403 Shares 2953 views

Kiedy była bitwa pod Crecy?

Słynna bitwa pod crécy miała miejsce w 1346 roku. To była walka z pierwszym okresie długiej wojny stuletniej między Francją i Anglią.

Wymagania wstępne

W 1337 roku król Edward III ogłosił swoje roszczenia do tronu francuskiego. On posiada dużą wyprawę i starał się uchwycić Paryż. Jego pierwsza kampania miała miejsce we Flandrii – region w dzisiejszej Belgii. Armia Brytyjska nie zdołał zaatakować Francję. Wiązało się to z trudnościami finansowymi króla i jego nieudanej dyplomacji.

Kilka lat później, Edward III zdecydował się na kolejną próbę. Tym razem jego wojska wylądowały w Normandii. Armia dowodzona przez samego i jego najstarszy syn, Edward, który nosił tytuł księcia Walii króla. Na czele armii francuskiej był król francuski Filip VI Valois. To właśnie te dowódcy są naprzeciw siebie w Normandii. Kulminacją kampanii była bitwa pod Crecy.

Brytyjski lądowanie w Normandii

Całe lato 1346 Eduard próbował sprowokować rozbił bitwy. Philip różniły się niezdecydowanie i wycofał się kilka razy w kluczowym momencie. Z powodu tej strategii, Brytyjczycy zajęli całą Normandii i zagrożonych północnej Francji, w tym Paryżu.

Wreszcie, w dniu 26 sierpnia, Edward III zajął pozycję na grzbiecie niedaleko wioski Crecy w Pikardii. Brytyjski wywiad nie zawiódł naczelny. Harcerze poinformował, że francuski monarcha zawsze jest atak na brytyjską kiwanie. Z każdym nowym miesiącu wojny we Francji był coraz bardziej widoczny kryzys gospodarczy. Ponadto północne prowincje zostały splądrowane przez wojska wroga, który jest zasilany kosztem miejscowej ludności.

Od tego czasu, jak Edward wylądowali w Normandii, stracił około jednej dziesiątej swoich wojsk. W przeddzień bitwy pod jego kierownictwem, było około 12 tysięcy żołnierzy. To była potężną siłą. Na brytyjskiej armii próbki pisemnej obszernie Alfred Berno. „Bitwa pod Crécy” – jeden z jego najbardziej znanych książek naukowych i popularnonaukowych poświęconych średniowieczu.

Budowa żołnierzy

English awangarda prowadzony przez spadkobiercę Korony – Black Prince. Jest często znajdują się na prawym skrzydle. Konstrukcja ta została tradycyjny dla średniowiecznej armii. On był wspomagany przez doświadczonych kapitanów – hrabia Oxfordu i hrabiego Warwick. Prawy bok był na niewielkim wzniesieniu, góruje nad resztą armii brytyjskiej.

W ogóle, cała armia jest na zboczu, walcówka w dolinie rzeki. Tylna osłona była na lewym skrzydle. Były one prowadzone przez słynnego dowódcy wojskowego Earl of Northampton. W środku tylnej części linii obronnej był pułk rezerwowy. Jednostki te znajdowały się pod bezpośrednią kontrolą króla Edwarda III. Młyn stojący w pobliżu, był użyteczny jako punkt obserwacyjny.

armia Edwarda

Co ciekawe, angielski król zdecydował, że bitwa pod Crécy powinna być walka na piechotę. W przeddzień armii brytyjskiej wysłał wszystkie swoje konie w konwoju. Był z tyłu i pilnie strzeżone przez jednostkę zapasowym. Edward podjął decyzję za radą hrabiego Northampton. Ten dowódca zaproponował użycie swojego byłego pozytywne doświadczenia chodzenia walkę w bitwie Morlaix, która nastąpiła kilka lat wcześniej.

Ważną rolę w armii Edwarda grał łuczników. Zostały one wstępnie określone pozycje, które zostały wykopane specjalne wgłębienia do wygodnego przechowywania strzały i łuki naładować. Podczas walki każdy strzelec wydany strzałkami 30-40 minut. Ponieważ Brytyjczycy najpierw zajęli pozycje, udało im się utrzymać opinię walki i przygotować strategię przypadku podejścia francuskiej.

Francuski wywiad awarie

Ważne Bitwa pod Crecy był dla francuskiego wywiadu jako kompletne zaskoczenie. W 1346 roku, była zauważalnie gorsze od angielskich przeciwników, którzy byli zawsze kilka kroków do przodu. Po pierwsze, Filip poszedł dogonić wojska wroga w złym kierunku. Kiedy zwiadowcy końcu zrozumiał swój błąd, komunikacja francuski już rozciągnięty na kilka kilometrów. Król szybko udało się przywrócić dyscyplinę i na właściwą drogę, ale kosztują błędny manewr mu cenny czas, który później wpływ na gotowość do walki.

Bitwa pod Crécy w 1346 roku stała się ciężka próba dla non-uniform armii francuskiej, które można podzielić na trzy części. W pierwszym były Genueńczyków najemnicy i osobistych strażników króla. Ilość tej grupy wyniosła 6000 osób. W przeddzień bitwy, był powściągliwy okresowe ataki Brytyjczyków podczas wspólnych manewrów, tak wiele zostało poobijany.

zagraniczni sojusznicy

Obecność Genueńczyków nie jest zaskoczeniem – wielu obcokrajowców walczył dla Filipa IV. Wśród nich byli monarchowie. Na przykład, króla czeskiego Ioann Lyuksemburgsky. Był starym człowiekiem (według średniowiecznych standardów) i ślepy, ale nadal przyszedł na ratunek swej długoterminowej sojusznika, który miał do czynienia z brytyjskiej interwencji. Ponadto w latach ubiegłych, John spędził dużo czasu na dworze francuskim. Również w armii Filipa było wielu niemieckich najemników i małe oddziały niemieckich książąt i innych małych książąt.

francuski milicja

Wreszcie trzecia część wojsk francuskich była milicja chłopska. ochoczo odpowiedzieli na wezwanie władz wieśniacy do walki z obcą agresją. Chociaż średniowieczna wojna nigdy nie nosił wyraźny charakter narodowy, ten przypadek nie jest wyjątkiem. Rolnicy słabo sobie wyobrazić strategię wojskową. Wielu z nich nawet znalazł się w wojsku po raz pierwszy.

Ze względu na niedostatek źródeł, że era, naukowcy wciąż nie może określić dokładne wymiary wojska Filipa. Na przykład, kronikarze angielski nawet cytowany postać 100 tysięcy osób. Jednak dane te są trudne do uwierzenia. Zwycięska strona często zawyżone własnych zasług. Ale jedno jest pewne: armia francuska była co najmniej dwa razy tyle angielskim (nie mniej niż 30 tysięcy osób). Różnica ta dała Philip zaufania we własne możliwości. Ale nie idzie zgodnie z planem króla, bitwa zakończyła się Crecy. Zwycięzcę czeka na niego na starannie przygotowanych stanowiskach …

Różnica w organizacji

26 sierpnia 1346 o godzinie 16, armia francuska osiągnęła dolinę rzeczki Meillet. Armia była postrzegana strażników w młynie. O aktualności natychmiast zgłaszane do Edwarda III. wojska brytyjskie natychmiast zajęli swoje pozycje. Rycerze, mężczyzn w ramiona, łucznicy – oni ściśle przestrzegać wzoru po przeciwnej stronie doliny. Tam w kolejce do armii francuskiej.

Jeszcze zanim rozpoczęła się bitwa Crecy (1346), brytyjski sobie sprawę, że mają wyraźną przewagę. Polegała ona na dyscypliny. Dobrze wyszkolonych angielski armia została wybrana przez długi czas, zanim się na statkach kierowany do Normandii. Wszystkie rozkazy i Edward były wypełnione tak szybko, jak to było możliwe.

W tym samym czasie armia francuska nie mogła pochwalić się takim nauki i dyscypliny. Problemem było to, że milicja, wojsko królewskie i zagraniczni najemnicy źle zrozumiał siebie. Szeregi zostały naciskając swoich sąsiadów. We francuskich szeregach przed rozpoczęciem bitwy nie było zamieszanie i chaos, który był widoczny dla Brytyjczyków.

Nagły początek bitwy

Ponadto, Philip ponownie podsumował inteligencję. Nie mówiono o obecnej lokalizacji armii wroga. Król, będąc blisko Crecy, nie zamierzał dać bitwę w tym samym dniu. Kiedy zdał sobie sprawę, że oddział wroga jest zaledwie kilka kilometrów, którą nazywa się nadzwyczajna rada wojenna, który został wprowadzony na pytanie wprost: iść czy nie iść do ofensywy w tym samym dniu?

Większość wysokich rangą oficerowie francuscy opowiedziało się za tym, aby przełożyć walkę aż do następnego ranka. Ta decyzja była logiczna – do tej pory cała armia była w drodze i porządku zmęczony. Żołnierze potrzebne odpoczynku. Philip również nie będą podarte. Zgodził się z radą i kazał się zatrzymać.

Jednak tutaj poczęte to czynnik ludzki, z powodu której walka rozpoczęła się Crecy. W skrócie, Smug francuskich rycerzy, widząc swoją przewagę liczbową, postanowili zaatakować wroga w tym samym wieczorem. Były to pierwsze rzucili się do ataku. Budynek armia była taka, że przed Rycerze byli Genueńczycy najemnicy. Mieli także iść do przodu, tak aby nie wpaść pod wpływem swoich lekkomyślnych towarzyszy. Tak więc walka rozpoczęła się Crecy. Przeciwnicy i zwycięzca zdecydował, że odbędzie się tylko w godzinach porannych, ale niepoważne zachowanie wojsk francuskich przyspieszył rozwiązanie.

francuski porażka

Pierwsze poważne straty wojskowe cierpiał po potyczce między angielskich łuczników i kuszników Włoch, który służył Filipowi. Jej wynikiem było logiczne. Brytyjski opalane bardziej skuteczną wroga ze względu na wysokie tempo długich łuków. Dodatkowo przed bitwą był deszcz i Genueńczyków kusze mocno nasączone, dlaczego uległa pogorszeniu.

Bitwa pod Crécy miała miejsce w pierwszych dniach artylerii. English armata wykonał kilka salw w kierunku Francuzów. Rdzenie nie były – pistolety naładowane śrutem. W każdym razie, nawet ta prymitywna technika przestraszony wojsk francuskich.

W następstwie arbaletchikami przeszedł do ofensywy kawalerii. Knights Philip musiał pokonać wiele przeszkód naturalnych, w tym stromym podjeździe na szczycie której były brytyjski. Francuskie zajęło ponad 16 krwawych ataków. Żaden z nich nie udało.

Straty były ogromne. Są dziesiątki tysięcy istnień ludzkich. Sam Philip został ranny. Tak zakończyła w 1346 bez powodzenia dla niego. Bitwa pod Crecy potwierdziła przewagę angielsku. Teraz Edward mógł kontynuować swoją kampanię w północnej Francji. Ruszył w kierunku ważnego nadmorskiej twierdzy Kale.

Przyczyny brytyjskiego zwycięstwa

Wynik bitwy okazała się szokująca dla Francuzów. Więc dlaczego Brytyjczycy wygrali? Jest możliwe, aby sformułować szereg powodów, które ostatecznie przełoży się jeden. Pomiędzy dwiema armiami wroga była ogromna przepaść organizacyjna. Brytyjczycy byli dobrze wyszkoleni, uzbrojeni i wiedzą, co mają zamiar. Walczyli w obcym kraju, za nimi było tylko morze, co oznaczało, że nie mieli nic do stracenia.

Armia francuska składała się z ledwo wyszkolonych żołnierzy i najemników rekrutowanych z różnych krajów. Ta ogromna plątanina ludzka była pełna sprzeczności i konfliktów wewnętrznych. Rycerze nie ufa Genueńczyków, chłopi byli podejrzliwi feudałów. Wszystko to było przyczyną bezradności króla Filipa IV.

Efekty

Wiele mieszka okradziony bitwę pod Crecy. Data bitwy był dniem żałoby po całej Francji. Bitwa została utracona i sojusznikiem Filippa Korol Czechy Ioann Lyuksemburgsky. Bitwa wykazały skuteczność długiego łuku, który został wykorzystany przez Brytyjczyków. Ten nowy rodzaj broni całkowicie zmienił taktyczny nauki średniowiecza. Prolog tych wszystkich zmian, stało się w 1346 roku. Bitwa pod Crécy i była pierwsza bitwa, w której użyto artylerii w dużych ilościach.

Sukces na polu bitwy swobodnie wolno Eduardo wziąć całość północnej Francji. Wkrótce oblegał i zdobył ważny port w Calais. Po przerwie spowodowanej epidemią dżumy, armia brytyjska wielokrotnie rozbite francuski. W 1360 roku w pierwszej fazie wojny stuletniej skończyła. Zgodnie z wynikami angielskiej korony zyskał Normandy, Calais, Bretania i Akwitania – więcej niż połowa Francji. Ale to nie koniec wojny stuletniej. Bitwa pod Crécy była tylko jednym z wielu epizodów długotrwałego rozlewu krwi w średniowiecznej Europie.