489 Shares 1822 views

Który olej wlewa się do silnika na zimę?

W zimie, gdy ujemna temperatura powietrza rozruchu silnika jest o wiele trudniejsze. Zimny start, zwłaszcza w silnikach wysokoprężnych wymaga systemów operacyjnych pod wysokim napięciem i sterownik pacjenta. Aby łatwiej przewijać wału korbowego, konieczne jest, aby wiedzieć dokładnie, jaki rodzaj oleju wypełnić na zimę w silniku samochodowym.

Zalecenia producenta

Przede wszystkim przy wyborze smarowanie zima powinna odnosić się do zaleceń producenta. Każdy samochód wyposażony jest w instrukcji obsługi, w które producent wskazuje wyraźnie, jaki rodzaj oleju wlać do zimy tego modelu (które marki i jakie opcje). Jeżeli książka serwisowa z dowolnego powodu lub bez informacji w nim nie ma znaczenia (na przykład, takie znaki są przestarzałe i nie są już produkowane), ciecz będzie musiał wybrać, na podstawie parametrów i tolerancji. Jeśli są one nieaktualne, a smarowanie z tych kryteriów nie jest odebrać, to trzeba dokładniej zbadać stan chemiczny rynku dla samochodów, ponieważ możliwe będzie polegać tylko na sobie i na własnej wiedzy. Advance należy wyjaśnić, że nie jest konieczne, aby kupić olej, opartego na końcówce sprzedającego lub komentarz znajomych. Niestety, przeciętny kupujący nie mogą być pewni, kompetencji i rzetelności kupców, a od przyjaciela może być inna maszyna, dzięki czemu nadaje się do „przełknięcia” może być najgorsza opcja.

Typy olejów silnikowych w ich skład chemiczny

Początkowo stosowane do pojazdów jedynie w oleju silnikowym mineralnej. Nazwa „minerał” przemawia za sobą – oznacza to, że ciecz jest z naturalnych składników (olej). Ale mineralny olej silnikowy na zimę kategorycznie nie pasują, szczególnie w tych miejscach, gdzie temperatura spada znacznie poniżej -10 stopni Celsjusza – to tylko zamarza w silniku.

Następnie ustalono syntetycznego oleju przez syntezę cząsteczek, które zawierają więcej lub mniej takich samych parametrów podczas zmiany temperatur.

Istnieje nadal wyglądał jak olej półsyntetycznego. Ta naturalna podstawa z dodatkiem sztucznych stawów.

Każdy typ ma swoje zalety i wady. Jak wspomniano powyżej, kompozycja mineralna cieczy nie jest odpowiedni do pracy w niskich temperaturach, ale czyści silnik z osadu i osad powoli i stopniowo otslaivaya „śmieci” w małych kawałkach. Potem, gdy zastąpienie go po prostu z wyświetlaczami roboczych.

Semisynthetics ma większą odporność na zmiany temperatury, ale ten olej do silnika w okresie zimowym również nie jest odpowiedni, ponieważ niski próg temperatura jest zbyt wysoka, gdy patrzy na termometr.

Syntetyczny płyn jest najpopularniejszym zostały obliczone dla różnych temperaturach (w zależności od znakowania), ale nie traci swoich właściwości pracy w czasie ogrzewania lub chłodzenia silnika, z grubsza rzecz biorąc, syntetyczny „regulować”. Jeśli jednak silnik poprzednio używane niskiej jakości ani niewłaściwego smarującą „chemiczne” i jest pokryte wewnątrz zestalonego osadu i sadzy szybkiego odrywania „kosza”, tak, że może wystąpić podczas przełączania do wysokiej jakości syntetycznych trafia kanały olejowe oraz filtr. A potem trzeba zapłacić, aby naprawić silnik, nie powinno tanie. Więc jeśli nie wiesz, co wylewa przed i ile tysięcy przejechanych kilometrów bez wymiany, to najlepiej wlać płyn do czyszczenia silnika, a następnie do nowego oleju i kilku kolejnych cykli dokonać wymiany częściej niż zalecane przez producenta.

lepkość

Przy wyborze, jaki rodzaj oleju wypełnić zimę, przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na lepkości – jest to jeden z najważniejszych wskaźników wydajności środka smarnego.

Najważniejsze jest to, że części silnika podczas pracy ocierają się o siebie z dużą prędkością. Między nimi musi istnieć warstewki oleju, który z jednej strony, powoduje odpowiednie zmniejszenie siły tarcia, a w związku z tym, ogrzewanie i zużycie, a z drugiej strony, zapewniają szczelność przez tarcia (na przykład cylindry). Jeśli olej silnikowy w zimie będzie zbyt gruba, to znaczy, będzie miała większą lepkość, system zostanie zwrócona na każdy ruch z trudem, wymagając coraz większe wysiłki i ciężką pracę mocy silnika będzie niska. Jeśli olej jest zbyt cienki, będzie po prostu przez przepływ części bez dostarczenia pośredniej pomiędzy tłokami i ścianami cylindra, to znaczy z dala tarcia i zużycia metalu zostanie wyczerpany.

Temperatura pracy silnika ciągle się zmienia. Jeżeli urządzenie znajduje się, temperatura jest równa temperaturze otoczenia. Gdy silnik rozgrzeje przed ruszeniem, temperatura wzrasta powoli. Podczas jazdy to zależy od wysiłków silnika może wzrost i spadek procesu. I wtedy pojawia się pytanie, jaki rodzaj oleju jest najlepszy do stosowania zimą, jeśli zgęstnieje na zimno i po podgrzaniu staje się cieczą.

Aby zapewnić pełną ochronę w miesiącach zimowych w niskich temperaturach oleju powinny być dostatecznie płynne, aby ułatwić silnik łatwo do tworzenia i uniknąć głodu oleju, a wraz ze wzrostem temperatury pracy, powinno być wystarczająco grube, aby utworzyć warstwę oleju.

Klasyfikacja oleju silnikowego na SAE

American Society of Automotive Engineers ustaliła klasyfikację lepkości oleju, który jest obecnie używany na całym świecie. Mówimy o tym dalej.

olej zimowy

Wcześniej, na pytanie, jaki rodzaj oleju jest najlepszy do stosowania zimą, nawet stojąc przed kierowców. Odpowiedź była jednoznaczna – zima. Według klasyfikacji SAE jest oznaczony literą W. po wartości cyfrowej (zima – „zima”). Opakowanie podane: SAE 0W SAE 5W, 10W, 15W, 20W. Liczba przed W. powiedział kupującego o tym, co najniższa temperatura może wytrzymać olej, bez powodowania uszkodzeń zespołu napędowego. Przed zimą koniecznie produkowane kierowca wymiana oleju przy odpowiednich warunkach pogodowych w rejonie jego, bez względu na to ile on walcowane na poprzedniej smaru. Zima nie zagęszczony olej w niskich temperaturach, ale stają się zbyt cienki, gdy temperatura wzrośnie.

olej lato

Zapisując znakowania oleju SAE prostu wyznaczone cyfrą (5, 10, 15, 20, 30, 40). Oznaczało to górny progowej temperatury, w której ciecz może być używany. Im wyższa temperatura powietrza latem w regionie, tym bardziej wskaźnik trzeba kupić olej, tak że pozostaje wystarczająco lepki w upale.

wielosezonowy olej

W ostatnich latach te rodzaje tłuszczów, jako letniego lub zimowego oleju, nie ma, jak jest powszechnie stosowany wielosezonowy olej. Jest to o wiele łatwiejsze w obsłudze, że nie jest konieczne, aby obowiązkowe zastępstwo przed każdym nowym sezonem, szukając oleju o innej klasyfikacji tej samej marki co poprzedni. Wielosezonowy olej jest wyznaczony przez dwie cyfry i litery W pomiędzy nimi. Pierwsza cyfra odnosi się do „zimowego” wydajność płynu (w zależności od tego, jaki rodzaj oleju wypełnić na zimę), a drugi – na „lato”. Ten uniwersalny smar, oczywiście, ma górne i dolne progi temperatury, ale każdy może wybrać dokładnie olej, który będzie pasował do pożądanego zakresu. W tej zimy, będzie to dość płynne, a latem będzie utrzymywać swoją lepkość.

Wybór oleju SAE klasyfikacji dla danego klimatu

 • SAE 20W-40 – -10 do +45;
 • SAE 15W-40 – -15 do +45;
 • SAE 10W-40 – -20 do +35;
 • SAE 10W-30 – -20 do + 30 °;
 • 5W-40 – -25 do +35;
 • 5W-30 – -25 do +20;
 • SAE 0W-40 – -30 ° C do + 35;
 • SAE 0W-30 – od -30 do +20.

Jak widać z listy, dla mieszkańców umiarkowanych szerokościach geograficznych idealny olej 5W40 w zimie, ponieważ jest łatwo wytrzymać niskie temperatury i nie popłynie podczas rozgrzewania. Mogą one być bezpiecznie przez cały rok.

Klasyfikacja oleju silnikowego według API

Amerykański Instytut paliwa stworzył inną klasyfikację, które należy uwzględnić przy wyborze oleju na zimę. Z reguły, wskaźnik ten odzwierciedla jakość smaru. Producenci nie są wymagane w celu sprawdzenia ich produktu dla substancji czynnych i zamieszczać informacje o tym na etykiecie, ale najczęściej jest to słaba jakość płynu nie przechodzi procedurę. Ponieważ każdy kierowca stara się wlać najlepszy olej na zimę, należy spojrzeć do smarowania z tego wskaźnika.

W API systemu posiada dwa główne oznaczenia. Litera S informuje nabywcę, że ten olej tylko do silników benzynowych i literą C donosi, że ciecz może być wypełniona tylko w silniku wysokoprężnym. Czasami pakiet można znaleźć podwójne oznaczenie, które wygląda odkąd – S … / C … albo tak – C … / S … W pierwszym przypadku oleju najlepiej nadaje się do samochodu benzynowego, ale producent pozwala na jego stosowanie w samochodach wysokoprężnych, w drugim przypadku – wręcz przeciwnie.

A klasyfikacja S i klasyfikacja mają dodatkowe parametry, które są ważne przy wyborze, jaki rodzaj oleju wlać w zimie.

W przypadku silników benzynowych

 • SA, SB, SC, SD, SE, SF – przestarzałe klas, które nie są już używane. Olej ten, który jest odpowiedni dla silników 1930-1989 gg. uwolnienie.
 • SG – olej do silników produkowanych od 1989 roku. Chroni silnik przed osadu i korozją i utlenianiem.
 • SH – olej silnikowy od 1994 uwolnienia. Zwiększona ochrona przed osadzaniem się brudu na korozję i utlenianie, redukuje zużycie elementów. Nadaje jeśli zalecanej klasy SG i poniżej.
 • SJ – olej do silników poniżej 1996. Posiada wszystkie zalety poprzedniej, superior kompleksu antinagarny, bardziej precyzyjna praca w zimnie. Odpowiednie w przypadku zaleca SH i niższej klasy.
 • SL – olej do silników wielozaworowych i turbo produkowany od 2000 roku. Zwiększona kontrola jakości, nadaje się do silników, które są zalecane klasy SJ i poniżej.
 • SM – nowoczesny olej silnikowy (od 2004). Lepsza ochrona przed przedwczesnym zużyciem i akumulacji osadów. Olej silnikowy jest odpowiedni dla wszystkich silników, które zalecanych klasy smar poniżej. Dzisiaj jest najlepszy olej silnikowy na zimę.

W przypadku silników wysokoprężnych

 • CA, CB, CC, CD, CE – klasy starsze.
 • CF – dla silników w 1990 roku z wtryskiem pośrednim. Zawiera dodatki do zmniejszenia podwodne, korozji, utleniania i zużycia. Możliwość używania w zalecanej klasie CD.
 • CG – do silników po 1995 roku wydania, które są narażone na duże obciążenia. Avtomasla zapobiega gromadzeniu się osadów i utleniania sadzy i tworzenie się piany.
 • CH – Olej silnikowy od 1998 roku. Posiada wszystkie powyższe cechy, ale dodatkowo spełnia normy toksyczności spalin.
 • CI – klasa, przyjęta w 2002 roku. Olej spełnia wszelkie normy środowiskowe, posiada dodatki czyszczące. To zmniejsza ilość sadzy i koksu, ma zwiększoną płynność. Najlepszy olej silnikowy na zimę dla nowych silników wysokoprężnych.

Numer 2 lub 4 po wartości alfabetycznej wskazuje co silnik – dwusuwowy lub czterosuwowy – odpowiedni smar.

Klasyfikacja ACEA dla oleju silnikowego

ACEA – analogiem API, jedynym w Europie. Etykieta zwykle wskazuje informację według któregokolwiek z tych klasyfikacji, ale można znaleźć też.

 • Litera G wskazuje, że olej jest odpowiedni do silników benzynowych, a numery od 1 do 5 mówi o jego jakości.
 • Litery PD wskazują, że olej jest odpowiedni do silników wysokoprężnych w samochodach osobowych, numery 1 i 2 wskazują jakość.
 • Litera D o numerach od 1 do 5 oznacza, że smar jest przeznaczony do silników samochodowych Diesla.

Co należy zrobić przed zimą

Przed myślisz o jaki rodzaj oleju wypełnić zimę, trzeba upewnić się, że samochód jest gotowy do wysokich obciążeniach i niskich temperaturach. Jest to szczególnie ważne dla właścicieli samochodów z silnikiem diesla, które często mają do rezygnacji z „jaskółka” na parkingu lub w domu i uruchom na przystankach komunikacji miejskiej.

Najważniejszą i pierwszą rzeczą – akumulator i rozrusznik musi być w dobrym stanie technicznym! Jeśli masz minimalne problemy z baterią jesienią, zimą będą się przed wami w większym rozmiarze. Po sprawdzeniu tych elementów może przejść do refleksji na temat, jaki rodzaj oleju wlać w zimie, ale to nie tylko olej silnikowy, ale także skrzynia biegów, płyn smarujący w mostku i kierownicy (jeśli występuje). różnią się także od wersji zimowych zamarzaniu i płynów szyby. W pierwszym przypadku – że woda nie zamarza w systemie, natomiast druga – aby zapewnić dobrą widoczność podczas jazdy.

Zdecyduj tylko, jaki rodzaj oleju najlepiej wypełnić swój silnik w zimie, konieczne jest, aby przejść do szturmować sklepy z produktami do pielęgnacji samochodów. Szczęśliwa podróż!