878 Shares 2885 views

Co można jeść z zapaleniem trzustki: Przepisy. Co można jeść z zapaleniem trzustki i pęcherzyka żółciowego

Wszelkie choroby powinny być traktowane w sposób terminowy. Ale to jest tak samo ważne w prawidłowym trybie życia i żywienia więcej nie ranić siebie. W tym artykule będziemy mówić o tym, co można jeść w zapaleniu trzustki.


Kilka słów o chorobie

Tak, zapalenie trzustki – zapalenie występuje w trzustce. Krótko mówiąc, te enzymy, które powinny wchodzić do dwunastnicy, pozostać na miejscu i zaczynają niszczyć samą tkankę trzustki. W tym przypadku, istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w tej chorobie toksyn, które jednocześnie wyróżniać, może dostać się do krwi i jest bardzo dużo złego do ważnych narządów, takich jak serce, nerki, wątroba. Należy stwierdzić, że choroba może występować w postaci przewlekłej i ostrej. Jednak z tych wszystkich niuansów pacjenta należy obserwować pewną dietę. Jest bardzo ważne, aby wiedzieć, co żywności można jeść bez obawy o zdrowie, do których muszą być traktowane ostrożny, a które w ogóle należy całkowicie wykluczyć z diety.

Przyczyny choroby

Ważne jest również, aby powiedzieć, i jakie są czynniki, które mogą spowodować pojawienie się i rozwój tej choroby. Tak, przede wszystkim niezdrowe diety:

 1. Spożywanie tłustych i pikantnych potraw.
 2. Przejadanie się.
 3. Zastosowanie sztucznej żywności i alkoholu.

Wśród innych przyczyn, lekarze są następujące:

 1. Stres i stres nerwowy.
 2. Leki hormonalne.
 3. Zakażenie.
 4. uraz jamy brzusznej.
 5. Obecność robaków lub epidemii robaka.
 6. Zatykanie przewodów trzustkowych.
 7. Zapalenie może się rozwijać na tle innych chorób przewodu pokarmowego. Na przykład, marskość wątroby, kamicy żółciowej lub wrzodów żołądka.

Na tej podstawie można wyciągnąć prosty wniosek, że nawet po prostu zła dieta może prowadzić do pojawienia się tego dość niebezpieczne choroby.

Zasady przyjmowania pokarmu

Przede wszystkim nie chcę o tym mówić, że można zjeść w zapaleniu trzustki, ale jak dostosować swoją dietę.

 1. Posiłki dziennie powinna być mniejsza niż 5.
 2. Odżywianie powinno być ułamkiem. Co 3 godziny powinny być spożywane w małych porcjach.
 3. Aby nie podrażniać ściany żołądka, wszystkie spożywane produkty powinny być w formie przetarty.
 4. Wystarczy jeść gorące posiłki.
 5. Wszystkie posiłki powinny być gotowane na parze lub gotowane.
 6. Pacjent musi zwiększenie spożycia białka.
 7. Konieczne jest znaczące zmniejszenie spożycia produktów tłuszczowych i produktów zawierających węglowodany.
 8. Konsumpcji należy całkowicie wykluczyć pokarmy, które mają działanie sokogonnym.
 9. Musimy być przygotowani na to, że konieczne jest, aby zorganizować dni głodówki (zwłaszcza w momentach zaostrzenia).

Jest to szczególnie ważne, aby przestrzegać tych wskazówek dla osób cierpiących na przewlekłą postać choroby.

chleb

Więc, co można jeść w zapaleniu trzustki, ale z tego co jest lepiej zrezygnować? Co o wypieki?

 1. W tej choroby zaleca się jeść chleb pszenny wypiek wczoraj wyłącznie (lub nawet wcześniej). Można czasami odprężyć się nesdobnoe ciasteczek.
 2. Całkowicie wyeliminować, gdy jest to konieczne do wszystkich odmian świeżego chleba i chleba żytniego. pacjent będzie musiał zapomnieć o bułki, ciasta i torty z ciasta francuskiego.

ryba

Rozumiemy również, że można jeść z zapaleniem trzustki. Teraz kilka słów Chcę wam powiedzieć o ryby.

 1. Pacjentom zaleca się spożywać niskotłuszczowe odmian ryb. Potrawy z ryb musi być albo gotowane lub gotowane na parze.
 2. Jednocześnie należy wykluczyć całkowicie słone, smażone ryby, a także puszki i kawior.

Chude ryby (0,2-3% tłuszczu) – to plamiaka, okoń, dorsz, ling, mintaj, leszcze, flądry, etc.

Ryby średnia zawartość tłuszczu (3 – 9% tłuszczu) – morski leszczyk, łosoś, keta, karp.

Tłuste ryby (ponad 9%) – to węgorz, sardeli, makreli, śledzi.

mięso

Jednak możliwe jest, aby jeść na zapalenie trzustki i pęcherzyka żółciowego? Tak więc, naczynia również składać się z mięsa.

 1. Osoby cierpiące z powodu tej choroby zaleca się spożywać chude mięso. To może być wołowina, królik, indyka lub kurczaka (ptak ma obowiązek zwolnić ze skóry).
 2. Całkowicie wykluczyć z diety jest konieczne mięsa tłuszczowe jagnięcina, wieprzowina, drób, podrobów. Należy również unikać smażonych potraw, konserwy, wędzone żywności.

Idealna opcja: gotować na parze lub gotowane mięso. Można także ciasta, pierogi, soufflés, befstroganow, etc.

zboża

Uzupełnić poniższą listę, które można jeść na zapalenie trzustki i pęcherzyka żółciowego, a które są najlepiej unikać tych chorób. Tak, zdecydowanie powinniśmy zwrócić uwagę na zbożach:

 1. Najlepiej jest przygotować pół lepką owsiankę z następujących zbóż: owsa, kaszę, ryż, gryka. Można też jeść gotowane kluski.
 2. Uniknąć konieczności rośliny strączkowe, proso i kaszy jęczmiennej.

Potrawy Cooka tych produktów może być woda lub mleko, rozcieńczonego w połowie wodą. To również może być różne zapiekanek i puddingów.

produkty mleczarskie

Szczególną uwagę należy zwrócić na produkty mleczarskie do ludzi, którzy cierpią z powodu zapalenia trzustki. Zatem tylko twarogu o niskiej zawartości tłuszczu może być spożywany w czystej postaci. Pełne mleko, śmietana, śmietana – konieczne jest, aby o nim zapomnieć. Można dokonać posiłków opartych na mleku. Rozwiązane różne desery i zapiekanek.

warzywa

Jeśli pacjent ma przewlekłe zapalenie trzustki, możliwe jest, aby jeść warzywa?

 1. Udziela się zgody na: ziemniaki, cukinia, marchew, kalafior.
 2. Odmówić chcą z szczaw, szpinak, cebula, czosnek, kapusta, rzodkiewka, rzodkiew i rzepa.

W tym przypadku powinny być warzywa gotowane na parze, gotowane lub duszone.

Owoce i słodycze

Co możemy powiedzieć o słodkich owoców i innych smakołyków? Tak więc, przy wyborze owoce muszą dać pierwszeństwo ich odmian niekwasowych. Na przykład, arbuz może jeść podczas zapalenia trzustki. Jeśli chcesz zjeść jabłko, powinno być pieczone tylko (i odmiany non-kwaśne). Bezpiecznie można jeść banany na zapalenie trzustki, ale z cytrusów powinny być całkowicie opuszczony. Nie ma problemu, można gotować własne różne galaretki owocowe, mus, galaretka.

napoje

Co może pić dla ludzi, którzy cierpią z powodu tej choroby? Tak więc konieczne jest, aby dać pierwszeństwo slabozavarennogo herbaty lub bulionu z bioder. Ostrożnie należy odnieść się do kompot domowej. Całkowicie konieczne jest wyeliminowanie sok, mocnej herbaty i kawy. I, oczywiście, w żadnym wypadku nie może pić napojów gazowanych.

Inne produkty spożywcze

Co jeszcze nie należy zapominać, aby powiedzieć ludziom, że cierpią z powodu zapalenia trzustki? Tak więc, szczególną uwagę należy zwrócić na następujących pokarmów:

 1. Jaj. Białko można jeść tylko czysty omlet parowa. Inne dania wolno spożywać nie więcej niż polzheltka. W innych przypadkach jaja powinny być całkowicie opuszczony.
 2. Tłuszcze. Bezpiecznie można jeść rafinowany olej słonecznikowy i masło. Konieczne, aby całkowicie zrezygnować z tłuszczów i posiłków przygotowanych dla nich zwierząt. Absolutnie nie można jeść w danej choroby tkanki tłuszczowej.
 3. Sosy i przyprawy. Dozwolone tylko pół-słodkie owoce sos. Wszystkie pozostałe sosy i przyprawy należy wykluczyć z diety.

tabu

Z tego, co produkty dla osób z rozpoznaniem „zapalenie trzustki” powinny całkowicie zrezygnować?

 1. Napoje alkoholowe i bezalkoholowe napoje.
 2. Fast food: hamburgery, shawarma, hot dogi.
 3. Chipsy, krakersy, i tak dalej.
 4. Ostre przyprawy, przyprawy, sosy.
 5. Pikle i marynaty.
 6. Kiełbas i wędzonek.
 7. Lody.

Musisz być gotowy?

Jeżeli dana osoba ma ostre zapalenie trzustki, które mogą być spożywane w tym samym czasie? Nic nie szkodzi. Ie w ciągu pierwszych kilku dni od zaostrzenia choroby trzeba głodować. W tym czasie, tylko wolno pić tylko czystą wodę mineralną bez bioder gazu lub bulionu. Należy to zrobić małymi łykami. Jednak pitnej dziennie może wynosić nie więcej niż 1 litr płynu. Ponadto, tryb zasilania mogą być następujące:

 1. 4-6 dni. Można pić niesłodzone słabą herbatę z grzanką. Można również przygotować lekki postrzępiony zupa gryczana kasza lub ryż, gotowane w mleku.
 2. W szóstym dniu, możesz dodać do swojej diety niskotłuszczowej serem, trochę czerstwego białego chleba. Również stopniowo wprowadzać masło, które można dodać do puree z warzyw (bez korzystania z kapustą!).
 3. Dopiero po tygodniu takiej ścisłej diecie , można rozpocząć wpisywanie w diecie mięsa i ryb odmian o niskiej zawartości tłuszczu.

recepty

Więc, co można jeść w zapaleniu trzustki? Receptury wszystkich potraw można zmieniać według własnych upodobań. Należy jednak pamiętać, że gotowanie potraw najlepiej na parze lub gotowane zrobić. To nie jest często można jeść gotowane na parze warzywa z mięsem. Jeśli chodzi o zupy, nie potrafią gotować mięsa, ryb lub bulion grzybowy. Całkowicie wykluczyć z diety jest konieczne barszcz, kapusta, buraki i Okroshka. I bez względu na to, jak trudno było całkowicie musiał porzucić smażonych potraw, jak również produkty zwane fast food.