561 Shares 1440 views

Dlaczego komputer spowalnia, a co zrobić w tej sytuacji?

Większość hardcore użytkowników PC czasem napotyka na problem, gdy ich komputer zaczyna działać bardzo wolno, innymi słowy, spowalnia. A kto tego spodoba? Kto chce siedzieć godzinami przed monitorem, czekając na program ładujący? Odpowiedź jest oczywista: nikt jej nie lubi! Ale nie rozpaczaj. Jeśli jest jakiś problem, to jest jego rozwiązanie. W tym artykule postaramy się zrozumieć, dlaczego komputer spowalnia i co robić w takiej sytuacji.

Możliwe przyczyny:

  1. Przegrzanie. Jeśli komputer jest zakupiony nie tak dawno temu i nigdy go nie wyczyściłeś, być może jest to problem. Pył, który gromadzi się na wewnętrznych częściach jednostki systemowej lub laptopa, powoduje przegrzanie. Można to zrozumieć podczas uruchamiania wymagających programów, będą bardzo powolne w obsłudze, a procesor będzie działał dużo. Czasem system ochrony przed przegrzaniem może nawet działać i komputer zostanie wyłączony. Jest bardzo przydatny program AIDA, dzięki któremu można monitorować temperaturę procesora. A jeśli jest bez obciążenia, będzie więcej niż 50 stopni, oznacza to, że nadszedł czas na pomysł czyszczenia. Więc już wiesz, dlaczego potężny komputer spowalnia, teraz możesz przystąpić do rozwiązania problemu. W tej sytuacji należy odłączyć komputer od sieci, zdejmij pokrywę boczną jednostki systemowej i ostrożnie wycierać wszystkie części bez dotykania ich. Zwróć szczególną uwagę na fanów, na nich jest, że większość pyłu gromadzi się.
  2. Wiele programów działa jednocześnie. Tak, procesor jest trudny do radzenia sobie z dużą liczbą uruchomionych aplikacji. Dotyczy to stron internetowych w przeglądarce. Jeśli w przeglądarce jednocześnie jest wiele otwartych kart, szybkość procesora spada gwałtownie. Aby rozwiązać ten problem, zamknij wszystkie niepotrzebne programy i strony internetowe.
  3. Zbierało się mnóstwo "śmieci". Każdy użytkownik niezamierzony blokuje rejestr, pobieranie, a następnie usuwanie programów i plików. Tak, jest to kolejny powód, dla którego komputer spowalnia. I co zrobić w tej sytuacji? Oczywiście czyszczenie rejestru i wykonywanie defragmentacji dysku. Istnieje kilka programów, które pomogą Ci to osiągnąć: "Advanced SystemCare", "CCleaner" i inne. Jeśli chodzi o defragmentację, można to zrobić w następujący sposób: Mój komputer – Właściwości dysku – Narzędzia – Uruchom defragmentację.
  4. Obecność wirusów i trojanów. Jest to kolejny powód, dla którego komputer zaczął spowalniać. Aby wyeliminować ten problem, musisz zainstalować program antywirusowy na komputerze, za pomocą którego można łatwo rozwiązać problem.

Teraz możesz łatwo sprawdzić, dlaczego komputer spowalnia , i co zrobić w tej sytuacji. Ale to nie wystarczy! Nadal musisz wiedzieć, jak zachowywać się poprawnie, jeśli komputer jest zamrażany i nie reaguje na wszystko. Nie odłączaj go od sieci, ale staraj się być cierpliwy. Zazwyczaj trwa około 15 minut, aby pobrać program wymagający dużo pracy. Jeśli to możliwe, zakończ aplikacje działające za pomocą klawiszy "Ctrl" + "Alt" + "Del", naciskając jednocześnie. Na monitorze pojawi się okno, w którym można zakończyć wszystkie uruchomione programy bez czekania na pełne ich pobranie. Jeśli jednak to polecenie nie zadziała, musisz podjąć ekstremalne środki i ponownie uruchomić / wyłączyć komputer przy użyciu przycisku. Ale niestety ryzykujesz utratę wszystkich niezapisanych informacji. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi pytanie "dlaczego komputer spowalnia i co zrobić w tej sytuacji" nigdy się nie pojawisz.