370 Shares 8256 views

Rezerwa Tigireksky: Chronione obszary terytorium Ałtaju

W tym artykule chcemy mówić o Tigireksky rezerwatu znajduje się na terytorium Ałtaju. Jego powierzchnia wynosi ponad czterdzieści tysięcy akrów i obejmuje trzy obszary: Hanharinsky, Tigireksky, Beloretsk.

Historia ulgą i strefa chroniona

Tigireksky Rezerwat został założony w 1999 roku. Celem powstania było zbadanie i ochrony flory i fauny średniego i niskiego górskich krajobrazów terytorium Ałtaju. Jest rezerwatem przyrody w południowej części Ałtaju.

Teren – Midland. Wartość średniej wysokości w zakresie od 700 do 1000 metrów nad poziomem morza. We wschodniej części rezerwatu jest częściowo oddaje Tigiretsky grzbiet. Ulga tutaj ma charakter alpejski z postawionymi wysokich szczytów. Najwyższym punktem grzbietu jest Tigiretskogo Black Mountain (2015 m), który znajduje się w południowo-wschodniej części obszaru rezerwatu.

Wiadomym jest, w tych miejscach i górskich Razrabotnaya, który jest historyczny obiekt. Rozwój skał posiadanych tu w 1842 roku, nie wydobywano kwarc i seledyn i innych odmian kamieni półszlachetnych.

pomniki przyrody

rejon Ałtaju bogaty w atrakcje turystyczne. Tylko rezerwa Tigireksky jest sześć pomników przyrody. Jeden z nich dotyczy górskim Semipeschernaya. Jest to bardzo piękne skały Górnego Silurian wapienia. Ma ona kilka jaskiń. Wśród nich najbardziej popularne jaskinie i ponury ciąg.

Te pomniki przyrody m.in. Cave hieny Lair. Jest krasowy przestrzenie o małych wymiarach. Jego sława ona otrzymała dzięki te znalezione w pozostałościach jej starożytnych fauny kopalnych.

Ale w jaskini Terrible ludzkie szczątki zostały znalezione należące do nieznanego umysłu (między 35-50 tysięcy lat temu).

Na terenie rezerwatu nadal istnieją jaskinie i FMD Log przerażające. Pierwszy z nich ma duży rozmiar. Długość wynosi dwieście dziesięć metrów i głębokości około trzydziestu pięciu metrów. Jaskinia posiada trzy wejścia w postaci szerokich szczelin. Zaloguj przerażające – to prawdziwa krasowy kanion z dużą ilością jaskiń na skalistych zboczach. Wąwóz znajduje się Jaskinia starożytnych, która jest zabytkiem Archeologii Ałtaju. Potok przepływa przez całą długość jaskini, potem stracił w głębi, po czym wrócił na powierzchnię. W ogóle, to jednak nadal nie została jeszcze studiowali wiele jaskiń.

rezerwa rzeka

doliny rzeczne w obszarze zastrzeżonym są wąwozy i kaniony o stromych brzegach-skał. Zachodnia i północna część obszaru ma już Bole miękkie i ciche ulgę.

Rzeka Nature Reserve Network wystarczająco gruba i jednocześnie rozległy. Największa arteria z tych miejsc – Biała, odnosząc się do basenu charash. Po prawej stronie spaść Irkutka, Berlozhya Duży, Duży Tigirek, Krohaliha, a po lewej – Strizhanka. W ogóle, w górnym biegu rzeki Belaya jest bardzo piękne, wyjątkowe miejsce.

W południowo-zachodniej części rzeki ma swoje początki: East Aley, głęboki, czosnek, Big Cherepahina. Są one wypełnione śniegu i wody deszczowej. Wiosna doświadczony wyraźny wysokiej wody, a latem są powodzie. Mokradła w tym regionie jest bardzo mała.

Rezerwat zwierząt Tigireksky

Muszę powiedzieć, że fauna rezerwa jest bardzo bogata i zróżnicowana. jest on reprezentowany przez 63 gatunków zwierząt, 173 gatunków ptaków, różnorodność gady, płazy i nielicznych kostnych ryb.

Rezerwat jest bogaty w gadów Tigireksky mieszkańców. Są tutaj, istnieją 1700 odmian. Należy zauważyć, że bezkręgowce badane są tutaj nie tak dawno temu, więc możemy śmiało powiedzieć, że liczba ich gatunków nie jest znana.

Ałtaj Territory ma bogactwo przyrody. Obszar ochrony zamieszkana przez łasice, gronostaje, lisy, prichet tutaj są one powszechne.

Rzadziej ryś, wilk, rosomak, sobole i borsuk. Od zwierząt parzystokopytnych tam żyją sarny, jelenie piżmo, jelenie, łosie i dziki.

Jak dla ptaków, dla wielu gatunków stało się domem Tigireksky Reserve. Tutejsi mieszkańcy są strzeżone i chronione przed zewnętrznymi zakłóceniami w ich życiu. Stąd istnieją ptaki dzięcioły, kuropatwy, dzikie konie, cietrzew, błotniak zbożowy. Jest nawet bardzo rzadkie w tej chwili, bociana czarnego i sęp płowy, które są wymienione w Czerwonej Księdze Rosji.

Płazów na terenie rezerwatu przyrody zamieszkane przez żaby torfowisk i szare ropuchy. Ostatnio znalazł się na wysokości 1500 metrów, a to jest bardzo nietypowe dla Ałtaju.

Gady regionu przedstawiono zwykły wąż i żmii, Coluber, jak również kilka gatunków jaszczurki.

Ryby w rzekach rezerwy

Rezerwa Tigireksky całkowicie pozbawiona jezior. Układ hydrauliczny jest przedstawiony tylko rzekach górskich, mający bardzo silny i szybki prąd. Wody te są zamieszkane umber, pstrąg, szczupak, rzeka minnow, jelec, syberyjski kiełbia, bas, węgorz, Loach.

Pstrąg w regionie Ałtaju jest bardzo rzadkie. To nawet uwzględnione w regionalnej Czerwonej Księdze regionie. Rezerwat znajduje się trzydzieści osiem zagrożonych i rzadkich gatunków zwierząt, w tym 14 gatunków zwierząt, 16 gatunków ptaków, na jednym gatunku ryb, siedem gatunków owadów. Wszystkie z nich są od dawna na liście regionalnej Czerwonej Księdze Ałtaju.

Flora krawędzią

Zgodnie z 2011 florze rezerwatu obejmuje 722 gatunków roślin naczyniowych tylko. A potem są mszaków i glonów, grzybów i porostów. Roślinność w strefie chronionej różni się w zależności od rodzaju elewacji terenu. Ponieważ można wybrać takie pasy roślinności:

  • nizinnych;
  • Midland;
  • góra.

Podstawą pokrywy Tigireksky zakresie tajdze. preglacial rosnąć rośliny, rodzaj relikwii – Daphne zwyczajna, kopytnik pospolity, Campanula latifolia, Podlesnik Ural i wielu innych.

Większość rezerwy – to Aspen i jodłowe. Dolinach rzecznych zajęte Jodła. Ale las sosnowy zajmowanych strefa górskich tajga. W odniesieniu do tajgi, w jej poszczególnych porostów procentowych. Tutaj czują się dość iw warunkach wysokiej wilgotności są one prawie całkowicie pokryta pni drzew, osiągając wysokość dwunastu metrów. Porosty nawet powiesić ogromny „brody” z gałęzi drzew.

W dużej pasa (Alpine tundra) przeważają alpejskie łąka. Na wysokościach one zmienić na użytkach zielonych stepu i krzewów.

Ochrona strefy chronionej

Rezerwa Tigireksky – zamknięte strzeżone terytorium. Do wykonania specjalnego systemu, który działa na swoich ziemiach, specjalną jednostkę kontroli państwowej. Jest zaangażowany w ochronę terytorium.

Głównym zadaniem tego działu jest zapobieganie, tłumienie, wykrywanie i ujawnianie przestępstw na terenach chronionych.

Chronione obszary terytorium Ałtaju jest ściśle monitorowany. Muszę powiedzieć, że rezerwa zabronione jest wejście osobom nieupoważnionym. Na pobyt w tej dziedzinie trzeba mieć specjalne zezwolenie. Polowanie lub jakakolwiek inna aktywność jest zabronione. Wszystkie środki bezpieczeństwa mają na celu ochronę unikatowych zbiorowisk naturalnych i zwierząt przed szkodliwym wpływem ludzi.

Odwiedzenie rezerwatu jest możliwe tylko przy specjalnie zorganizowanych wycieczek na niektórych trasach. Można również odwiedzić pomniki przyrody i historycznych obiektów wojskowych.

zabytki

Na terenie obszaru chronionego są zabytki: Tigireksky przyczółek i Beloretsk reduta.

Tigireksky placówka – zabytek techniki i sztuki wojennej. Jest to część Kolyvano Kuznetskaya linię obrony (XVIII) i stanowi wzmocnienie składa się z redut Bastion. Do tej pory zachowały się tylko tyle potężny wał i bardzo szeroką fosą. Jest to historia pomnika w miejscowości Tigirek.

Beloretsk samo reduta reprezentuje resztki fosy i wału. Znajduje się na kordon Beloretsk na lewym brzegu rzeki Białej. W okolicy miejsca, całkowicie pokryta jodłowe o wysokiej i gęstej trawie. W tej gęstej roślinności jest to dość trudne do znalezienia pozostałości reduty. Wał i rów są w kształcie prostokąta, są dobrze zachowane w zasadzie. Naturalnie, nie mają oryginalną wysokość i głębokość, ale mimo to mogą być one wykorzystane do oceny dawną wielkość.

Zamiast epilogu

Ałtaj Territory – niesamowite i piękne miejsce, bogate w faunę i florę. Tigireksky Reserve, siedzibę na jego terytorium jest w stanie chronić i przywrócić naturalne zbiorowiska populacji rzadkich i zagrożonych gatunków zwierząt i roślin.