109 Shares 8377 views

Koferdam – tama … Zastosowanie w stomatologii

Stomatologia – to skomplikowana procedura, która wymaga dużo uwagi i cierpliwości, a nie tylko od lekarza, ale także od pacjenta. Oczywiście, istnieje duża liczba materiałów, które są używane w celu ułatwienia wykonania niektórych operacji dentystycznych. Koferdam – jest to jeden z nich.

Co to jest produkt?

Tak więc, należy rozważyć, jaki rodzaj materiału, i co on posiada. Koferdam – specjalne elastyczne tkaniny, wytworzonej z lateksu, który stosowany jest do jamy ustnej izolacji z zębami, które będzie działać dentystę.

W celu ustalenia płytę należy umieścić na traktowanej metalowy klips korony. Jest on ściśle dobrane indywidualnie. Dziś ten materiał jest zawarte w standardowym wyposażeniu gabinetu dentystycznego według standardów międzynarodowych.

Jednak nie można powiedzieć, że koferdam jest obecny we wszystkich lekarzy. Niestety, można je znaleźć tylko w prywatnych pokojach. Podczas gdy międzynarodowe standardy wymagają jej obowiązkowego stosowania. Na przykład, procedury oczyszczające kanałowych generalnie nie może być wykonane bez stosowania takich tarcz.

Przydatne jakość produktu

Więc koferdam – specjalny materiał, który posiada następujące cechy:

 • Wstęga ma stosunkowo małą grubość i gęstość, która pozwala zrobić dziurę w dowolnym miejscu, bez żadnych trudności.
 • ścieranie materiał może być jeden lub większa liczba bitów, które wymagają przetwarzania.
 • Produkt jest łatwy w obsłudze i znacznie ułatwia pracę specjalisty. Jednocześnie leczenie jest znacznie zmniejszona.

Korzyści z dostosowaniem

Koferdam w stomatologii jest bardzo popularny, ponieważ ma następujące zalety:

 1. Zapewnia doskonałą izolację przed ujściem zębów, które wymagają leczenia. Oznacza to, że lekarz może osiągnąć prawie całkowitą sterylność wymaganą do wysokiej jakości czyszczenia kanałów, jak również do zapobiegania infekcji tkanek.
 2. Ze względu na to, że taka płyta lateks całkowicie izoluje zęba przed wilgocią, lekarz jest w stanie zapewnić lepszą przyczepność uszczelek lub innych materiałów, co zwiększa czas jego używania.
 3. Gdy kurtyna jest stały, pacjent nie będzie musiał wypluć ślinę. Mógł z łatwością połknąć, nie będzie czuć dyskomfortu podczas.
 4. Język zajmuje normalną pozycję całej procedury.
 5. Drogi oddechowe są chronione przed się najdrobniejsze cząstki tkanki zęba, korony odłamów kostnych.
 6. Dla lekarzy główną zaletą jest skrócenie czasu obróbki, eliminując potrzebę instalacji i usunąć wacików.
 7. Pacjent tłumione odruch wymiotny, ponieważ zmniejsza czułość powietrznej.
 8. Pełna ochrona tkanek miękkich w jamie ustnej.
 9. Pacjent może w każdej chwili powiedzieć lekarzowi, że czuje, że jeśli nie ma dyskomfortu.
 10. Błona śluzowa jamy ustnej jest praktycznie suche.
 11. Zmniejsza obciążenie stawów i mięśni żuchwy, pacjent nie odczuwa zmęczenie lub inne dolegliwości.

Jakie są wady materiału mają?

Chociaż standardowe wyposażenie gabinetu dentystycznego wymaga obecności i wykorzystania podszewce lateksowej, jak również wszystkie swoje zalety, ma też pewne wady:

 • Rzadko reakcji alergicznej.
 • Bardzo wysokie wymagania dotyczące wykonania badań radiologicznych.
 • Możliwe szkody dla brodawki międzyzębowej.

Jednak, gdy prawo korzystania z materialnych takich wad można łatwo wyeliminować. Ponadto, wiele odmian okładzin, które są dozwolone w przypadku reakcji alergicznych użyć innego rodzaju materiału.

W przypadku gdy produkt jest używany?

Koferdam – ochrona bardzo wysokiej jakości, co jest potrzebne w takich przypadkach:

 • W trakcie leczenie kanałowe. Ważnym punktem jest w tym przypadku, aby zapobiec przedostawaniu się mikroorganizmów w leczonym obszarze. Ponadto, środki przeciwbakteryjne stosuje się do dezynfekcji powierzchni roboczej może także powodować podrażnienie błon śluzowych.
 • Aby wdrożyć konserwacji dzieł sztuki koron wykorzystujących substancje fotoutwardzalne.
 • Podczas instalowania uszczelki.

Oznacza to, że wkładka może być używana w prawie każdym rodzaju leczenia. Oczywiście, każda procedura wymaga własnego rodzaju grodzy.

Cechy i różnorodność materiału

Należy zauważyć, że nie tylko lateksu, ale ciecz koferdam, główną zaletą, która jest taka, że to masa utwardza się w ciągu 20 sekund. Jest w stanie przeniknąć nawet w przestrzeniach międzyzębowych. Jednak w tym przypadku pozostają niezabezpieczone śluzówki i język. Oznacza to, że stosuje się płynny koferdam powinien tylko microabrasion zabiegi, wybielanie zębów, lepsze uszczelnienie luk po nakładanie płytę lateksową.

Dodatkowo, produkt można sklasyfikować według różnych kryteriów:

 1. W zależności od kształtu i wielkości lateksu rozciągnięta na specjalnej ramie i prefabrykowanych płyt lub walców. 15 см, а во втором – ширина полотна 15 см, а его длина – разная. W pierwszym przypadku wielkość produktu to: 15 x 15 cm, a w drugim – szerokości wstęgi 15 cm, a jej długość – jest inny.
 2. O grubości: grube (0,34-0,39 mm) i cienka (0.13-0.18 mm) lateksu. To wszystko zależy od prac wykonywanych przez lekarza. Na przykład, gruba warstwa służy do zębów przednich i cienkie – dla przywrócenia trzonowych i przedtrzonowych. średnia grubość materiału mogą być stosowane w leczeniu wszelkich koron.
 3. Kolor. Istnieje kilka rozwiązań: szary, brązowy, beżowy, zielony, niebieski i różowy. Jasnobeżowy lateks używane w kanale korzeniowym procleaning, ponieważ nie jest bardzo gruby i wystarczająco przejrzyste do dentysty może ocenić stopień uszkodzenia zęba. Niebieski i zielony materiał stosowany podczas przywrócenia korony, w której jest ważne dla dobrych uszczelnienia przyczepności do powierzchni poddawanej obróbce. Ciemny beż i szary materiał umożliwia również uzyskanie dobrego kontrastu.

Jak można zauważyć, reprezentowana produkt jest zróżnicowana, więc istnieje duże możliwości dentysta wybrać żądaną pad, w zależności od procedury wyprodukowane.

Jak prawidłowo używać produktu?

Nakładka dam uważany jest prosta procedura. Jednakże, aby jej własna dentysta nie może. Aby to zrobić, potrzebuje asystenta. Gdy to ustawienie jest wykonane zasłony w ciągu zaledwie kilku minut.

Ponadto, istnieją pewne subtelności stosowania produktu:

 • Sproszkowany strona filmowa skierowana do lekarza. Jednak gładką powierzchnię w kontakcie z błon jamy ustnej. Tylko w ten sposób zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych u pacjenta. Ponadto takie Układanie sprzyja dobrej przyczepności między palce zgarniakowe oraz powierzchni gumowej zapory.
 • Stomatolog wybiera sposób, w jaki zostanie zastosowany materiał. Na przykład, jeśli chcesz przywrócić zęby trzonowe, lepiej jest używać techniki „skrzydłami”.

Przed użyciem tego produktu w ich codziennej pracy, lekarz musi dowiedzieć się, jak rozwiązać go w ustach. Oznacza to, że musimy trochę umiejętności.

Jak zapobiegać występowaniu objawów niepożądanych?

Lateksowa – syntetyczny materiał, który nie zawsze jest dobrze tolerowany przez organizm. W niektórych przypadkach może powodować reakcję alergiczną. Czasem negatywne konsekwencje nie jest z gumy i talk, który jest usiana przechowywania.

Ostatnio producenci brane pod uwagę potrzeby profesjonalistów i zostały produkujących materiał bez proszku. Tj lateks wielokrotnie obróbce cieczy. Poza tym, teraz można kupić nowoczesne materiały stomatologiczne oparte na silikonie.

Ich jedyną wadą jest to, że mają trochę mniej elastyczny niż lateks. Jednak reszta silikonu nie jest gorsza.

W pewnych przypadkach, nie mogą być stosowane?

Grodzy w stomatologii – bardzo przydatna rzecz, ale to nie zawsze ma zastosowanie. Istnieją przypadki, w których jego stosowanie nie ma sensu:

 • Podczas odbudowy korony, mostki, które są stałymi, a po wsporników montażowych.
 • Jeśli pacjent ma specjalną budowę anatomiczną szczęki, co uniemożliwia zastosowanie na warstwę lateksu.
 • Z niewielką ilością prac remontowych.
 • Leczenie próchnicy poddziąsłowych.

W zasadzie, koferdam jest to bardzo wygodna opcja, która ułatwia tylko pracę stomatologa i życia pacjenta. W związku z tym, że jest pytanie, czy jest tam lekarz takiego materiału. Bądź zdrowy!