574 Shares 9704 views

Baikal jest perłą Rosji. Jezioro Baikal jest jeziorem kanalizacyjnym lub odwadniającym?

Jezioro Bajkał jest bardzo znany nie tylko w naszym kraju, ale także w obcych krajach. Dzięki owocnej pracy specjalistów i naukowców Baikal został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dla tych, którzy są zainteresowani tym naturalnym obiektem, istnieje wiele pytań, na przykład dotyczących pochodzenia jeziora Baikal, jego głębi, tego, jakiego rodzaju mieszkańcy można zobaczyć w tym, i tak dalej.


Jezioro Baikal: ogólne cechy charakterystyczne

Łączna powierzchnia terytorium Baikal wynosi około 386 tysięcy kilometrów kwadratowych, co znacznie przekracza obszar wszystkich innych parków narodowych i rezerwatów naszego kraju, jak również wielu innych krajów. Geograficzne terytorium Bajkalu znajduje się w centrum Azji. Długość słynnego jeziora wynosi 636 km, a szerokość wynosi 79,5 km (z najmniejszą częścią 25 km). Jezioro Bajkał jest słusznie uważane za najgłębsze na świecie, ponieważ jego głębokość wynosi 1637 metrów. Formacja zbiornika przypuszczalnie rozpoczęła się ponad 30 milionów lat temu, dlatego ten przystojny człowiek jest uważany za jeden z najstarszych jezior na świecie. Baikal znajduje się wśród złamanych części skorupy ziemskiej, które tworzyły pusty. Rozrasta się co roku o 2 cm.

Charakterystyka górskiego jeziora

Z natury Baikal odnosi się do górskich jezior. Jego poziom wzrasta ponad poziom morza światowego o 445 metrów, a dno jest poniżej niego o 1200 metrów. Zdaniem większości historyków i geografów, złoża terytorium jeziora zawierają informacje o cechach zmian klimatu na terenie Azji w ciągu ostatnich dziesiątek dziesiątków lat.

W tym azjatyckim jeziorze koncentruje się ponad dwadzieścia procent świeżej wody całego świata, które spełniają wszystkie kryteria jakościowe – mikrobiologiczne, organoleptyczne, hydrochemiczne. Woda jeziora Baikal odznacza się niezwykłą czystością, przejrzystością, świeżością. Aby udowodnić czystość tego jeziora, używany jest dysk diagnostyczny Secchi, który jest zanurzony w wodzie do poziomu większej przejrzystości. W Lake Baikal poziom ten odpowiada 40 metrom, np. W Lake Sevan, dysk znajduje się tylko 20 metrów. Nieoczekiwany fakt: jeziora alpejskie są również gorsze niż Baikal dla przejrzystości wód.

Jezioro Baikal jest jeziorem kanalizacyjnym lub odwadniającym? Cechy wód jeziornych

Wymiary basenu lub basenu, w którym znajdują się wód jeziora, są tak duże, że mogą pomieścić całą zawartość Morza Bałtyckiego lub pięć Wielkich Jezior USA. Jezioro Baikal odbywa w swoich wodach 336 strumieni i małych rzek. Największymi dopływami są górna Angara, Turka, Snezka, Sarma. Jednak tylko jedna rzeka płynie z wód jeziornych – Angara, dlatego wielu naukowców uważa, że Jezioro Bajkał jest ściekami. Ze względu na jedyną rzekę płynącą z jeziora, ma ona związek z oceanami świata.

Są trzy rodzaje jezior – ścieki, drenaż, przepływ. Jeziora ściekowe – te, z których przepływają rzeki, krążą w przepływających jeziorach – przepływają i wychodzą, a w wodzie odwadniającej nie ma ruchu. Ponieważ rzeka Angara wypływa z Bajkału , a do niej dochodzi do niej spora liczba małych rzek, kwestia tego, czy Jezioro Bajkał jest ściekami czy jeziorami, jest zawsze kwestią debaty. Jednym z głównych dowodów w sporze jest dostępność słodkiej wody, która jest charakterystyczna tylko dla jezior przepływowych i ściekowych. Jeziora typu drenażu często tworzą się w suchym klimacie, gdzie ilość opadów jest minimalna. Również tego typu są takie, jak np. Morze Kaspijskie.

Główne cechy jeziora Baikal

Na podstawie powyższych rozważań możemy wyróżnić takie cechy jeziora:

  • Zawiera 20 procent świeżej wody z całego świata.
  • Jedna duża rzeka wypływa – Angara.

W ten sposób można zakończyć wieczne dyskusje o tym, czy jezioro Bajkał jest ściekami lub bez jeziora. Można śmiało powiedzieć, że należy do kategorii ścieków.

Cechy endemiczne jeziora Baikal

Inną wyróżniającą cechą jest różnorodność roślin i zwierząt żyjących w grubości wód Baikal. Obecnie naukowcy rejestrują ponad 2565 gatunków zwierząt i ponad tysiąc gatunków roślin elementu wodnego.

Niektóre z tych roślin, około dwie trzecie, są endemiczne w regionie, więc nie rosną już w dowolnym miejscu. Według badań, bogate dziedzictwo jeziora Baikal nie ma analogii, nawet wśród wielkich jezior świata. Wraz z każdym nowym rokiem dla jeziora Bajkal (jezioro ściekowe lub bezciekowe demontowaliśmy powyżej) opisano nowe 20 gatunków zwierząt bezkręgowych. Specjaliści doszli do wniosku, że pojawią się co najmniej 1500 nowych gatunków borowców tego jeziora.

Na szczycie troficznej piramidy Baikal znajduje się bajkał pieczęć, czyli pieczęć, której przodkowie przypuszczalnie byli pieczęcią arktyczną, która przemierzała wieki temu wzdłuż Yenisey lub Leny.