132 Shares 8829 views

Zimowanie pszczół w padoku. Pszczelarstwo dla początkujących

Silne kolonie pszczele z wystarczającą ilością miodu do jedzenia mogą mieć mrozy zimowe na zewnątrz do -40 stopni. Ale w chłodniejszym terenie z długim okresem zimowania (do 5-7 miesięcy) najlepszą alternatywą będzie zimowanie pszczół w oshanika.


Dlaczego pszczoła nie zasnę

Rodzina przygotowuje się na zimę cały czynny sezon wiosenno-letni, z wyjątkiem sezonu lęgowego. Pszczoły są zaopatrzone w miód, a dorosłe pokolenie pracowników rośnie. Nie spotykają się w stan hibernacji zimą, podobnie jak inne owady, ponieważ nie są przystosowane do gromadzenia składników odżywczych w organizmie. Oddzielnie osoby nie wytrzymują zimna. Pszczoły przed zimowaniem są wkładane do klubu w postaci elipsoidy. W środku siedzą swobodniej i mogą się poruszać. Ze względu na ruch w centrum klubu, ciepło jest wytwarzane w temperaturze 25-30 stopni Celsjusza. W zewnętrznej warstwie, pszczoły dociskane do siebie tworzą gęstą powłokę o grubości od 3 do 7 cm przy temperaturze około +15 stopni. Stopniowo zmieniają miejsca – od środka wchodzą do skorupy i odwrotnie. Będąc w stosunkowo aktywnym ruchu i jedząc miodu z zapieczętowanych ram, zebrał się w klubie na ciepło, ratują życie. Zimowanie pszczół w oshanika ułatwia im ten trudny okres.

Cechy zachowań zimowych

Pasze populacji pszczół umieszcza się u góry uli, bliżej tylnej ściany gniazda. Poniżej kranu rodzą się potomstwo. Tutaj tworzą się w klubie, który jest tworzony w temperaturze plus: w słabych rodzinach – w +13 stopni, w silnych rodzinach – przy +8. Górna połowa klubu jest zawsze umieszczona na dużym obszarze zapieczętowanych ramek.

Pszczoły ociekają ciepłem, wosk na ich powiekach topi się, a niektóre komórki są drukowane. Wnikają z powietrza z wody i rozcieńczonego miodu, które karmią pszczoły. Klub stopniowo przemieszcza się ku górze o kształcie plastra miodu, kierując się ku tylnej ściance ula. Jeśli w obrębie wystarczająco dużo miodu, pszczoły spokojnie przemieszczają się przez przestrzenie międzyramkowe.

Na początku zimowania wymagana temperatura w klubie jest utrzymywana przez ciepło z pszczół podczas procesu ich aktywności życiowej. Kiedy staje się chłodniejszy, klub zmniejsza się. Pszczoły zajmują miejsca między ramkami i wolne komórki komórkowe. Aby utrzymać ciepło w klubie zaczęli jeść więcej jedzenia.

Po pełnym jedzeniu pszczoły zmuszone są przejść do kolejnej ramy. Ale mogą dokonać takiego przejścia tylko w dostatecznie wysokiej temperaturze w ulu. Jeśli temperatura na zewnątrz jest mniejsza niż zero, klub nie jest w stanie się poruszać. Pszczoły są zaniepokojone. Klub może się rozdzielić, co prowadzi do śmierci jednej lub obu jego części.

Stan paszy

Zimujące pszczoły na trawie łąkowej zmniejszają spożycie miodu. Ujednolicone w klubie osoby spowalniają rytm życia. Procesy wymiany w ich organizmach są mniej intensywne. Pszczoły w klubie paszowym potrzebują 20 razy mniej niż rozłączone w tym samym czasie. W ciągu pierwszego miesiąca lub dwóch zimowania jeść do 700 g miodu przez 30 dni. Pod koniec okresu konsumpcja miesięcznie wynosi co najmniej 1,2 kg. Jeśli hibernacja pszczół w omshannik minęła niepomyślnie, a wiosną, brood pojawia się w uli, a następnie podwoić objętość paszy.

Opuść ramę, w której miód ma nie mniej niż 2 kg i są wolne ogniwa, w których będą trzymane pszczoły klubu zimującego. Wtedy pozostanie gęsty, a pszczoły łatwiej utrzymać temperaturę przy mniejszym spożyciu pokarmu. Oprócz miodu (węglowodanów, pierwiastków śladowych), dla każdej rodziny są przechowywane co najmniej 2 klatki z pergą (żywność białkowa). Wiosna jest konieczna do karmienia broodów. Komórki z Pergą muszą być zachowane – wypełnione miodem, zapieczętowane wieczkiem woskowym, w przeciwnym razie chleb staje się spleśniały i zepsuć.

Preparat o budowie plastra miodu

W celu zapewnienia bezpiecznej zimy, należy zadbać o zbiór karmionych zespołów miodu. Pszczelarstwo dla początkujących to czasami trudne zadanie, więc traktuj wszystko tak poważnie, jak to możliwe. Plaster miodu zebrany w pierwszej połowie sezonu, a kolejność instalacji ramek pod paszą zależy od systemu (projektu) ula. Natychmiast określ, czy plastra miodu nie jest nowa i nie stara, a "używana" – jasnobrązowa.

W plastra miodu o strukturze plastra miodu grzebieni w drukowanym brodzie umieszczonym w centrum 2. budynku. Z wielowarstwowej obudowy plastra miodu są wystawione na środek górnej. Oprawione ramki nie są wypompowywane – karmione są zimą. W leżakach przed głównym kolektorem miodu, z nadrukowanym i otwartym brzuchem, umieszcza się obok siebie w środku, popychając światło do czarnej krawędzi gniazda. W nadbudowie ule w centrum dwóch suplementów są umieszczone 4-6 ramek gniazd, a na brzegach umieścić pół ramki. Pszczoły wypracowują najpierw te plastry miodu, które znajdują się w centrum. Gdy gniazda są zapieczętowane w połowie drogi, są pobierane z uli, ale miód nie jest wypompowywany – jest to zimowe jedzenie.

Dla odniesienia: 43,5 x 30 cm sotoramka posiada 4 kg miodu, 43 kg – 23 kg – 3 kg, pod warunkiem, że komórki są napełniane z jednej strony, a drugiej.

Poprawny miód

Instrukcja "Pszczelarstwo dla początkujących" zwraca szczególną uwagę, że nie każdy miód nadaje się do zimowych potraw. Aby uniknąć toksyczności padego w celu hibernacji kolonii pszczół, należy pozostawić ramki z miodem bez padi zebranych w pierwszej połowie zbioru miodu. Jeśli rodzina hibernuje na miód, niektórzy jego członkowie nie żyją, aby zobaczyć wiosnę – zaczynają biegunkę. Ocalali zanieczyszczają gniazdo z ekskrementami, co grozi niebezpieczną chorobą pasożytniczą – nosematozą.

Nie nadaje się do zimy zimującego szybko mrożonego miodu zebranego z wierzby, słonecznika, sainfoiny, lochy, roślin okrężnych (gwałt). Nie można go rozcieńczyć. Hibernacja z takimi miód pszczołami przychodzi z niepokoju z pragnienia. Rodzina jest osłabiona lub umiera z głodu z rezerwą miodu wykrystalizowanego.

Podczas zbierania paszy wykorzystanie plastra miodu jasnobrązowego, w którym uzyskuje się kilka pokoleń. Są mniej przewodzące ciepło niż światło, lepiej trzymają ciepło w gnieździe, w którym macica jest bardziej skłonna do układania jaj na wiosnę. W starych plastrach miodu z pozostałymi embrionami kryształów miodu, świeży miód szybko twardnieje. Zimowanie zakończy się niepowodzeniem, ponieważ pszczoły potrzebują ciekłego miodu. Lekkie plastry miodu, w których nie było pszczół, są zimne, macica zaczyna jaja w nich spóźniać się, a rozwój broodów w nich jest opóźniany wiosną.

Magazyn paszowy

Zapasy paszy w szczelnie zamkniętych komórkach są przechowywane w skrzyniach z przykrywką, w gniazdach, w przedłużeniach. Obszar przechowywania musi być suchy i chłodny, niedostępny dla myszy. Przed ustawieniem plastra miodu, pręty ramek są starannie czyszczone z zanieczyszczeń: plam z biegunką, wzrostem wosku, propolisem.

Oshanik dla pszczół

Teren budowy wybiera się na suchej działce (głębokość wód podziemnych nie jest zbliżona do 1 m od podłogi), na małym nachyleniu (do odwadniania rozmrożonych i opadowych), z ochroną przed wiatrami. Osmotyczny jest niedostępny dla myszy, które niszczą ule, nieprzepuszczające światła i hałasu, które zakłócają pszczoły.

W zależności od warunków terenu budynki mogą być gruntowane, pod ziemią i podziemne. Najczęściej – pod ziemią, pochowany na wysokości murów w ziemi. Zimą będą miały stałą temperaturę, wiosną pozostaną niskie, co jest ważne dla pomyślnego zakończenia zimowania. Ściany omshanika są cegły lub butov, drzewo jest szybko zakażone grzybem.

Brak zimowania ziemi: ściany są zbyt zimne chłodzone, a pod wiosennym słońcu przegrzanym, gdy pszczoła jeszcze wcześnie przestanie zimować. W pomieszczeniu naziemnym wymagany jest termoregulator dla oshaniki – utrzyma ustawioną temperaturę.

W pół-podziemnych murach, na pół wysokości, pochowano je w ziemi. Takie osmany są zazwyczaj zbudowane na zboczu góry.

Osman na pszczoły składa się z ścian, podłogi, sufitu sufitowego, dachu, zasilania i wentylacji wyciągowej. Wewnątrz robisz szuflady pod uli. Drzwi otwierają się do środka, są rozgrzane filcem, z dala od ulicy żelazkiem.

Rozmiar hibernacji określa typ i liczbę uli. Wysokość od podłogi do sufitu wynosi 2,5-3 m. Ula umieszcza się na półkach lub jeden na drugim. Jednolita ściana zajmuje 0,6 kwadratu. M obszarze. Podwójna ściana i hive-lounger – 0,7-0,9 metrów kwadratowych. M. Odległość od ścian do uli wynosi 10 cm, między rzędami – 90 cm.

Wentylacja i temperatura w oshshnike

Temperatura wilgotności i zimowania pszczół powinna być utrzymywana na stałym poziomie. Dopuszczalne wahania tych ostatnich wynoszą od -2 do +4 stopni, ale optymalne od 0 do +2. Kiedy zimne pszczoły jedzą większą ilość żywności, a jelita są przepełnione odchodami, rozpoczyna się biegunka. Nadmiar ciepła powoduje, że są bardzo nieswojo.

Korzystna jest względna wilgotność 75-85%. Wyższy powoduje osmozę i pokrzywkę do zacierania, nadmiernego rozcieńczenia miodu, co czyni go kwaśnym. Podczas jedzenia kwaśnego miodu, pszczoła otwarta jest biegunka, osłabiają się i umierają. Niska wilgotność nie wystarcza, aby rozcieńczyć miód, krystalizuje, pszczoły umierają z pragnienia i głodu.

Potrzebna jest wentylacja nawiewno-wywiewna, aby regulować wilgotność i temperaturę w oshanike. Świeże powietrze przechodzi przez rury pod podłogą, ciepło z parą jest ciągnione przez rurę na suficie i na zewnątrz pod dachem. Regulacja dopływu i odprowadzania jest realizowana przez zawory. Rodzina potrzebuje odwiertu o powierzchni 8 metrów kwadratowych. Zobacz Z tych danych i obliczyć przekrój poprzeczny rur. W razie potrzeby są zadowoleni z kilku.

Przeprowadzka do "mieszkania zimowego"

Latem osmohan suszy się dobrze, podłoga jest pokryta suchym piaskiem, ściany, sufit jest wybielany. Nie spiesz się z przeniesieniem uli. Jesienią dzieją się ciepłe dni, aby latać nad pszczołami. Kiedy przywieźć pszczoły zimą? Zazwyczaj w połowie listopada w północnych i środkowych obszarach, na początku grudnia na południu.

Dopuszcza się zimowe pszczoły w stodole, jeśli izolujemy ich ściany, przykryj ściany miodem maty, zapewniamy ciszę i ciemność. Budowanie prawdziwego osmoshan jest kosztowne i pracochłonne. Zimowanie pszczół w stodole jest bardziej niezawodne niż na otwartej przestrzeni pod wiatrami i śniegiem. Pszczoła boi się nie zimno, ale głodu, wilgoci i przeciągów, a pszczelarz jest złodziejem, jeśli oshanik jest z dala od domu. Cechy udanego zimowania pasierw w stodole są inne niż zimowanie pszczół w oshanika.