441 Shares 7453 views

Urządzenie silnika ZMZ 406

Silnik ZMZ 406 jest swoistym połączeniem przejściowym między starym silnikiem gaźnika ZMZ 402 a udoskonaloną wersją wtryskiwacza modelu 405. Dziwne, że ta instalacja jest oznaczona większą niż jej następcą. Niedoświadczony kierowca będzie myślał, że ZMZ 406 został opracowany znacznie później niż 405 i jest bardziej produktywny. No cóż, spójrzmy na to, jak ten 406-ty silnik różni się.


Krótki opis

Ten silnik należy do serii 4-cylindrowych jednostek gaźnika benzyny. ZMZ 406 ma wbudowany układ cylindrów. Liczba wałków rozrządu w głowicy cylindra – 2. Kolejność cylindrów: 1-2-4-2. Objętość robocza silnika wynosi 2,3 litra, moc 130 KM.

Urządzenie

Na rysunku 2 widać, że silnik ZMZ 406 składa się z:

 1. Olej.
 2. Kolektor oleju.
 3. Pompa oleju.
 4. Pompa napędu pompy.
 5. Wał korbowy.
 6. Pręt łączący.
 7. Napędzany przekładnia napędu pompy olejowej.
 8. Pokrywy tego samego urządzenia.
 9. Koło napędowe napędu pompy olejowej.
 10. Tłoki.
 11. Uszczelki bloku cylindrów.
 12. Zawór wylotowy.
 13. Rura wlotowa z odbiornikiem.
 14. Głowica cylindra.
 15. Wałek rozrządu zaworu dolotowego.
 16. Popychacz hydrauliczny.
 17. Wałek rozrządu zaworu wylotowego.
 18. Osłony głowicy.
 19. Wskaźnik poziomu oleju.
 20. Kolektor wydechowy.
 21. Zawór wylotowy.
 22. Blok cylindrów.
 23. Wtyczki odprowadzające.

Uwaga: numeracja części silnika ZMZ 406 zbiega się z oznaczeniem urządzeń na rysunku nr 2.

Jeśli chodzi o rozwój, to urządzenie zostało zaprojektowane we współpracy z niemiecką firmą Mercedes, dzięki której inżynierowie zdołali wydłużyć okres serwisowania do 15 tys. I znacząco wydłużyć okres eksploatacji głównych części silnika. Jak pokazuje praktyka, ZMZ 406 może obsłużyć do 300-400 tysięcy kilometrów bez nudnienia bloków i wymiany grup cylindrów i tłoków. Ta wartość zależy jednak w dużym stopniu od stanu łańcucha. Jeśli dojdzie do nieprawidłowego działania, cały silnik nie powiedzie się. Stąd rozbieżność: w niektórych, silnik może obsługiwać 400 000 bez problemów, podczas gdy w innych przechodzi przez sto. Ale jednoznaczny udział niemieckich kolegów-górników pozytywnie wpłynął na niezawodność danej jednostki, mimo wszystko w porównaniu do 402-tego silnika, jego zasoby usług wzrosły niemal dwukrotnie.

Naprawa silnika ZMZ 406 jest bardzo poważna, ponieważ proces wytaczania elementów jest skomplikowany przez kolejne 16 zaworów. Dlatego, ze względu na skomplikowaną budowę, cena przeładunku tego silnika wynosi od 1 do 2 tysięcy dolarów. Jednocześnie jednak nie zapominaj, że 16 zaworów zapewnia doskonałą dynamikę samochodu i służy znacznie dłużej niż 402 m.

Podsumowując, chciałbym powiedzieć jedno: silnik Zavolzhsky 406 rzeczywiście przeszedł etap ewolucji i stał się przykładem wielu rosyjskich producentów samochodów. Jego zaskakująco duża żywotność i doskonałe właściwości energetyczne przyniosły bliżej teraźniejszości rośliny Gorky i Zavolzhsky. I nawet w porównaniu do amerykańskiego "Cummins", który jest uzupełniony ZMZ wszystkim "GAZEL" i "Wołgą", nie traci swojej popularności, a zapotrzebowanie na nią rośnie.