130 Shares 5805 views

Ceremonie ślubne wśród Słowian jako część ogólnej kultury ludu

Ślub w Rosji od czasów starożytnych uważany był za najzdolniejszych i najbardziej znaczącym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Jeśli zwracamy się do starożytnych kronik, widzimy, że są wspólne dla wszystkich słowiańskich tradycji ślubnych jako taki nie istnieje, każda jednostka miała własne zwyczaje i tradycje podjęte plemienia. Na przykład, Północy i drevlyans tradycyjnie porwał ich rodzice narzeczonych i nie popełniając ceremonię zaczął dzielić się nimi ze schronu, życia i łóżku. Plemiona polany, a wręcz przeciwnie, do więzów małżeństwa są traktowane z wielkim szacunkiem, związek mężczyzny i kobiety została uznana za świętą, para miała szanować i doceniać siebie przez całe życie razem. ceremonie ślubne w Rosji nie różnią skromność, ślub jest zazwyczaj obchodzony w całym plemieniu przez kilka dni. Samo wyrażenie „ożenić się” odnosi się do tych czasów, kiedy wszystkie święta były nazywane merrymaking, mianowicie podczas pre-Christian Rosji.


Dziś tradycja i ceremonie ślubne Słowian przyciągnęła uwagę wielu historyków. Według niektórych naukowców wykazały one całą moralną istotę narodu. Ale nie możemy w pełni zgodzić się z tym stwierdzeniem, ponieważ Rosja Starożytna prezentowane dużą liczbę pokoleń, które żyły w okolicy i do zawarcia więź małżeńską na różne sposoby. Niektórzy przeżyli ceremonie ślubne zostały zapożyczone z dziedziny plemion. Na przykład, zdecydowano przynoszą narzeczoną do domu pana młodego, a nie odwrotnie. W innych plemion tradycyjnie powodziło tak zwane małżeństwo przez porwanie, aw niektórych, a poligamia. Rodziny polany, zwykle główną rolę został przydzielony do człowieka o wielkim znaczeniu w małżeństwie odgrywała zgody rodziców. Często rodzice mogli dać swoją córkę za mąż bez jej zgody. widać z historii, że tradycja ta została również charakteryzuje średniowiecznej szlachty (zasady Domostroi).

Teraz zwróćmy się bezpośrednio do tradycji i obrzędów. Niektóre z nich mogą wydawać się śmieszne dla współczesnego człowieka, a nawet okrucieństwa. Na przykład, w średniowieczu istniała Rus „rite” razuvaniya żony „spowodował prawdziwą konsternację wśród obcokrajowców odwiedzających kraj. Zawierał on stripping młody i ubijania ją batem, lub wierzchołki buty. Ten test jest wskaźnikiem całkowitego posłuszeństwa i poddania przyszłego małżonka. Możemy się tylko domyślać, co upokorzenie przeżył podobną chwilę u młodej dziewczyny.

W czasach pogańskich, wielu weselach były związane z kultem Najwyższego siłami natury, małżeństwo zostało przeprowadzone, zwykle w pobliżu rzek, jezior i strumieni. Młody musiał obejść jezioro trzy razy, tylko wtedy, gdy ich małżeństwo zostało uznane za ważne. Praktyka ta istnieje już od dłuższego czasu i tylko z przyjęciem chrześcijaństwa został zastąpiony przez ślubem.

W Kostroma, przez kilka wieków był dość zabawny zwyczaj. Na Red Hill (pierwsza niedziela po Wielkanocy) młodych facetów zabawy na wzgórzu i nalał wody lubił dziewcząt. Marry została podjęta na jednym oblał.

Wiele ceremonie ślubne związane z żywiołem wody, oparty na mitologii słowiańskiej w czasach starożytnych. Wody był czczony przez nich jako element świata, bez którego istnienia człowieka i wszystko, co go otacza. Dlatego i spryskane i nalał wody w czasie celebracji małżeństwa i uroczystości.

Współczesne poglądy na temat wesela Słowian nieco zamazany, ponieważ do tej pory nie ma się zapisać i wiarygodne źródło mówi nam. Wszystkie nasze poglądy na temat tradycji i zwyczajów naszych przodków są na podstawie materiałów historycznych zachowanych kronik i znalezisk archeologicznych. Jest możliwe, że wszystkie są złe. Historyk i pisarz Nikołaj Karamzin, na przykład, napisał, że ceremonia zaślubin Słowian nie istnieją, ale ich ceremonie ślubne były szczególnie brutalny, żona męża i kupił prawa do niewolnika było równe. Bride otrzymuję żadnych czystą mężczyznę i miał do końca życia, aby słuchać jego kaprysy i zachcianki. W przypadku śmierci żony kobiety był spalony na samym stosie. W przypadku niestandardowych nieposłuszeństwo wstyd i dyshonor kłaść na całej jej rodziny.

Narodziny, ślub i pogrzeb były trzy najważniejsze wydarzenia w życiu człowieka przedchrześcijańskich Rosja. Jednak z chwilą przyjęcia prawosławia, niewiele się zmieniło. Tylko niektóre z tradycji i rytuałów uległy zmianie lub były postrzegane inaczej. Badanie kultury swoich przodków potrzebne. Może to daje nam możliwość, aby lepiej zrozumieć samych siebie.