424 Shares 4808 views

Bateria żel samochodowy: urządzenie i charakterystyka

Wszyscy wiemy, że akumulatory samochodowe są podzielone na 2 kategorie – serwisowane i bez nadzoru. Ten ostatni pojawił się znacznie wcześniej, a ich właściwości są mniej wiarygodne i wydajne. W trakcie eksploatacji wymagają stałej troski, a ci, którzy nie są obsługiwani, mogą pracować płynnie, dopóki nie zostaną całkowicie wyładowani. Jedyne co potrzebują to okresowe ładowanie raz na sześć miesięcy. Tak więc – ostatnio na rynku rosyjskim zaczęły pojawiać się takie akumulatory, które można bez naliczania od lat. Są to baterie żelowe. Ze względu na to, co są "wytrwałe" i czy mają wady?


Cechy konstrukcji

Baterie te należą do klasy ołowiu. Dlatego też mają one duże podobieństwo do tradycyjnych akumulatorów samochodowych, które są uzupełniane przez większość VAZ. Mają także plastikową obudowę, w której znajdują się płyty ołowiu lub stopów ołowiu. Substancje te są zwykle zanurzane w elektrolicie.

Cechy techniczne

Główną różnicą między bateriami żelowymi jest to, że ciecz z płytami ołowiu jest prezentowana w gęstszym, mniej płynnym stanie niż w konwencjonalnych akumulatorach. W tym przypadku elektrolit zawiera specjalne dodatki, które umożliwiają żelatynową masę, czyli żel (stąd nazwa "żel").

Korzyści

Żel samochodu akumulatora odznacza się przede wszystkim długą żywotnością. Dzięki zastosowaniu nowych technologii akumulator jest ładowany 6-7 razy szybciej niż zwykle, a przy starcie zapewnia samochód wysoki prąd rozruchowy. Ponadto akumulatory żelowe łatwo wytrzymują obciążenie dodatkowych urządzeń elektronicznych. Nawet jeśli samochód jest jednocześnie włączony w klimatyzacji, światła, subwooferze i radiu, akumulator nadal będzie zapewniał optymalny prąd w obwodzie elektronicznym. Jednocześnie akumulator żelowy w samochodzie nie wydziela się tak szybko jak reszta. Nawiasem mówiąc, jeśli przypadek tego urządzenia jest uszkodzony, elektrolit nie wycieknie.

Wady

"Dlaczego taka bateria nadal nie jest powszechnie używana?" – pytasz. Wszystko dlatego, że ta bateria kosztuje kilka razy więcej niż te, które są obecnie używane w większości samochodów. Jeśli chodzi o akumulatory żelowe, cena samochodu jest po prostu szalona. Nawet najtańsza opcja kosztuje co najmniej 5 tysięcy rubli. W niektórych modelach cena może wzrosnąć do 20 tysięcy lub więcej. W sklepach spotyka się znacznie rzadziej, a nawet za pośrednictwem Internetu nie zawsze można go kupić. Ale cena nie jest jedyną barierą dla baterii żelowych. Jeśli bateria jest naładowana, cały elektrolit w niej szybko się gotuje. I to jest ładowanie znacznie szybciej niż zwykle. Dlatego też musisz być bardzo ostrożny. Ponadto, bateria żelu samochodowego boi się mrozu. Jeśli jest schłodzony, przestanie działać.

Generalnie akumulator żelowy jest wystarczająco dobrym urządzeniem, jednak jego koszt i podatność na zimno sprawiają, że produkt jest mniej popularny w Rosji.