785 Shares 9443 views

Śruba rover: zasada działania tej marki. Pojazd amfibia terenowy

Ponieważ ruch szczególnie ciężkich drogą reprezentowane powierzchnie kruchych konwencjonalne koła nie nadają się do takich warunków statki przeznaczone do utworzenia mechanizmów, które zmniejszają siłę nacisku. Zazwyczaj są one przedstawiane koła lub gąsienice zmniejszonym ciśnieniem. Bardzo rzadko używać śrub. Następnie weźmiemy pod uwagę zasadę budowy eksploatacji maszyn wyposażonych w nich, a niektóre z ich modeli.


definicja

Śruba napędem pojazdu lub shnekohod to pojazd, który porusza się za pomocą obrotowego silnika śniegu. такие машины могут перемещаться, они носят и некоторые другие названия. Ze względu na dużą różnorodność rodzajów powierzchni, na których takie urządzenia mogą być przemieszczane, i niektóre inne nazwy.

projekt

Śnieg napęd obrotowy zwykle reprezentowane przez dwa współosiowo ułożone zgodnie z kierunkiem ruchu śruba Archimedesa, składający się z materiału o wysokiej wytrzymałości. Mechanizm ten jest nachylona rura ze śrubą w środku. Śruba w postaci nachylonej owinięty wokół cylindra.

Przez przypuszczalnie przez Archimedesa w 250 pne. e. lub nawet wcześniej, w Grecji, początkowo urządzenie dane przeznaczone do podnoszenia wody do kanałów irygacyjnych. в., появились транспортные средства, у которых вместо колес либо гусениц были установлены такие механизмы. Znacznie później, w drugiej połowie XX w. Pojawił się statek, w którym zamiast koła lub gąsienice, takie mechanizmy zostały zainstalowane. Te nowoczesne odpowiedniki są nazywane Archimedesa świdry ślimakowe.

Urządzenia wykorzystywane w maszynach zewnętrznie są poziome cylindry, stożki, kończąc z obu stron. Na zewnątrz pokryte są końcówek spiralnym kształcie. Ślimaki są zwykle wykonane z metali nieżelaznych. Są one albo pusty lub wypełniony dowolnym światła polimeru, takiego jak pianka. To zapewnia niską specyficzną nacisk powierzchniowy, przy czym pojazd wyposażony w stanie przemieszczać się na miękkich powierzchniach, takich jak brud, śnieg, a nawet woda.

Zasada działania

Istota tego silnika jest to, że podczas obrotów występów śruby są wkręcone w powierzchnię gwintowaną. Skręć w takim systemie jest zorganizowana na takiej samej zasadzie jak w przypadku pojazdów gąsienicowych: śruba wewnętrzna spowalnia.

jakość funkcjonalna

Mechanizm oglądane zapewnia wysoką wydajność podczas jazdy po lodzie, śniegu, błotnistych glebach, a także umożliwia przepływ wody. Ponadto te środki nie są przystosowane do przemieszczania się na twardych powierzchniach, takich jak asfalt. Jednak w tego typu podwozia terenowego również nie jest idealny, jak wiele szkód na powierzchni, w tym roślinność.

ZIL-4904

Ta śruba terenowy pojazd stworzony w 1972 roku, deweloper jest ZIL. A nawet wcześniej, prowadził eksperymenty na tych pojazdach. Tak więc, od 1968 do 1969 roku. Doświadczony ATV SHN-1 został opracowany. Dla nowej maszyny używane te zmiany.

Został on wyposażony w dwa silniki ZIL-375 z podgrzewaczem. образный мотор объемом 6,9 л, развивающий 180 л. Jest to silnik 8-cylindrowy o kształcie litery V objętość 6,9 litra, opracowanie 180 l. s., który jest zainstalowany na SHN-1. Każda z nich ma swój własny hydromechaniczny automatyczną skrzynią biegów. Moment przez skrzynki rozdzielczej jest przekazywany do przekładni głównej transmisyjne, posiadające dwa wyjścia. Poprzez nich przybywa na stronie nadawczej, z których każdy napędza odpowiedni robaka.

Przepustnica na ZIŁ-4904 był początkowo prowadzi się z pedału akceleratora, to funkcja została przeniesiona do uchwytu. Służy do obracania układu zawierającego dźwignie, suchy wielotarczowe sprzęgła i hamulca głównego transmisji. A hamulce pasa typu. Śruby wykonane z lekkiego stopu. Średnica każdego z nich wynosi 1,5 m, długość -. 5,99 m Śruba terenowy wyposażony w układ pompujący wodę, co upraszcza przepływ bagien i wody. I na twardym drogi był transportowany na specjalnej przyczepie-holowania.

W kabinie, w celu zmniejszenia wagi produkowane z włókna szklanego, ale wodoszczelna obudowa ze stali. W kabinie znajdował się 3 osoby, 4 kolejne w kabinie. ZIL-4904 istniały w wykonaniach pasażerskich i towarowych. I jeden wykonany z innego. Początkowo zainstalowane z tyłu kabiny pasażerskiej kabiny przeszklone wykonane z włókna szklanego z 8 mandatów. Następnie została ona usunięta, a uwolniony platformy ładunkowej objęte markizę. Tak więc okazało ładunek ładowności wkręt RöVER 2-2,5 ton. Wymiary obudowy były 8,575 m długości 3,6 m szerokości, 3,44 m wysokości. W związku z tym, ZIL-4904 stał się największym tego typu pojazdu. Jego waga wynosi 7,065 ton.

Jednak miał bardzo skromne właściwości dynamicznych. Przy czym prędkość poruszania się zmieniać w zależności od powłoki. Najszybciej porusza rover to śruba na śniegu (10,5 km / h) i wody (10,1 km / h). Bagno mógł przyspieszyć do 7,3 km / h, a najwolniejszego przemieszczania splavnine (4,45 km / h). Jednocześnie był bardzo wysokie zużycie paliwa. Podczas jazdy na torfowiska osiągnął 65-73 litrów / 100 km, a woda – 75-85 litrów / 100 km.

ZIL-2906

Ten pojazd amfibia terenowy został opracowany w 1973 z użyciem rozwiązań konstrukcyjnych maszyny omówionych powyżej. Tak więc, użyto w podobny układ steruje obwodem transmisji, materiał śrub.

отличие от прежней модели, которая так и не нашла применения, данную машину изначально разрабатывали для поисково-спасательного комплекса космонавтов, где е е используют и по сей день . W przeciwieństwie do poprzedniego modelu, które nie znalazły zastosowanie tego urządzenia pierwotnie opracowany dla poszukiwania i ratownictwa złożonych astronautów, gdzie E i F są używane do dziś. лучшим вариантом такого транспортного средства сочли шнекороторный снегоболотоход. Ponieważ ich lądowanie może nastąpić w każdym otoczeniu krajobrazu, najlepszy dla tego pojazdu terenowego pojazdu śniegu obrotowy rozpatrywane.

та машина значительно компактнее предшественника, так как для данных задач не требуется высокая грузоподъемность, но нужна большая быстроходность . T jego urządzenie znacznie bardziej zwarty niż jego poprzednik, gdyż nie wymaga dużej pojemności dla tych zadań, ale potrzebna jest większa szybkość. масса – 1280 кг . Jego długość wynosi 3,8 m, szerokość – 2,3 m, waga – 1280 kg. 2 były dostarczone fotele i 2 miejsca do leżenia. МеМЗ-967А мощностью по 37 л. W związku z tak małą wielkość i zmniejszenie ciężaru, jak również uproszczenie konstrukcyjne wykorzystane dwie możliwości silnikiem 967A MeMZ 37 litrów. . a. 3- ступенчатой вальной КПП с механизмом реверса , установленной под углом в 45 ° к двигателю. Każdy z nich jest zamocowane do pojedynczego sprzęgła tarczowego, przekładni planetarnej, 3 stopniowo obrotowy wał z mechanizmem przekładni cofania zamontowana pod kątem 45 ° w stosunku do silnika. Maksymalna prędkość wynosi 15 km / h.

W 1979 roku opracowano ulepszoną wersję ZIŁ-29061. Organ ten pojazd amfibia terenowy jest duża. Długość zwiększono do 4,86 um, szerokość – 2,39 m, od silników „odwracalne” zostało zastąpione przez silniki VAZ pojemności 77 litrów .. a. wykonać z 4 przekładnią manualną. Waga była 1,855 m. Maksymalna prędkość zwiększona o 10 km / godz.

Inne modele

  • DAF Amphirol. советских машин. Utworzony w Holandii w 1966 roku, czyli przed wyżej wymienionych maszyn radzieckich. был значительно быстрее них (по суше мог разгоняться до 35 км/ч) и также перемеща лся по воде. Był jednak znacznie szybciej niż oni (na ziemi może rozpędzić się do 35 km / h) i przesuwając I na wodzie. DAF. Jednak amfibia-shnekohod nie był produktem fabryki i rozwoju prywatnej, wyposażony w silnik DAF.

  • Fordson Śnieg Diabeł. Armstead Snow Motor. Jedyny amerykański seryjny urządzenia tego rodzaju Armstead śniegu Motor. е производили в 1920-х гг. E E wytwarza się w 1920 roku. Fordson. na podstawie traktorów Fordson.

  • "Świder" SHN-67. Jest to pierwsza śruba terenowy rozwój ZIL pojazdu, utworzony w 1967 roku, następnie przyjęty unowocześnioną wersję SHN-68. On został stworzony podstawą tych maszyn ZIL-4904 omówione powyżej.

  • GPI-16. Model ten różni się strukturą od pozostałych pod uwagę, jak to motonarty. Śruby podwozie czyli równo z uczestników. Ten pojazd terenowy śruba został zaprojektowany maszyny skuter laboratoryjne Gorky Polytechnic Institute. Było mnóstwo swoich modeli, ale każdy w jednym egzemplarzu i powszechne, ale nie znalazłem.

  • который б ыл предназначен специально для экспедиции Ice Challenge. Snowbird 6. Nowoczesny model brytyjski, utworzony w roku 2001. Jest to transformator shnekohod stosowana il zaprojektowane specjalnie do wyprawy Ice Challenge.

  • MudMaster. Residue Solutions. Przedstawiony w 2002 roku przez pozostałości Solutions. Residue Solutions стала лидером в производстве таких машин. Zaprojektowane dla utrzymania stacji nawadniania pól osadów, a także działa na bagna, wybrzeży, lasów namorzynowych, i tak dalej. D. Z tego modelu, do chwili obecnej pozostałości Solutions stała się liderem w produkcji tych maszyn.

aplikacja

Właściwości funkcjonalne ze względu na ich przeznaczeniem: śmigła śruby zamontowane na quady i płazów dla najcięższych warunkach. Jednakże, ze względu na niszczący wpływ od powierzchni, a także ze względu na zastrzeżony tych mechanizmów w vezdehodostroeniya nie zyskał szerokie zastosowanie.