692 Shares 5621 views

Struktura szablonu. Moss sphagnum (zdjęcie)

Bryophytes – jest to jedna z działów roślin zarodników, która zajmuje szczególne miejsce w systemie tego królestwa. Przedstawiciele mają ekonomiczną, leczniczą wartość, są szeroko stosowane i są ważnymi uczestnikami łańcuchów pokarmowych. Ponadto uczestniczą w tworzeniu ekosystemów bagiennych.

Sphagnum: systematyczne stanowisko

W swym miejscu w świecie organicznym zajmuje następujące miejsce taksonomiczne:

 • Królestwo: rośliny.
 • Zakład: Bryofity ;
 • Klasa, kolejność i rodzina – Sphagnum.
 • Rodzaj: Sphagnum.

Liczba gatunków osiąga 120, z których najczęściej występują:

 • Szumowina;
 • Wysuwanie;
 • Brązowy;
 • Magellanic;
 • Papillous;
 • Girgenson.

Struktura szumu ma pewne osobliwości, które pozostawiają nadruk na jego używaniu przez człowieka. Rozważmy tę kwestię bardziej szczegółowo.

Zewnętrzna struktura zakładu

Zielona luźna mata z łodyg, które są zatłoczone na górze, które tworzą grudki bagien i bagien i pływaków na powierzchni zarastających jezior, było prawdopodobnie widziane przez wszystkich. To jest tchórzostwo. Zdjęcia tej rośliny można obejrzeć poniżej.

Bardzo słodkie soczyste łodygi, wielokrotnie wycięte i znudzone w górę. Na zewnątrz, przykryty skorupą, która jest kilka warstw komórek. Pozostawia sphagnum siedzący, typ trzciny. Te, które znajdują się na łodydze, podłużnej formie i częściej samotne. I przeciwległe liście gałęzi są bardziej zatłoczone, na wierzchołku są zgięte. W rzeczywistości są one praktycznie łuszczone i słabo widoczne bez specjalnego wyposażenia. To, co zwykle jest dla liści, to są liczne gałęzie od głównego łodygi.

Podobnie jak inne mchy, nie ma korzeń. Jednak w przeciwieństwie do ich krewnych, nie mają rizobów do przymocowania do podłoża. Ciekawe, że im niższe łodygi, tym więcej światła się pojawia. W końcu, u podstawy, traci swój zielony kolor. Wynika to z braku pigmentu chlorofilu w komórkach, ponieważ struktury te nie są już żywe, ale martwe.

Z tych części, osadzonych na dnie bagna, później utworzone torf. Dlatego szmat często nazywany jest mchu torfowego. Ogólnie rzecz biorąc, kolor rośliny jest delikatnie zielony, a nie jasny. Wynika to z faktu, że jest stale nasycona dużą ilością wody. Powstaje pytanie: "Jak mech potrafi przechowywać tak dużo płynu w sobie?" Wynika to z charakterystycznych cech struktury wewnętrznej. Zastanów się nad nimi.

Struktura wewnętrzna szańcucha

Wewnątrz, mech jest tworzony przez zwykłe tkanki roślinne, składające się z komórek. Liście szosy zawierają chlorofil, jako faktycznie strukturę macierzystą. Dlatego też fotosynteza przeprowadzana jest niemal na całej powierzchni ciała. To samo dzieje się i odżywianie, to jest wchłanianie wody.

Zielone komórki mchu łączą się ze sobą i tworzą strukturę podobną do sieci – jest to system przewodzący zakład. Organami reprodukcji są sporangia, w których dojrzewają spory.

System przewodzenia, jak wyższe rośliny, nie występuje. Zamiast tego są specjalne komórki. Funkcje przechowywania i wchłaniania wody są przez nie prowadzone.

Specjalne komórki w strukturze

Komórki Sphagnum nie są takie same. Faktem jest, że niektóre z nich mają muszle z otworem i martwą protoplastą, to znaczy pustą jamą. Jest to konieczne, aby roślina pochłaniała dużą ilość wilgoci i utrzymywała ją wewnątrz w pustych strukturach.

Struktura siarki pozwala na napełnienie wodą w ilości 20-30 razy wyższej niż własna waga. Dlatego w siedliskach tych mchów zawsze jest wilgotny, dosłownie pływają na powierzchni wody.

Kiedy roślina jest wypełniona wilgocią, jego kolor jest delikatnie zielony. Podczas suszy stopniowo staje się biała, w końcu staje się całkiem biała.

Reprodukcja mchu

Struktura szkieletu obejmuje wyspecjalizowane, niezbędne do budowy reprodukcji – sporadycznie. Oni, podobnie jak wszystkie inne mchy, znajdują się na specjalnych łodygach w części wierzchołkowej rośliny. Reprezentuj pudełko z pokrywką, w której powstaje i dojrzewa zarodniki.

Kiedy zaczyna się rozmnażanie, małe wnętrze wylewa się i unosi się pod wpływem wiatru. Wchodząc w kroplę wody, zaczynają kiełkować w nowej fabryce. Pokręcone plamki otwierają się spontanicznie.

Jest inny sposób reprodukcji, który jest przeprowadzany przez tę roślinę. Sphagnum może dać części wegetatywne do dalszej samodzielnej egzystencji. Najczęściej tak się dzieje, gdy główny trzon rośnie mocno w długości, przekraczając inne części. W tym momencie cała roślina jest oddzielona.

Specjalne właściwości mchu torfowisk

Moss sphagnum, którego zdjęcie można zobaczyć w tym artykule, ma wiele specjalnych właściwości ze względu na obecność specjalnych komórek. Są to:

 1. Higroskopijność przekraczająca wszystkie znane granice w roślinach. Jeśli porówna się zdolność do wchłonięcia wełny wilgotnej i torfu, to mech będzie więcej niż 6 razy! Ponadto warto zauważyć, że dystrybucja wody w ciele rośliny jest absolutnie jednolita. Dlatego, dopóki nie zostaną wypełnione wszystkie istniejące komórki, mech nie zrezygnuje z nadmiaru wilgoci. To pozwala na użycie go jako dodatku do gruntu.
 2. Przepuszczalność powietrza, dzięki czemu gleba z mchem jest bardzo lekka, luźna i przewiewna. Taka zwiększona napowietrzanie ma pozytywny wpływ na wzrost i rozwój innych ekosystemów roślinnych.
 3. Kwasy sphagnum, które są częścią rośliny, pozwalają umiarkowanie zakwaszać ziemię kationami wodoru.
 4. Bogata organiczna kompozycja sprawia, że roślina ta jest wyjątkowa. Sphagnum ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne oraz środki dezynfekujące.

Jaka jest skład tych niesamowitych mchów? Można wymienić najważniejsze związki:

 • Kwasy szańcowe;
 • Kumaryny;
 • Sphagnol;
 • Terpeny;
 • Kwas karbolowy.

Ze względu na tę składową skład, sama roślina praktycznie nie jest narażona na żadne choroby ani szkodniki.

Miejsca wzrostu

Głównym warunkiem wzrostu tej rośliny jest obecność wystarczającej ilości wilgoci. Wszakże, rtęć moszczu, którego zdjęcie jest w przeglądzie, jest bardzo zależne od wody podczas hodowli, podobnie jak wszystkie zarodniki. Dlatego można przypisać główne miejsca wzrostu:

 • Strefa umiarkowana półkuli północnej;
 • Europejska część Rosji ;
 • Syberia;
 • Ameryka Południowa.

Głównym ekosystemem, który tworzy ten mszar, jest górne bagna. Gdziekolwiek taka roślina osiada, następuje stopniowe i nieuniknione opadanie terenu.

Rola w naturze

Całe życie sphagnum opiera się na zdolności pochłaniania wilgoci. Specyfika struktury wewnętrznej i zewnętrznej, znaczenie ekonomiczne i obszary zastosowania, zastosowanie do celów medycznych – prawie wszystko ze względu na skład i strukturę. Jest to również związane z rolą odgrywaną w naturze.

Najważniejsze jest to, że szwajcarski, którego zdjęcie umieszczono w artykule, tworzy depozyty torfowe. Dzięki kwasowi sphagnum i sphagnum wprowadzanym do zakładu procesy rozkładu i rozkładu martwych części dolnych rośliny są bardzo powolne. Prowadzi to do tworzenia warstw torfowych. Działanie odbywa się powoli, około jednego metra na tysiąc lat.

Ważne jest również spowodowanie zalania terenu. W rezultacie zmienia się nie tylko pokrycie roślinności, ale także całą biogeocenozę, świat zwierząt, owady i inne stworzenia.

Znaczenie ekonomiczne dla ludzi

Istnieje kilka głównych obszarów zastosowania tego mchu dla ludzi.

 1. Do domów uszczelniających.
 2. Jako materiał termoizolacyjny w budownictwie.
 3. Dla celów medycznych jako środek antyseptyczny i dezynfekujący.
 4. W florystyce.
 5. W floriculture w celu poprawy warunków wzrostu roślin domowych i szklarniowych.
 6. Do produkcji chemii gospodarczej (mycie, czyszczenie i dezynfekcja).
 7. Torf jest cennym paliwem.
 8. Często używane jako materiał izolacyjny.
 9. W Rosji produkuje się ten mech cukierków i krakersów.
 10. Jako materiał opatrunkowy sphagnum (przedstawiona poniżej ilustracja pomaga lepiej zbadać strukturę rośliny) użyto w XI wieku. Do tej pory moss nie stracił.

Okazuje się, że torfowisko torfu jest nie tylko cennym źródłem minerałów, ale również nieocenioną ceną leków, źródłem wilgoci i aeratorem dla innych przedstawicieli flory. Jego piękny wygląd harmonijnie łączy się ze spektakularnymi cechami wewnętrznej struktury i znaczenia przyrody i życia ludzi.