563 Shares 2454 views

Co to jest parowanie? Jak to proces parowania?

Świat wokół nas – złączony organizm, w którym wszystkie procesy i zjawiska przyrody ożywionej i nieożywionej nie zdarzają się tak po prostu. Naukowcy udowodnili, że nawet drobne interwencji człowieka są ogromne zmiany. Mimo to, ludzie zapominają, że też jest integralną częścią świata. W związku z tym zmiana odbywają się w całej ludzkości.

Wszystkie procesy życia i zjawisk naturalnych zacząć uczyć dzieci już w szkole, co jest bardzo ważne dla dalszego ich zrozumienie tego, co dzieje się wokół. Jak wiecie, temat „parowania” (klasa 8) jest badane w ramach szkoły średniej, kiedy uczniowie są gotowi do refleksji nad problemami.

Jak następuje odparowanie

Każdy wie, że takie parowanie. Zjawisko to jest konwersja różnych substancji w stanie konsystencji pary lub gazu. Znane jest, że proces prowadzi się w odpowiedniej temperaturze.

Typowo, w warunkach naturalnych, innych substancji (zarówno preparaty stałe i ciekłe) trudno odparowują, czy tak bardzo powoli. Ale istnieją przykłady, na przykład, kamfory i większość płynów, które wyparowują pod normalnym bardzo szybko. Dlatego są one nazywane zmiennością. Proces ten można umieścić poprzez zapach, t. K. Wiele ciało toksyczne.

Odparowanie cieczy (woda, alkohol) można następnie obserwując ją przez pewien czas. Potem zaczyna zmniejszenie objętości substancji.

Podstawą życia na Ziemi

Wiadomym jest, że woda – integralną częścią istnienia świata. Bez niego nie jest niemożliwe, t. Z. Wszystkie żywe składają się z 75% wody.

Ten szczególny związek, którego własności są wyjątkowe. I tylko dzięki anomalii tego zjawiska, które mogłyby żyć w sposób, który teraz jest na naszej planecie.

Ludzkość była zainteresowana w ten cud z czasów starożytnych. Więcej filozof Arystoteles w IV wieku przed naszą erą, stwierdził, że woda – jest początkiem wszystkiego. W XVII-wiecznej fizyki holenderski maszyn, matematyka, astronoma i wynalazcę zaleca się zainstalowanie współczynniki Huygens wrzącej wody i lodu rozmrażanie jako głównych poziomów skali termometru. Ale co to jest parowanie ludzkości dowiedziałem się znacznie później. W 1783 roku francuski naukowiec i twórca nowoczesnej chemii Lavoisier powielana formułę – H2O.

właściwości wodnych

Jedną z niezwykłych cech tego materiału – zdolność H2O występują w trzech różnych stanach w normalnych warunkach:

 • w postaci stałej (ICE);
 • płynny;
 • Gazowy (ciekły parowanie).

Ponadto, gęstość wody jest bardzo wysoki w porównaniu z innymi substancjami, jak również ciepło parowania i duże utajone ciepło topnienia (ilość ciepła pochłanianego lub zwolniony).

W H2O jest jedna jakość – zdolność do zmiany jego zmian gęstości od wskaźników termometr. A najbardziej uderzające jest to, że jeśli to nie było pieniędzy, lód nie umiał pływać i morza, oceany, rzeki i jeziora zamrozić wszystko do dna. Wtedy życie na ziemi nie może istnieć, ponieważ jest to pierwsze schronienie stawy mikroorganizmy.

Cykl H2O w przyrodzie

Jak to jest proces? Krążenie jest ciągła procedura, tzn. A. W świecie, wszystko jest ze sobą połączone. Przy pomocy cyklu, warunków egzystencji i rozwoju życia. Występuje między ciałami wody, lądu i atmosfery. Na przykład, gdy chmury zderzają się z zimnym powietrzem o dużych kropli, a następnie spada, tworząc osady. Następnie w procesie parowania w którym słońce ogrzewa płaszczyzny podłoża, zbiorników i ciecz podnosi się do atmosfery.

Roślinności wykonuje wilgoć z gleby i woda przepływa z powierzchni liści. Procedura ta nazywana jest transpiracja i jest to proces fizyczny i biologiczny.

Atmosfera, para nasycona i znajduje się blisko ziemi, a lżejsze i bardziej zaczynają przesuwać się ku górze. Maleńkie kropelki wody w atmosferze zmniejsza się co około osiem lub dziewięć dni.

Odparowanie występuje ze względu na cykl, i jest ważnym czynnikiem w obiegu H2O w przyrodzie. Sposób ten polega na konwersji wody ze stanu ciekłego lub w postaci stałej w gaz i wpuszczanie pary niedostępnej spojrzeniu na powietrzu.

Po odparowaniu i po odparowaniu

A co za różnica pojęcia „zmienności” i „parowanie”? Po pierwsze, należy rozważyć pierwszy termin. Jest to wskaźnik obszarów klimatycznych, która określa, ile ciecz odparowuje z powierzchni do maksimum. Biorąc pod uwagę, że wilgotne obszary, takie jak notatki G. N. Wysocki składa stosunku do zmienności opadu, jest kluczowym wskaźnikiem klimatu.

Istnieje również pewna zależność: jeśli zmienność mniej wilgotna dłużej. Proces opisany tutaj jest oparta na wilgotność powietrza, prędkość wiatru i zależy od nich.

Co to jest parowanie? Zjawisko to, które występuje w trakcie konwersji substancji ciekłych w szczególności w fazie pary lub gazu. Odwrotna efekt tego procesu nazywa się kondensacja. Jeśli porównamy te dwa zjawiska, łatwo zdefiniować jako dostępne do odparowywania wody lub lodu zasobów.

Proces parowania: Warunki

W powietrzu, nie zawsze jest pewna ilość cząsteczek H2O. Stopa ta zmienia się w zależności od określonych warunków i nazywa się wilgotność. Stosunek ten, który mierzy ilość pary wodnej w atmosferze. W zależności od tego, różnych stref klimatycznych. Wilgotność jest wszędzie. Istnieją dwa rodzaje to:

 1. Absolutny – liczba cząsteczek wody w metrze sześciennym powietrza.
 2. Względna – odsetek par z powietrzem. Na przykład, wilgotność 100%, co oznacza, że do atmosfery jest całkowicie nasycony cząsteczek wody.

Im wyższa jest temperatura parowania, wyższa cząsteczki H2O zawartych w powietrzu. Tak więc, jeśli wilgotność względna powietrza w upalne dni będzie 90%, to jest to wskaźnik, że atmosfera jest pełna bardzo drobnych kropelek.

szczególny

Na przykład, w pomieszczeniu o wysokiej wilgotności, w stojących w niej wody, nie odparowują w ogóle. Chociaż, gdy powietrze jest suche, proces nasycenia pary wodnej będzie ciągły tak długo, jak w końcu jest pełna. Jeśli para wodna powietrza nagłego oziębiania, który został nasycony, zanim zostanie on w stan lotny bez zatrzymywania się i osiedlenia się w postaci mgiełki. Jednak w przypadku ogrzewania powietrza, które jest odpowiednio nawilżony, proces powraca do nasycenia.

Im wyższa T ° odparowanie zachodzi szybciej, a także zwiększa się tak zwane ciśnienie par przestrzeni, z których jest nasycony. Wrzenia następuje w warunkach, w których ciśnienie pary jest równe sprężystości gazu otaczającego płynu. Temperatura wrzenia różni się w zależności od ciśnienia gazu się i staje się większa niż wtedy, gdy wzrasta.

Jak szybki jest parowanie

Jak wiadomo, woda w procesie konwersji pary jest bezpośrednio związany z istnieniem cieczy. W związku z tym, możemy podsumować, że zjawisko to jest bardzo ważne dla środowiska i przemysłu.

W trakcie badań i doświadczeń stwierdzono, szybkość parowania. Ponadto, staje się świadomy pewnych zjawisk towarzyszących go. Ale wyglądają bardzo sprzeczne z obecnych czasach i nadal nie jest jasne, jest ich natura.

Należy pamiętać, że szybkość parowania zależy od wielu czynników. To może wpłynąć na:

 • Wielkość i kształt pojemnika;
 • pogoda warunków środowiskowych;
 • T ° cieczy;
 • pod ciśnieniem atmosferycznym;
 • skład i pochodzenie konstrukcji wodnej;
 • charakter powierzchni, z której ma miejsce odparowanie;
 • Niektóre z innych powodów, takich jak elektryzacji cieczy.

Po raz kolejny na wodzie

Parowanie odbywa się z dowolnego miejsca w których istnieje płynny: jeziora, stawy, mokre przedmioty, obejmuje ciał ludzi i zwierząt, liści i łodyg roślin.

Na przykład, słonecznik podczas krótkiego czasu daje wilgoć powietrza z szybkością 100 litrów. I oceany naszej planety wydała około 450 tysięcy metrów sześciennych cieczy rocznie.

Temperatura odparowania wody może być dowolny. Ale gdy robi się cieplej, proces transferu płynu jest przyspieszony. Należy pamiętać, że w upalne letnie kałuż na powierzchni schnie znacznie szybciej niż na wiosnę lub jesienią. A jeśli ulica jest wietrznie, a następnie odpowiednio parowanie przebiega bardziej intensywnie niż w sytuacjach, w których powietrze jest spokojne. Ta właściwość ma także śnieg i lód. Jeśli powiesić pranie do wyschnięcia na zewnątrz w zimie, będzie zamrozić, a potem kilka dni do wyschnięcia.

Temperatura wody odparowania 100 ° C jest najbardziej intensywne czynnik, przy czym danego procesu osiąga się najlepsze wyniki. W tym czasie wrzenia następuje, gdy ciecz porusza intensywnie w parach – przezroczysty, niewidzialne gaz.

Jeśli spojrzymy na pod mikroskopem, po czym składa się z pojedynczych cząsteczek, H2O, które są usytuowane z dala od siebie. Jednak, gdy powietrze jest chłodzone, para wodna jest widoczny, na przykład w postaci mgły lub rosy. W atmosferze, proces ten może być obserwowane przez chmury, które pojawiają się w wyniku konwersji kropelek wody w widzialnym kryształów lodu.

przyroda Statystyki

Więc, co jest parowanie, mamy dowiedziałem. Teraz musimy zwrócić uwagę na fakt, że jest to ściśle związane z temperaturą powietrza. W związku z tym, w ciągu kilku dni największą liczbę metrów sześciennych wody przekształca się w parę wodną w temperaturze około godz. Ponadto, proces ten jest najbardziej intensywny w cieplejszych miesiącach. Najsilniejszy cykl roku na odparowanie obserwuje się w środku lata, podczas gdy najsłabszy idzie do zimy.

Każdy człowiek jest odpowiedzialny za środowisko. Aby zrozumieć ten wyrok, konieczne jest, aby zrozumieć prostego obliczenia. Wyobraźmy sobie, co dana osoba mówi o swojej bezradności w odniesieniu do zapobiegania katastrofom ekologicznym i wierzy, że może zrobić nic. Ale jeśli pomnożyć jakiś pojedynczy niewielki wpływ na indywidualnym za 6,5 mld USD. Ludzie na ziemi, staje się jasne, dlaczego to rozumowanie.