883 Shares 2182 views

Książki dla młodzieży: Plusy i minusy

Powiedz mi, kim są twoi przyjaciele, a powiem ci, kim jesteś


Komunikacja z literatury ma wyraźnie nie jednostronny: człowiek głęboko subiektywnie interpretuje książki, a książka z kolei – interpretuje człowieka wykruszanie się, jakby z marmuru szwów kawałki wątpić o wszystkim, co dzieje się wokół. W wyniku wzajemnego oddziaływania, przyjaźni i wyłania się całkowicie unikalną fizyczną – czytanie i myślenie człowieka, Homo sapiens sapiens plus.

Można powiedzieć inaczej. Książka, jak kto woli – to zupełnie inny świat. One naprawdę nie przeniknął, inteligentna osoba jest mało prawdopodobne, aby pozbawiają się możliwości podróżowania w przyszłości na jego krętych ścieżek. Ale to nie znaczy, ten świat – fikcyjną. Wszystko najbardziej realistyczny obraz, nawet gdy słyszysz szelest trawy i zapachu, wszystkie najbardziej autentyczne postacie – odbicie rzeczywistości. Najbardziej niesamowite jest to, że wszystkim odbicie magiczny wpływ na świat rzeczywisty, poprawiania, a czasem zniekształcając go w jakikolwiek sposób.

Co dzieje się we współczesnej literaturze dla dzieci? Jakie książki czytać młodzież i dlaczego?

Po przeczytaniu kilku top listy literatury nastoletnim, staje się jasne, że najbardziej popularne książki są wszystkie „fantazja” pracy: znajomą i przytulną „Harry Potter” i mało przyjazne rodzinie kochający wampiry całkowicie niewyobrażalne elfy, czarownice i więcej niewiadomych. Te „wiadomo-kto” zmienić płeć bezpiecznie, przeżywa dziwne uczucie, które z jakiegoś powodu w porządku rzeczy, nauczyć magiczną pokład; dobra walka przeciwko złu, zło dobrem, i tak dalej. Co to znaczy? Wnikając w innym świecie – książkę – możemy zanurkować głębiej – kolejną warstwę – fantazję, by tak rzec, pisarza. Następnie pojawia się naturalne pytanie: czy i tak jesteśmy pewni, w krystalicznie czystych intencji autora, w swoim nienagannym charakterze moralnym, doskonała znajomość mitologii, w której opiera się idea i gatunku fantasy? I nie wyznają szanowanego twórcę wyjątkiem szczerze fikcyjnych światów, postaci, która nie może nawet teoretycznie prototypy i fałszywych wartości, skręcone i zniekształcone kategorię nastawienie? Jeśli on myli duchowo niedojrzały czytnika, który jest gotów przyjąć go z całego serca Twilight fikcyjnego świata? Fantasy w wyobraźni – i tak w nieskończoność. Nie zbyt chłodny dla kruchego młodzieży świadomości?

Kolejnym etapem w kategorii „najbardziej interesujących książek dla nastolatków” zajmują tak zwane nowoczesne powieści. Jest to przede wszystkim parodią literatury słabej jakości „dla dorosłych”. Mają „wszystko” trzeba 13-16-latków: pieniądze, seks, narkotyki, nierówności społeczne, a co najważniejsze – smak „prawdziwego” życia okraszony pseudo-szczerości i emocjonalny pęknięty. W ogóle, jeśli uczciwy, naprawdę dobra literatura współczesna, która byłaby popularna wśród młodych ludzi, bardzo, bardzo mało.

Chociaż, co pojęcie to jest – książki dla nastolatków? Są to ci, którzy nie czytają dorosłych lub osób, że jest zbyt wcześnie, aby czytać dziecku? W pierwszym przypadku, dlaczego potem popchnął ich studentów i średnim wieku starszym niż one różnią się od studentów lub doktorantów? Tak, ale tylko dlatego, że ich percepcja zaostrzony do kaplicy, ich uczucia – bardzo realne, nie mogą ukryć lub fałszywe, a ich doświadczenie – jest minimalna. Okazuje się, że nastolatek jest całkiem w stanie wyłowić własną bibliotekę. I żaden z zaleceniami rodziców i nauczycieli nie będzie miało istotnego wpływu na jego wybór. Radzę zacząć od najmłodszych, delikatnie zastępując typowe amerykańskie kreskówki dobre i głębokie historie i gry komputerowe i programy telewizyjne – zabawne historie i szczere.

Dobre książki dla młodzieży – ci, którzy są gotowi do zapoznania dorosłemu w każdym wieku.

Doskonały wybór może stać się prace Eriha Marii Remarque. Tutaj nikt nie moralizować, ponieważ większość postaci – nawet samych lub ostatnio miał dzieci, czy będą one zawsze pozostają wewnątrz dzieci. Odczuwają głębokie uczucia, starając się zrozumieć otaczający ich świat, walczyć, walczyć, dużo pić, tragicznie zginął, i pozostanie na zawsze w sercu czytelnika. Po przeczytaniu Remarque pozostaje niezwykle wyraźne i jasne światło uczucie smutku i oczyszczania. Są to książki dla młodzieży położyć pojęcie uczciwości, sprawiedliwości, prawdziwej przyjaźni, miłości i odwagi.

Musujące subtelny humor i ironia przeniknięte opowiadania Arcadia Averchenko. A nawet jeśli akcja toczy się w ostatnim stuleciu – tym bardziej interesujące paralele i był zaskoczony, aby rozpoznać siebie, swoich przyjaciół i wrogów w uroczych bohaterów tego wspaniałego pisarza.

Wielkie książki dla młodzieży stworzony radzieckich pisarzy Zoshchenko, Aleksin, Gajdar. Że nie sposób związany z ideologią Radzieckiego. Znacznie więcej – dobry, sprawiedliwy i uczciwy. Opowieść o jego surowości nie jest gorsza od współczesnego kryminału.

Być może najbardziej przenikliwy, powodując „gęś” jest dziełem amerykański pisarz Jerome David Salinger. Jego bohaterowie są tak silnie odczuwalne, a więc w zgodzie z młodym człowiekiem, i tak realne, że czasami jest przerażające dla czytelnika – fikcyjny świat łączy się z realnego świata.

Dzieci – wrażliwi ludzie, od razu zrozumieć, co jest co

Nieco mniejszy wpływ z mediów – i młodzieży sami znajdziemy literaturę naprawdę wartościowego, w której znajduje się mały kawałek życia, raz czule inwestowane przez autora.