461 Shares 1442 views

Czy trutnie są naprawdę niebezpieczne dla samolotów?

Wyobraź sobie, że wsiadasz do samolotu w klasie ekonomicznej. I z tyłu, a dziecko kopie nogi siedząc. Włożysz słuchawki i staraj się abstrakcję z tego świata. Tuż przed startem słychać nudny dźwięk i eksplozję. Płaszczyzna zaczyna się piętrować. Wy patrzycie przez okno w silniku, ale widać tylko ogień i czarny dym. Okropne, nieprawdaż?


Właśnie to obawia się Federalna Administracja Lotnictwa USA w sprawie regulacji dronów. Dlatego agencja próbuje wprowadzić wymagania, zgodnie z którymi wszyscy ludzie muszą rejestrować niehandlowe modele samolotów, głównie trutni. Ale faktycznie samoloty bezzałogowe nie stwarzają wielkiego zagrożenia dla lotnictwa cywilnego. Chociaż zawsze istnieje ryzyko, że na pokładzie samolotu będzie dryfować silnik, badania wykazują, że istnieje większa szansa na spotkanie z ptakiem niż z dronem.

Zderzenie ptaków z samolotem

W przestrzeni powietrznej jest miliardy ptaków. Mimo że podjęto wszelkie starania, aby ich utrzymywać poza portami lotniczymi, które stanowią największe zagrożenie, w 2014 r. W Ameryce wystąpiły jedynie 13414 przypadków kolizji z nimi. Jednak wszystkie te przypadki są podzielone równo między samolot pasażerski i inny, a także helikoptery i małe statki prywatne. Bardzo rzadko, te zderzenia są na tyle poważne, aby uszkodzić silnik odrzutowca. W tym samym roku 2014 zarejestrowano 417 przypadków ptaków dostających się do silnika, a tylko 112 razy zostało zniszczonych w dowolnym momencie przez samolot.

Jak niebezpieczne są trutnie?

Jednocześnie dotychczas nie było pojedynczego przypadku, w którym quadroopter (handlowy lub w inny sposób) zderzyłby się z obsadzonym statkami powietrznymi w przestrzeni powietrznej Ameryki. Federalna Administracja Lotnictwa podniosła alarm w sprawie bezzałogowych statków powietrznych w przestrzeni powietrznej, a teraz otrzymuje ponad 100 wiadomości miesięcznie na temat maszyn, które latały obok innego statku powietrznego. Jednak wiele z tych przypadków nie stanowi zagrożenia dla pasażerów. Naukowcy analizowali 921 takich przypadków i stwierdzili, że tylko 158 z nich dryfowało w odległości 60 metrów od załogowego statku. I tylko w 28 przypadkach pilotzy postanowili przeprowadzić dystansowe manewry.

Potencjalne uszkodzenia samolotów

Więc co jest niebezpieczeństwem bezzałogowych statków powietrznych dla statków pasażerskich i osób na pokładzie? Należy rozważyć, jak często trupie napotykają obsadzone statki powietrzne, a także ich rozmiar jest taki sam, jak ptaków. Ale w przeciwieństwie do nich, operatorzy maszyn tryskaczy mogą uniknąć kolizji z samolotami.

Na świecie jest wiele więcej ptaków niż trutni i tracą dużo czasu na jedzenie niż trutni na ładowanie z paneli słonecznych. Niemniej jednak naukowcy mogą obliczać częstotliwość kolizji lotnictwa z ptakami w ciągu godziny. Zakładając, że prędkość ptaków i trutni jest taka sama, można stwierdzić, że trutnie będą musieli stawić czoła zmotoryzowanym samolotom co 374 tys. Lat ich użytkowania.

Zagrożenie dla pasażerów

Nie wszystkie kolizje mogą uszkodzić samolot, a nawet mniej – ludzi, którzy są w środku. Naukowcy skoncentrowali się na 2-kilogramowych ptakach, ponieważ ciężar ten został omówiony jako możliwy próg dla łatwej klasy dronów. Jeden z pięciu samolotów, które kolidują z dwoma kilogramami ptaków ma niewielkie szkody. Jednocześnie na każdą 500 samolotów jest rannych co najmniej jedna osoba.

Innymi słowy, gdyby jeden milion dwukilogramowych trutni pracował w powietrzu przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, wówczas co 187 lat jedna osoba zostanie ranna.

Odpowiedzialność operatorów bezzałogowych statków powietrznych

Podsumowujemy: bezzałogowe pojazdy lotnicze są bezpieczne, jeśli ich operatorzy mają co najmniej takie same zdolności poznawcze jak ptaki. Oczywiście, niektórzy operatorzy mogą świadomie wysyłać drony na drodze samolotów. Ale przestrzeganie zakazów nie jest tak wielkim problemem. Aby utrzymać bezpieczną przestrzeń powietrzną, konieczne jest wprowadzenie dwutorowej strategii tworzenia operatorów w celu zarządzania drony w zatłoczonej przestrzeni powietrznej. Na przykład w Stanach Zjednoczonych powstała specjalna strona internetowa, która zawiera dostępne i łatwe do zrozumienia zalecenia umożliwiające bezpieczną i legalną pracę z bezzałogowymi statkami powietrznymi.

Uruchomiono specjalną aplikację dla smartfonów, która wykorzystuje funkcję geolokalizacji, aby poinformować użytkownika o ograniczeniach i wymaganiach dla latających trutni w wybranym obszarze.

Znaczenie dodatkowych prac

Niestety, ta aplikacja działa śmiesznie źle. Użytkownicy narzekają na błędne ograniczenia wielu dróg startowych, które działają przez wiele lat. Inni operatorzy narzekają, że nie mogą skontaktować się z wieżą kontrolną, ponieważ aplikacja nie podaje numeru telefonu.

Urząd Federalny powinien odpowiednio określić priorytety i podać operatorom dokładne informacje o tym, gdzie mogą latać i gdzie jest zabronione. W tym celu użytkownicy muszą dostarczyć aplikację wysokiej jakości. Teraz sektor prywatny dołączył do gry. Na przykład opracowano inną witrynę, zoptymalizowaną pod kątem urządzeń przenośnych, dzięki której użytkownicy mogą określić, gdzie nie powinni latać.

Oprócz kształcenia, należy skoncentrować się na krótko i długoterminowym okresie rozwiązań technologicznych na problemy coraz bardziej zatłoczonej przestrzeni powietrznej. W krótkim okresie technologia Geofencing jest bardzo obiecująca. Zostało ono przyjęte przez producentów wielu bezzałogowych statków powietrznych. Drony wyposażone w GPS, który pozwala na ich trzymanie z dala od nielegalnych miejsc, na przykład lotnisk, zatłoczonych stadionów czy parków narodowych.

Perspektywa długoterminowa

W przyszłości należy skoncentrować się na modernizacji przestrzeni powietrznej. W końcu istnieje możliwość, że nawet obsadzone statki powietrzne będą korzystać z technologii, które są obecnie rozwijane w sektorze bezzałogowym. Chociaż większość dronów pracuje obecnie nad zdalnym sterowaniem, w końcu będą w stanie autonomicznie latać i komunikować się między sobą, aby uniknąć kolizji.

Ten sam typ połączenia "maszyna-maszyna" i komputer pokładowy mają decydujący wpływ na poprawę bezpieczeństwa załogowego samolotu, ponieważ błędy pilota zostaną usunięte.

Poprawa bezpieczeństwa

Aby poprawić bezpieczeństwo bezzałogowych i obsadzonych statkami powietrznymi, konieczne jest przyspieszenie planów włączenia tego nowego modelu zarządzania w system. Badania terenowe przeprowadzone w NASA są doskonałym pierwszym krokiem, ale modernizacja przestrzeni powietrznej powinna stanowić integralny temat w podejściu Federalnej Administracji Lotniczej do integracji UAV.

Jak widać, badania przeprowadzone przez specjalistów pokazują, że samowce nie stanowią rzeczywistego zagrożenia. Jeśli Federalny Urząd chce, aby przestrzeń powietrzna była bezpieczniejsza i bardziej wspierała innowacje, musi ona używać edukacji i technologii zamiast wyraźnych zakazów i wymogów rejestracji niemożliwe do wyegzekwowania.