603 Shares 9262 views

endometrioza zewnętrzna: przyczyny, objawy, skutki, leczenie, diagnostyka

Dość częstą chorobą, która często towarzyszy niepłodności jest endometrioza zewnętrzny. Główną metodą diagnozowania i leczenia tej patologii – laparoskopia. Po tej interwencji, ciąża występuje częściej.

Kiedy zewnętrzny endometriozy komórek endometrium się na otrzewnej, jajowody, jajników, jelita. Mają receptory dla progesteronu i estrogenu, dlatego mogą ulec zmianie w trakcie cyklu i odrzucone w trakcie miesiączki.

Jednakże, ponieważ narządy dotknięte nie nadają się do tego, nie ma zapalenie, krwotok i obrzęk tkanek otaczających. Z każdym miesiączki proces postępuje, narządy zwiększenie rozmiarów, ich działanie jest zakłócony, zrosty występują pomiędzy nimi.

Zewnętrzna endometriozy zazwyczaj objawia się bólem miednicy, które są wzmacniane podczas menstruacji i bezpłodność. Dodatkowo pacjent może odczuwać ból podczas seksu i inspekcji na fotelu ginekologicznym. Po wykiełkowaniu endometriozy u jelit i pęcherza moczowego, i ból krwawienia podczas wypróżniania i oddawania moczu.

Naukowcy wciąż nie wiedzą dokładnie, dlaczego nie ma zewnętrznych narządów płciowych endometrioza. Z tej okazji, istnieje kilka teorii. Zakłada się jej wygląd w kontakcie z miesiączką rurek i jamy otrzewnej. komórki endometrium zostały wprowadzone do organów śluzowych, endometrioza powstaje.

Jednak eksperymenty wykazały, że to nie zawsze jest rzucać płyn menstruacyjny w jamie brzusznej prowadzi do endometriozy. Dlatego uważa się, że choroba występuje, gdy czynnikiem predysponującym. Główne z nich to zaburzenia hormonalne i immunologiczne, a także stres.

Zewnętrzna endometrioza ginekolog może podejrzewać na podstawie kontroli i badania pacjenta. USG ujawnia chorobę w zaawansowanym procesie, gdy istnieje torbiele jajników. Podstawową metodą diagnozowania endometriozy jest zewnętrzny laparoskopia.

Ta procedura endoskopowa wymaga tylko kilka małych nacięć. Przez te narzędzia są wprowadzane, w tym urządzenia optycznego. Lekarz bada narządy, a po wykryciu ognisk endometriozy i zrosty je usuwa. Ta operacja jest główną metodą leczenia choroby. Terapia hormonalna jest raczej cele zapobiegawcze i przygotowawcze.

Po laparoskopii procent ciąży jest bardzo wysoka. Jeśli nie ma okres dwóch lat po interwencji poczęcia, druga operacja nie jest skuteczne.

Dość często pacjenci uciekają do zaoferowania technologie reprodukcyjne po zabiegu. To znacznie zwiększa prawdopodobieństwo ciąży.

Kiedy leczenie endometriozy stosuje się także terapię hormonalną. Używane COC i leki progesteronu powodują sztuczną menopauzę. Powinny one być dobrane ginekolog-endokrynolog na podstawie stopnia zaawansowania choroby, pacjent planuje choroby współistniejące.

Najczęściej wykrywano za pomocą ultradźwięków endometriozę jajników, których leczenie jest przeprowadzane głównie za pomocą laparoskopii chirurgicznej. Ponieważ tylko terapii hormonalnej dla dużego pędzla nie jest skuteczne.

laparoskopia diagnostyczna wykonywana jest w niepłodności i ból miednicy. Sposób leczenia lekarz dobiera. Dość często, operacja w połączeniu z terapią hormonalną. Ponadto prowadzona jest zarówno przed jak i po zabiegu.

Czasami z lekkim endometriozy, lekarz stara się zrobić tylko biorąc hormony. Jednak badania pokazują, że płodność jest dotknięte niewiele, choć i łagodzi inne objawy.

W ten sposób zewnętrzna endometriozy prowadzi często do bezpłodności i ból miednicy. Główną metodą jej diagnozowania i leczenia – Laparoskopia. Ponadto, aby zajmować się go stosuje hormonalną terapię zastępczą, która powinna być zindywidualizowana ginekolog-endokrynolog.