731 Shares 7401 views

Konflikt pomiędzy ojców i dzieci. Ojcowie i Synowie: rodzina psychologia

Każdy rodzic, podnosząc jej dziecka, dusza w nim msze. odwzajemniać dzieckiem, ale do pewnego czasu. W pewnym momencie dziecko oddala się od swojego rodzica. Konflikt pomiędzy ojców i dzieci – wieczne motyw. Nie da się uniknąć. Ale problem jest, jak każdy inny, jest całkowicie rozwiązany. Wystarczy znaleźć potrzebne informacje, a konflikt pomiędzy ojców i dzieci nie będą już wydawać się nierozwiązywalne.


Co to jest konflikt

W pewnym momencie konflikt jest głównym problemem w relacjach rodzinnych. Rodzice trzymając się za głowę, nie wiedząc, co zrobić ze zbuntowanego dziecka. Wszystkie słowa i czyny, które były skuteczne, na tym etapie są całkowicie bezużyteczne. Dziecko jest gotowa eksplodować przy najmniejszym pretekstem, że reaguje negatywnie na wszelkie sugestie z ich przodków. W rezultacie rodzice i dzieci kłócą. To może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji (głodówki, wychodzenia z domu, samobójstwo). Nawet czasowe wykluczenie może dramatycznie zmienić relacje między krewnymi. Jeśli „zimnej notatek” w zachowaniu dzieci już widoczne, nadszedł czas, aby podjąć pewne środki.

Przyczyny nieporozumienia między rodzicami a dziećmi

Nieporozumienie może wynikać z wielu przyczyn. I najczęściej jest to wina rodziców. Po tym wszystkim, jest on znacznie starszy i dlatego bardziej doświadczeni i mądrzejsi. Wiele konfliktów można łatwo uniknąć. Ale dorośli przylegają, starając się zachować zwykłą pozycję, więc zwiększenie głos dziecka, a nawet podnieść rękę przeciw niemu. Naturalnie, że dziecko idzie do lady i pokazuje jego charakter nie jest w najlepszym wydaniu.

Przyczyny konfliktu

Konflikt pomiędzy ojców i dzieci najprawdopodobniej wystąpić z następujących powodów:

 1. Problemy w szkole. Słaba wydajność dziecka, skarga nauczycieli na złe zachowanie, to absolutna niechęć do odrabiania zadań domowych.
 2. Czysty dom. Niezgodność staje się przyczyną kłótni między rodzicami dziecka niemal każdym wieku.
 3. Fałsz. Mamusie i tatusiowie są bardzo niezadowoleni z dziećmi kłamstw. Każde dziecko przynajmniej raz okłamał rodziców. Gdy prawda „pojawia się na zewnątrz”, to kolejny skandal.
 4. Hałas. Dzieci są z natury komórkowego, więc tworzą dużo hałasu (dźwięk telewizora, głośnej muzyki, krzycząc i audioigrushki).
 5. Brak szacunku do starszego pokolenia. Takie zachowanie oburzeni rodzice, więc skarcił dziecko.
 6. Wymóg prezent. Jest to problemem dla każdego rodzica. Dziecko zna tylko słowo „chcę”, dlatego nie nabywanie rzeczy staje się powodem do niechęci ze strony dziecka.
 7. krąg społeczny. Znajomi nastolatek jest często postrzegane z podejrzliwością, a ojciec i matka. To niezadowolenie, starają się przekazać dziecku, które jest słyszeć nic o tym nie chce.
 8. Wygląd. Zaniedbany wygląd, nowoczesny styl ubrań i smak dziecka jest bardzo często przyczyną konfliktu.
 9. Zwierzęta. Kłótnia wynika albo z powodu braku opieki nad dzieckiem dla swojego zwierzaka, albo z powodu jego skrajnej chęci ich nabycia.

Konflikt oczami dziecka

Konflikt rodziców i dzieci najczęściej występuje, gdy ten zaczyna się w okresie dojrzewania. Jest to niezwykle trudny czas dla mamy i taty, a także dla dziecka. Dziecko zaczyna się dostosować swoją postać, opartą na opinii znajomych, uczniów szkół średnich, a nie rodziców. Zna ten świat z drugiej strony, aktywnie rozwija fizycznie i trwa zainteresowanie płci przeciwnej. Jednak, pomimo „dorosłego” wygląd, stan psycho-emocjonalny nastolatka jest bardzo niestabilna. Niedbale rzucone słowo może rozwijać szereg kompleksów.

Dziecko staje nerwowy i zamknięty. On stara się unikać towarzystwa rodziców, zamiast więcej czasu na znajomych lub wolisz być sam, zamknięty w swoim pokoju. Wszelka krytyka jest natychmiast odrzucane. Nastolatek staje się szorstka, zaczyna podnosić głosu do ojca i matki. Widział częste zmiany nastroju. Jeśli konflikt osiągnął punkt krytyczny, nie mogą być próby do domu opieki nad dzieckiem lub umyślnego samookaleczenia obrażeń fizycznych.

Konflikt oczami rodziców

zachowanie linia rodziców wyróżnia się także do jej oryginalności. Reakcja może być podzielony na ojców i matek.

Moms reagują bardziej miękko, ale częściej są przyczyną kłótni. W celu stać się najlepszym przyjacielem swojego dziecka, rodzic otacza dziecku zbyt wiele uwagi. Opinia nałożone na każdy temat, począwszy od zewnatrz do preferencji w muzyce i filmach. Irytuje dziecka i prowadzi do konfliktów.

Reakcja ojca jest nieco inna. Tato – zarabia w rodzinie. Więc stara się zaszczepić w koncepcjach dziecięcych takich jak ciężkiej pracy, wartość rzeczy i dobra rodziny. Nastolatek ze względu na swój wiek nie rozumieją tego i reaguje negatywnie na wychowanie ojca.

Co jeśli konflikt „rodzic-dziecko” jeszcze powstać?

Należy podjąć pilne działania. Do tego istnieje kilka opcji:

 1. Cicha rozmowa w cztery oczy. Rada rodzina powinna wysłuchać każdego uczestnika konfliktu. W żadnym wypadku nie można podnosić głosu i przerwać rozmówcę. Jest również niepożądany zadać pytania podczas oświadczeniu przeciwnika. Taki dialog jest prawie zawsze pozytywne.
 2. Lista reguł. Wszyscy członkowie rodziny rozpowszechniać obowiązki między sobą i zasady zachowania się w domu. Wszystkie elementy zostały omówione razem, zamiast powoływany przez głowę rodziny (lub zbuntowanego nastolatka).
 3. Przyznać racji. Rodzic nie lubi tego robić, ale ten krok pomaga nastolatkowi spotkać.

Porady psychologa

Ojcowie i synowie – konflikt pokoleń, znane każdemu. Jednak aby uniknąć jest to możliwe i konieczne. W tym celu wystarczy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • dziecko powinno być brane za to, co to jest, to nie powinno narzucać własne gusta i preferencje;
 • Zabrania się podnieść głos dziecka;
 • do wyrzucenia dziecka z jego osiągnięć nie jest dopuszczalne;
 • ukarać nastolatka powinna być starannie bez drastycznych środków;
 • Zainteresowanie życia dziecka powinien być uważnie, jakby przez przypadek;
 • nie zapomnij o nastroje (Całuję), ale ich liczba musi być kontrolowana;
 • Trzeba stale chwalić dziecko i skupić się na swoich pozytywnych cech;
 • nie może sprawić, że nastolatek coś zrobić, powinien zapytać.

A co najważniejsze – nie należy zapominać, że każdy człowiek jest inny i ma swoją własną ścieżkę i swoje własne przeznaczenie.

Odwieczny konflikt pomiędzy ojców i dzieci w literaturze

Jak już wspomniano, problem ten nie jest nowy. Konflikt z rodzicami i dziećmi zapalił wiele klasyków literatury rosyjskiej. Najbardziej uderzającym przykładem jest powieść przez I. S. Turgeneva „Ojcowie i synowie”, konflikt pokoleń, który opisuje bardzo obrazowo. DI Fonvizin napisał wspaniałą komedię "The ÖAF" A. S. Puszkina – tragedia "Borys Godunow", A. S. Griboedov – "Biada z Wit". Problem ten nie jest zainteresowany pokolenia. dzieła literackie na ten temat są jedynym dowodem wieczności istniejącego konfliktu i jej nieuchronności.

Problem pokoleń jest nieprzyjemne dla obu stron. Nie jest konieczne, aby zamknąć w skorupie i mamy nadzieję, że do czasu będzie rozwiązać konflikt pomiędzy ojców i dzieci. Warto pójść na ustępstwa, aby być bardziej miękkie i bardziej uważny. A potem dzieci i rodzice są bardzo ciepłe i pełne zaufania relacje.