwy 8-12 godzin w ciągu dnia i w celu podwyższenia temperatury do 12-18 ° C, wilgotność względna powinna wynosić 80-90%. Źródłem światła może być użyty jako naturalny lub sztucznego światła lub światła jarzeniowego. Ten sposób przechowywania trzymać 20-25 dni.

Częstym błędem popełnianym przez producentów materiału do sadzenia ziemniaków – lądowanie z ciepłym pomieszczeniu od razu w otwartym terenie. Około tydzień przed sadzeniem bulwy należy schłodzić w 6-8 ° C, dzięki czemu unika się naprężeń termicznych po posadzeniu Cold Spring gleby. Dla bulw chłodzenia mogą być umieszczone w specjalnych pojemnikach lub paletach w przezroczystych plastikowych worków z otworami wentylacyjnymi.